Lymská borelióza a kliešťová encefalitída – príspevok na očkovanie a životné poistenie

Kliešte sú prenášačmi nebezpečných ochorení - lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Ochrániť vás môže vhodný odev, použitie repelentu, očkovanie i životné poistenie.

doctor-approaches-patient

Kliešťová encefalitída

Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje, ale dá sa zaočkovať. Priebeh choroby je zdĺhavý a lekári predpisujú iba lieky na zmierňovanie príznakov. Ideálne je včas myslieť na očkovanie a predísť tak nielen nepríjemnému ochoreniu, ale najmä možným trvalým následkom.

Každá zdravotná poisťovňa prispeje svojim poistencom na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde vo výške 50% z hodnoty vakcíny. O tento príspevok je potrebné poisťovňu požiadať a predložiť do poisťovne doklad o zaplatení a lekárom potvrdené tlačivo. Vakcína (3 dávky) vás ochráni tri roky, potom sa treba nechať preočkovať.

Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie a v životnom poistení patrí toto ochorenie medzi kritické choroby. Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po 3 až 5 dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije.

Lymská borelióza

Proti lymskej borelióze sa nedá zaočkovať, je možné ju liečiť antibiotikami. Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Má veľa príznakov a postihuje rôzne orgány. Inkubačný čas je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík.

Mnohé poisťovne v životnom poistení lymskú boreliózu neradia medzi kritické ochorenia. Borelióza je v zozname kritických ochorení napríklad v poisťovni Wuestenrot a NN.

Lymská borelióza má 3 štádiá:
  • pre prvé sú typické kožné zmeny. Koža okolo miesta vpichu sčervená, začervenanie sa šíri do okolia a súčasne centrum bledne. Pridruží sa i zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov
  • druhé štádium - po týždňoch až mesiacoch - sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému
  • tretie štádium - po niekoľkých mesiacoch až rokoch – sa prejaví najmä postihnutím centrálneho nervového systému, kožnými zmenami, zápalmi kĺbov a očnej rohovky

Vyberáme z Poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk