60 percent škôd po požiaroch vzniklo vlani počas vykurovacej sezóny

Allianz – SP minulý rok vyplatila vyše 1,5 milióna eur za škody po požiaroch na domoch, bytoch a chalupách. Približne 7 percent škôd počas vykurovacej sezóny vznikne z komínov a krbov. Nevyčistený komín môže skončiť pokutou, aj zníženým plnením.

fireplace-close-up-flames
Sadzami zanesené komíny, pece a krby, neudržiavané vykurovacie zariadenia a nedbalosť pri ich obsluhe či horľavé materiály umiestnené v blízkosti vykurovacích telies. To sú jedny z najčastejších príčin vzniku požiarov v domoch, chatách či na chalupách počas vykurovacej sezóny. Za minulý rok vyplatila Allianz – Slovenská poisťovňa za všetky škody po požiaroch na privátnom majetku viac ako 1,5 milióna eur. Až 60 percent týchto škôd vzniklo práve počas hlavnej vykurovacej sezóny, teda zhruba od polovice októbra do polovice apríla. „V roku 2019 nám klienti z privátneho poistenia nahlásili spolu 448 požiarov. 273 týchto poistných udalostí, teda takmer dve tretiny, vzniklo na konci jesene, v zime a začiatkom jari, teda počas obdobia vykurovania. Za tieto škody sme vyplatili vyše 915-tisíc eur,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.

Požiar z krbu či komína

Zo štatistík Allianz – SP ďalej vyplýva, že približne 7 percent požiarov vzniklo vlani v období vykurovania z komínov a krbov. „Vo viacerých prípadoch bolo príčinou požiaru vznietenie sadzí v komíne. V ďalšom prípade požiar zapríčinil nevyhovujúci stav komínového telesa a spôsobil škodu na majetku za viac ako 7300 eur,“ vymenúva M. Rajec.

Za zanedbaný komín pokuta, aj krátenie plnenia

Majitelia domov majú zo zákona povinnosť pravidelne kontrolovať a čistiť komín. Kontrola sa robí zväčša raz ročne, no závisí to od typu spotrebiča napojeného na komín a od celkového tepelného výkonu. Pri nesplnení tejto povinnosti hrozí pokuta a pri vzniku poistnej udalosti má poisťovňa právo znížiť poistné plnenie. Pri vzniku požiaru totiž poisťovňa skúma jeho príčinu a preveruje, či poistený dodržal všeobecne záväzné predpisy a technické normy upravujúce požiadavky požiarnej bezpečnosti. Ak správa od hasičov určí za príčinu požiaru technickú chybu na niektorom zo zariadení umiestnených v nehnuteľnosti, poisťovňa požaduje revíznu správu k tomuto zariadeniu. „Evidujeme niekoľko prípadov, kde sme zistili porušenie predpisov, najmä nevykonanú pravidelnú údržbu a v takýchto prípadoch sme pristúpili ku kráteniu poistného plnenia,“ uzatvára M. Rajec.

Požiar už v základnom balíku poistenia

Hoci oheň nie je najčastejší škodca nášho majetku, šíriace sa plamene spôsobujú spomedzi všetkých živlov škody najväčšieho rozsahu. V poistení Môj Domov je riziko požiar už v základnom balíku poistenia. Pre komplexné poistné krytie celého majetku odporúčame poistiť nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť, kde patria všetky hnuteľné veci, ktoré v dome či byte máme.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

computer-security-lock-and-payment

Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa

Poradíme čo robiť, ak ste natrafili na falošný alebo neseriózny e-shop, alebo čo máte robiť, ak niekto zneužil vašu platobnú kartu.
25.01.2021 | redakcia
Čítať viac o Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa
34148_obr

Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali napriek pandémii, škody na privátnom majetku medziročne stúpli.
20.01.2021
Čítať viac o Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo
burst-research-labjpg

Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky, pandémia a kybernetické útoky sú tri najväčšie hrozby podnikania v roku 2021. Všetky tri sú silne prepojené. Pandémia poskočila zo 17. na 2. miesto top rizík podnikania. Až 59 % respondentov ju považuje za hlavnú príčinu prerušenia výroby. Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie prinesú v tomto roku viac platobnej neschopnosti, rekordný nárast bankrotov a pravdepodobne podporia ďalšie občianske nepokoje.
19.01.2021
Čítať viac o Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Vyberáme z banky.sk