Ako si vybrať PZP?

Toto zákonom nariadené poistenie má chrániť majiteľa motorového vozidla pred finančným bremenom v prípade, že by spôsobil nehodu a poškodil iné vozidlo. Samozrejme, poisťovne medzi sebou súťažia a snažia sa poskytovať čo najlákavejšie ponuky. Na čo sa treba zamerať pri výbere?

59295
Ak ide o prvotné porovnanie ponúk, môžeme si prezrieť stránky poisťovní, urobiť si vlastný prieskum, prípadne využiť online PZP kalkulačky. PZP sa dá uzavrieť aj zaplatiť online, výhodou je nielen úspora času, ale aj fakt, že zaplatením vzniká zmluvný vzťah. Všetky potrebné dokumenty klient dostane mailom. Pri uzatváraní online PZP poistenia nezabudnite správne uviesť údaje o sebe aj o automobile. Vyhnete sa tak neprijemnosťam v budúcnosti.

PZP sa zvyčajne uzatvára na dobu neurčitú a musí byť uzatvorené najneskôr v prvý deň keďzačnete svoje auto používať. Ak tak neurobíte, porušili ste zákon a čaká vás pokuta.

PZP si vyberajte podľa svojich potrieb. Po inom produkte siahne "sviatočný" vodič a po inom aktívny šofér, ktorý strávi na ceste veľkú časť svojho dňa.

Nerozhodujte sa len na základe ceny

Čo sa oplatí zohľadniť pri výbere? Isteže každého zaujíma najmä to, koľko bude platiť, avšak netreba sa pozerať iba na to. „Pri výbere poistenia uprednostňujú mnohí najmä cenu. Tá je pochopiteľne pre klienta dôležitá, no nemala by byť jediným kritériom,“ vysvetľuje Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali. Zvážiť je podľa nej potrebné:
  • rozsah poistného krytia,
  • možnosti rôznych pripoistení,
  • reputáciu poisťovateľa,
  • dostatočnosť poistných limitov,
  • rozsah asistenčných služieb
Pravdou je, že pri PZP je min. výška poistných limitov (škody na zdraví a majetku) stanovená zákonom. Poisťovne sa od seba najviac budú odlišovať rozsahom asistenčných služieb, možnosťou pripoistenia ďalších rizík (čelného skla, stretu so zverou, prírodného živlu, úrazu posádky, výtlku) a hlavne kvalitou klientského servisu a rýchlosťou vybavovania požiadaviek (napríklad pri likvidácii poistnej udalosti). Pri starších autách sa havarijné poistenie nedá uzatvoriť, resp. je veľmi drahé, preto je pripoistenie k PZP dobrým riešením.

Ak vaše auto takmer celý rok stojí v garáži, no PZP platiť musíte, potom vám bude stačiť aj to najlacnejšie.

Podľa čoho sa rozhoduje poisťovňa?

Aké fakty budú, naopak, zaujímať druhú stranu? Podľa čoho určí novému klientovi výšku sumy? Podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie z poisťovne Allianz, stanovujú cenu poistného individuálne na základe viacerých ukazovateľov:
  • vek vodiča,
  • vek vozidla,
  • miesto bydliska,
  • typ vozidla,
  • predchádzajúcu škodovosť klienta.
„Pri poisťovaní vozidla klientom odporúčame poistiť si vozidlo komplexne, aby bolo poistené na všetky riziká,“ zdôrazňuje Kanderková.

Podľa Kataríny Ondra si uvedomujú, že každý klient je špecifický a zaslúži si férovú cenu a poistenie na mieru, preto podľa vlastných slov prepracovali segmentáciu ešte do väčšej hĺbky: „Pristúpili sme k úprave a rozšíreniu jednotlivých segmentačných kritérií, vďaka ktorým dokážeme ešte lepšie prispôsobiť cenu jednotlivým klientom a ich situácii.“ Všetky poisťovne pri výpočte ceny berú do úvahy vyššie uvedené kritéria. Platí, že menej rizikový vodič (bezškodový, skúsený vodič z menšieho mesta/obce,) má priaznivejšie ceny poistného.

Vyberáme z Poistovne.sk

porceline-tree-with-lights

Vianočné požiare a poistné kuriozity

V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov. Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur. Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy.
08.12.2022
Čítať viac o Vianočné požiare a poistné kuriozity
HR Leading Organisation 2022

Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí

Allianz – Slovenská poisťovňa obhájila minuloročné prvenstvo a opäť si odniesla ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo. Cenu jej udelila poradenská spoločnosť PwC Slovensko v 11. ročníku rebríčka, v ktorom hodnotí firmy s najefektívnejším riadením ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu.
07.12.2022
Čítať viac o Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí
AdobeStock_371232176

Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Malígny melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny kože. Len v roku 2020 bolo na Slovensku diagnostikovaných 823 nových prípadov a ich počet medziročne stúpa približne o 5 %. Aj keď sa možnosti a úspešnosť liečby zvyšuje, stále platí, že život s diagnózou „rakovina“ predstavuje obrovský zásah do života jednotlivca a rodiny.
05.12.2022
Čítať viac o Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Vyberáme z banky.sk