Aký je rozdiel medzi povodňou a záplavou?

Z pohľadu poistenia povodeň a záplava patria medzi živly, aj keď znamenajú niečo iné. Vysvetlíme vám rozdiel.

Záplavy_Rudno_Allianz1
Povodeň je zaplavenie územných celkov vodou, ktorá sa vyliala z brehov alebo hrádzí vodných tokov alebo vodných nádrží, alebo ktorá tieto brehy alebo hrádze pretrhla. Za povodeň sa nepovažuje také zaplavenie územia, ktoré bolo spôsobené regulovaným vypúšťaním vôd z vodných tokov. Pri povodni rýchlo tečúci prúd vody strháva so sebou všetko, čo mu stojí v ceste. Napríklad, keď sa pretrhne hrádza, alebo po lejakoch sa potok zmení na dravú rieku.

Záplava je vytvorenie súvislej vodnej plochy, ktorá určitú dobu stojí alebo prúdi v mieste poistenia a ktoré bolo spôsobené prírodnými vplyvmi. Počas záplavy sú nehnuteľnosti aj hnuteľné veci ohrozené zvýšenou hladinou vody.

Aj keď povodeň a záplava nie je to isté, poisťovne obe tieto riziká majú zahrnuté v poistení majetku - živel.

Pri búrkach zatopenie domov môže mať rôznu formu. Okrem priameho zatopenia vodou, problémy môže spôsobiť aj upchatá kanalizácia či dažďové rúry, ktoré zalejú pivnice a chodby v domoch. Vytopenie môže nastať aj v dôsledku spätného prúdenia vody v kanalizácii. Napokon problémom je aj vniknutie zrážok cez porušenú strechu, obvodový plášť domu či otvorené okná. Poistenie sa vzťahuje aj na škodu spôsobenú zvýšením hladiny podzemnej vody, ktoré bolo spôsobené povodňou alebo záplavou aj na škody spôsobené náplavou sutín.

Dôležité je uvedomiť si, že pri škodách spôsobených vodou zvyčajne dochádza k poškodeniu nehnuteľnosti aj domácnosti. Napríklad poškodenie nehnuteľnosti sú navlhnuté steny, podmyté základy, poškodená elektroinštalácia... Za poškodenú domácnosť sa zas považuje zničený nábytok, koberce, spotrebiče, ...

Preto je dôležité mať poistenú nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť.

Ak vašu obec zaplavila voda, alebo sa ňou prehnala povodeň a poškodila vám auto, škodu si môžete uplatiť z havarijného poistenia.

Vyberáme z Poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Pozrite si, akú formu má mať výpoveď, aké lehoty musíte dodržať a aké sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri výpovedi PZP.
04.10.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
vszp_logo

VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti

Efektívnejšie vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s maximálnym prínosom pre pacienta. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristúpila k opatreniam, ktoré prinesú hospodárnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi a chránia poistencov pred zbytočným finančným zaťažením. Zároveň tak zodpovedne pristupuje k požiadavkám zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež k výzvam Ministerstva zdravotníctva SR.
03.10.2024
Čítať viac o VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti
Záplavy_Rudno_Allianz2

Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Dobré susedské vzťahy môže narušiť škoda, ktorú spôsobí jeden sused druhému. Ktoré škody poisťovňa uhradí a ktoré nie?
02.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Vyberáme z banky.sk