Poistenie na študijný pobyt

Ak sa chystáte niekoľko mesiacov stráviť na stáži v zahraničí, nezabudnite na poistenie. Pozreli sme sa na to, čo je dôležité pri jeho výbere

students-head-to-class
Poistenie pre študentov, ktorí cestujú do zahraničia za účelom študijného pobytu, školenia, výučby alebo praxe či pracovnej stáže, je možné uzatvoriť prakticky vo všetkých poisťovniach. Vhodné sú aj bežné produkty cestovného poistenia určené pre širokú verejnosť.

Aké sú možnosti?

Niektoré poisťovne ponúkajú cestovné poistenie "šité na mieru" pre študentov. Ich výhodou je, že platia 6 mesiacov alebo jeden rok nepretržite. Pri bežnom dlhodobom cestovnom poistení zvyčajne platia limity na dĺžku jedného pobytu (napr. 45 dní), čo nemusí byť výhodné pre tých študentov, ktorí sa počas stáže nebudú pravidelne vracať na Slovensko. Špeciálne poistenie určené pre študentov ponúkajú napríklad: Ak sa študent bude v určitých intervaloch vracať domov, môže si kľudne vybrať aj bežné cestovné poistenie. Krátkodobé aj dlhodobé cestovné poistenia ponúkajú nielen krytie liečebných nákladov, ale aj poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti, rozšírenej asistencie a právnej pomoci i pátranie a záchranu v horách. Rozsah a limity poistného krytia pre študenta tak môžu byť zhodné s balíkmi vhodnými pre akéhokoľvek turistu.

Ako si vyberať a na čo nezabudnúť?

V prípade, že je študijný pobyt spojený aj s praxou alebo výkonom práce, predovšetkým manuálnej, je dôležité správne vybrať poistné krytie alebo poistný balík, ktorý by mal obsahovať aj zodpovednosť za škody spojené s pracovnou činnosťou študenta. Poisťovne tieto poistenia označujú ako "pracovná cesta". Bežná všeobecná zodpovednosť obvykle škody vyplývajúce z pracovnej povahy pobytu nekryje. Duševná nemanuálna práca nie je pre poisťovne riziková, preto vo väčšine poisťovní je možné voliť aj typ cesty „turistika“.

Čo je ešte dôležité zohľadniť?

Rovnako, ako pri výbere iných poistení, aj pri cestovnom poistení pre študenta je dôležité porovnávanie poistných podmienok jednotlivých produktov – najmä rozsahu poistného krytia a limitov poistného plnenia. Určite treba zamerať pozornosť aj na výluky z poistenia, teda veci a skutočnosti, ktoré nie sú v poistení zahrnuté.

Informácie nám poskytol Vladimír Cvik, konateľ a výkonný riaditeľ Netfinancie, s.r.o.

Vyberáme z Poistovne.sk

man-riding-in-city-bike-lane

Allianz vyzýva na zvýšenie bezpečnosti na cestách

V roku 2023 zomrelo na cestách v EÚ približne 20 400 ľudí. Na slovenských cestách prišlo podľa štatistík dopravnej polície vlani o život 267 ľudí, z toho 117 úmrtí sa týkalo chodcov, cyklistov alebo motocyklistov. Allianz volá po zlepšení bezpečnostného vybavenia najmä dodávok a nákladných vozidiel.
17.10.2024
Čítať viac o Allianz vyzýva na zvýšenie bezpečnosti na cestách
policia-redakcia

Zelená karta – doklad o poistení v elektronickej forme. Zjednodušené preukazovanie PZP od 1. januára 2025

Od začiatku roka 2025 orgány kontroly poistenia v krajinách systému zelenej karty budú povinné akceptovať okrem papierovej aj elektronickú formu zelenej karty vo formáte PDF. Táto zmena je výsledkom rozhodnutia Rady kancelárií členských štátov (COB) a umožňuje jednoduchší a modernejší spôsob preukazovania platného povinného zmluvného poistenia.
17.10.2024
Čítať viac o Zelená karta – doklad o poistení v elektronickej forme. Zjednodušené preukazovanie PZP od 1. januára 2025
redakcia-nehoda

Právo regresu: Kedy a prečo musí vinník nehody vrátiť poisťovni peniaze?

Ak máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP), poisťovňa za vás uhradí škodu, ktorú ste pri jazde vozidlom spôsobili niekomu inému. Existujú však situácie, kedy poisťovňa môže od vás žiadať späť peniaze.
16.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Právo regresu: Kedy a prečo musí vinník nehody vrátiť poisťovni peniaze?

Vyberáme z banky.sk