Prenájom bytu a poistenie vecí
Bývate v podnájme? Dnes sa pozrieme nato, či sa na vaše veci vzťahuje poistka majiteľa bytu a ako je to so škodami, ktoré spôsobíte.
Ak si chcete prenajať byt, informujte sa u majiteľa, či je byt poistený. Poistenie bytu má totiž význam nielen pre majiteľa, ale aj pre nájomcu. Existuje totiž viacero druhov poistenia a my sa pozrieme, ktoré poistenie čo pokrýva.
Neporebujete na to súhlas majiteľa, ani nijaké doklady okrem občianskeho preukazu.
V poisťovni Generali zas ponúkajú poistenie zodpovednosti za škody tretím osobám, ktoré však musí uzatvoriť nájomca. „Je to druh zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť nájomca užívaním domácnosti v prenajatom byte susedom, napríklad ak ich vytopí pri používaní práčky či umývačky riadu. Toto poistenie rovnako kryje aj škody, ktoré spôsobí nájomca na majiteľových veciach, napríklad poškodí pri varení varnú dosku alebo znehodnotí chladničku. Taktiež poistné udalosti, pri ktorých dôjde k poškodeniu pevných súčastí bytu samotným nájomcom, sú hradené práve z tohto poistenia,“ dopĺňa Ľubica Dragúňová z Odboru poistenia personálneho majetku poisťovne Generali. Poistenie zodpovednosti si nájomca môže uzavrieť aj bez vedomia majiteľa bytu, nemusí mať dokonca v prenajímanom byte ani trvalé či prechodné bydlisko. Stačí mu iba občiansky preukaz a adresa nájmu.
Poistenie nehnuteľnosti
Poistenie nehnuteľnosti chráni nehnuteľnosť ako takú, čiže steny bytu vrátane okien, dverí, podláh či inžinierskych sietí. Toto poistenie uzatvára majiteľ.Poistenie domácnosti - majiteľove veci
Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľné veci, ako je nábytok, koberce, bytové doplnky, elektronika, domáce spotrebiče či veci osobnej spotreby. Pokiaľ majiteľ bytu má poistenú aj domácnosť, poistka sa vzťahuje na JEHO veci. Ak byt vykradnú zlodeji a odnesú si televízor, ktorý patrí majiteľovi, poisťovňa mu škodu preplatí. Ak by si však odniesli váš televízor, máte smolu.- Na čo si dať pozor pri poistení nehnuteľnosti
- Poistenie zodpovednosti. Čo všetko sem patrí a kedy sa nám zíde?
- Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti. Aký je v nich rozdiel?
Poistenie domácnosti - nájomcove veci
Ak chcete mať poistené svoje veci, ktoré ste si so sebou priniesli do podnájmu, musíte si ich poistiť vy. Čiže je potrebné uzavrieť poistenie domácnosti, ktoré sa bude vzťahovať na vaše veci. Poistenie domácnosti vám ako nájomcovi vynahradí škody na hnuteľných veciach spôsobené živelnými rizikami - požiar, výbuch, víchrica, atmosférické zrážky, a taktiež poskytne náhradu za ukradnuté či vandalom poškodené veci. Poistenie kryje aj škody na veciach spôsobené vodou z vodovodných zariadení.Neporebujete na to súhlas majiteľa, ani nijaké doklady okrem občianskeho preukazu.
Zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobí majiteľ
Zodpovednosť za škodu je ďalším poistením, ktoré sa oplatí. Môže ho uzatvoriť majiteľ nehnuteľnosti a toto poistenie mu pokryje škody, ktoré spôsobí ON tretím osobám. POZOR! vzťahuje sa na škody, ktoré spôsobí majiteľ a nie vy, ako podnájomník. Poistiť sa dá aj zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobí nájomca.- Zlodeji našli novú techniku. Do bytov sa vlámali cez priezorníky
- Poistenie bazénu či záhradného nábytku. Možno ho aj máte, len o tom neviete
Zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobí nájomca
V poisťovni UNIQA si majiteľ nehuteľnosti môže vybrať pripoistenie Zodpovednosť nájomíka a poistí všetky škody, ktoré nájomník spôsobí nielen susedom, ale aj v prenajatom byte. Pre majiteľa to má nespornú výhodu, lebo vie, že svoj majetok má chránený a v budúcnosti sa vyhne problémom s vymáhaním úhrady za škody spôsobené nájomcom. Ročné poistné stojí okolo 10 eur, nie je to suma, ktorá by bolela. Zároveň sa nemusí trápiť nad tým, či nájomca poistenie zodpovednosti za škody má, alebo nemá.V poisťovni Generali zas ponúkajú poistenie zodpovednosti za škody tretím osobám, ktoré však musí uzatvoriť nájomca. „Je to druh zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť nájomca užívaním domácnosti v prenajatom byte susedom, napríklad ak ich vytopí pri používaní práčky či umývačky riadu. Toto poistenie rovnako kryje aj škody, ktoré spôsobí nájomca na majiteľových veciach, napríklad poškodí pri varení varnú dosku alebo znehodnotí chladničku. Taktiež poistné udalosti, pri ktorých dôjde k poškodeniu pevných súčastí bytu samotným nájomcom, sú hradené práve z tohto poistenia,“ dopĺňa Ľubica Dragúňová z Odboru poistenia personálneho majetku poisťovne Generali. Poistenie zodpovednosti si nájomca môže uzavrieť aj bez vedomia majiteľa bytu, nemusí mať dokonca v prenajímanom byte ani trvalé či prechodné bydlisko. Stačí mu iba občiansky preukaz a adresa nájmu.