Falošné videá o „zázračných liekoch“ vás môžu priviesť do hrobu
Internetom sa šíri falošné video, v ktorom sa hovorí o tajnej liečbe vysokého krvného tlaku. Ide o podvod! Toto video nemusí byť jediné, na ktoré si treba dať pozor.

Ak trpíte vysokým krvným tlakom, možno aj vás zaujalo video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami. Hovorí sa v ňom o novom produkte, ktorý mal vymyslieť záchranár – doc. Viliam Dobiáš. Spomínaný liek má za tri dni vyliečiť hypertenziu, angínu pectoris či arytmiu. Produkt má údajne množstvo spokojných zákazníkov z okolitých krajín a lekári, ktorí ho nepoužívajú, klamú svojich pacientov. Vo videu však nevystupuje skutočný Viliam Dobiáš a žiadny zázračný liek podobného typu v skutočnosti neexistuje.
Deepfake videá predstavujú čoraz väčšiu hrozbu v oblasti dezinformácií a obzvlášť nebezpečné môžu byť práve v oblasti zdravia. Neverte všetkému čo vidíte. Tu sú dôvody prečo:
Navyše, pokiaľ sa začnete liečiť sami podľa takýchto falošných videí a váš zdravotný stav sa zhorší, poškodíte nielen sebe, ale aj zaťažíte zdravotný systém vyššími nákladmi na liečbu. Jediný, kto z toho bude profitovať, je podvodník.
Deepfake videá predstavujú čoraz väčšiu hrozbu v oblasti dezinformácií a obzvlášť nebezpečné môžu byť práve v oblasti zdravia. Neverte všetkému čo vidíte. Tu sú dôvody prečo:
1. Manipulácia a falošné informácie
Deepfake technológia umožňuje vytvárať videá, ktoré vyzerajú veľmi autenticky, no ich obsah je úplne vymyslený. Tieto videá môžu zneužívať dôveryhodné tváre odborníkov alebo lekárov, ktoré nikdy takéto vyjadrenia neurobili. Zdravotné témy sú pre tvorcov deepfake videí atraktívne, pretože hrajú na emócie, nádej a obavy ľudí.2. Nebezpečenstvo pre zdravie
Neoverené informácie o zdravotných "zázrakoch" môžu viesť ľudí k rizikovému správaniu. Ak niekto uverí, že existuje tajná liečba vysokého krvného tlaku, môže prestať užívať predpísané lieky alebo ignorovať odporúčania lekárov. „Vysoký krvný tlak je vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje odbornú starostlivosť a správne liečebné postupy,“ upozorňuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union, Beáta Dupaľová Ksenzsighová.3. Absencia dôveryhodných zdrojov
Videá šíriace takéto tvrdenia často neobsahujú konkrétne vedecké dôkazy, odkazy na štúdie alebo potvrdenie od odborníkov. Často sa spoliehajú na konšpirácie a emocionálny apel, čo by malo byť prvým varovným signálom. Skutočné lekárske objavy prechádzajú prísnymi testami a sú publikované v renomovaných odborných časopisoch.- Telemedicína, či lekár na diaľku – čo si má pacient predstaviť pod týmito zdravotnými službami? Časť 1.
- Telemedicína, či lekár na diaľku –Ako fungujú telekonzultácie, telemonitoring a telekonzílium. Časť 2.
- Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.
4. Ekonomické a sociálne motívy
Autori deepfake videí môžu mať za cieľ profitovať zo strachu a zvedavosti divákov. Často propagujú predaj neoverených produktov, "zázračných liekov" alebo doplnkov stravy, ktoré sú neúčinné alebo dokonca škodlivé. Môžu tiež spôsobiť rozkol v dôvere voči zdravotníckym autoritám.Ako sa brániť?
„Ak narazíte na video, v ktorom znejú informácie príliš dobre na to, aby to bola pravda, je veľká šanca, že to pravda nie je. Určite hneď nezmeňte svoje liečebné postupy a ani nevysadzujte predpísané lieky. Vždy sa poraďte so svojím lekárom – spýtajte sa ho na veci, ktoré ste videli na internete a prediskutujte s ním svoju liečbu. Čo môžete urobiť aj samostatne je overiť si informácie z takéhoto videa prostredníctvom dôveryhodných zdrojov, ako sú zdravotnícke inštitúcie a ich internetové stránky,“ radí lekárka Iveta Schererová z Union zdravotnej poisťovne.Navyše, pokiaľ sa začnete liečiť sami podľa takýchto falošných videí a váš zdravotný stav sa zhorší, poškodíte nielen sebe, ale aj zaťažíte zdravotný systém vyššími nákladmi na liečbu. Jediný, kto z toho bude profitovať, je podvodník.