Cestovné poistenie na sezónu 2020. Ako ho ovplyvní koronavírus?

Prísne opatrenia sa každý deň uvoľňujú. Štátne hranice sa otvárajú a pomaly, ale isto, sa opäť rozbieha cestovanie. Čo však platilo včera, nemusí platiť aj dnes!

dovolenka8-redakcia
Cezhraničný cestovný ruch opäť ožíva, ale v každej krajine za iných podmienok. Poistovne preto odporúčajú svojim klientom pozorne sledovať aktuálnu situáciu.

Pozreli sme sa na to, čo potrebujete vedieť pred tým, než opustíte Slovensko.
 

Ministerstvo zahraničných vecí stále neodporúča cestovať – ako to ovplyvní krytie môjho cestovného poistenia?

Pre krajiny, ktoré boli štátnymi orgánmi SR z hľadiska šírenia nákazy označené ako bezpečné, platí cestovné poistenie v plnom rozsahu. V tomto prípade sú liečebné náklady v rámci cestovného poistenia hradené v štandardnom režime v súlade s platnými poistnými podmienkami. Poistné krytie sa teda bude vzťahovať aj na poistné udalosti spojené s Covid-19. Ide hlavne o náklady na ambulantné ošetrenie, predpísané lieky, hospitalizáciu a ošetrovanie počas hospitalizácie.

Iná situácia nastáva, ak ľudia napriek varovaniam vycestujú do krajín, ktoré z hľadiska nákazy nie sú štátnymi orgánmi SR považované za bezpečné. „V takom prípade sa poistenie nevzťahuje na úhradu poistných udalostí súvisiacich s Covid-19,“ upozorňuje produktová manažérka pre cestovné poistenie UNIQA Ľubomíra Hricová. Všetky ostatné riziká, ktoré má klient zahrnuté v cestovnom poistení (úrazy, ochorenia a iné) má však kryté v plnom rozsahu aj pre tieto krajiny.

„Iná situácia by bola v prípade, že poistený vedome nedodržal bezpečnostné nariadenia či opatrenia a pokyny miestnych úradov a príslušníkov policajných a vojenských jednotiek smerujúcich k zachovaniu bezpečnosti osôb,“ upozorňuje Marcela Kukučková, vedúca Oddelenia vývoja produktov cestovného poistenia Union.
 

POZOR!

Z cestovného poistenia nie sú hradené náklady na testovanie koronavírusu, ktoré nebolo nariadené ošetrujúcim lekárom. „Ide napríklad o situácie, keď sa ľudia testujú na koronavírus z rôznych dôvodov preventívne,“ vysvetľuje Ľ. Hricová.

Cestovné poistenie sa nevzťahuje na prípady, kedy poistná udalosť mohla byť predvídaná, očakávaná alebo už bola známa v dobe uzavretia poistnej zmluvy.

Čo v prípade, ak skončím v karanténe?

Kým pobyt v nemocnici je krytý cestovným poistením, pretože je súčasťou liečenia, pri karanténe je to inak. Ak skončíte v karanténe, nejde už o poskytovanie zdravotnej starostlivosti a preto sa na karanténu cestovné poistenie liečebných nákladov nevzťahuje.

V prípade, ak klient vycestuje v súlade s opatreniami týkajúcimi sa cestovania a uviazne v zahraničí v karanténe (v hoteli alebo ubytovacom zariadení) kvôli koronavírusu a nebude sa môcť vrátiť v plánovanom termíne domov, niektoré poisťovne bezplatne predĺžia platnosť cestovného poistenia v dohodnutom rozsahu na celú dobu pobytu v karanténe. „Pripomíname, že na všetky dodatočné náklady súvisiace s karanténou ako je napr. ubytovanie a strava, sa cestovné poistenie nevzťahuje,“ vysvetľuje Ľ. Hricová z UNIQA.

Vyberáme z Poistovne.sk

kids-draw-with-chalk-on-sidewalk

Poistenie detí nie je v rodinách samozrejmosťou

Podľa prieskumov zhruba polovica detí nemá žiadnu formu detského poistenia.
24.09.2020
Čítať viac o Poistenie detí nie je v rodinách samozrejmosťou
hands-grasping-a-steering-wheel

Hackerské útoky sú hrozbou pre prepojené vozidlá. Allianz volá po spoločnom riešení

Kybernetické útoky na prepojené vozidlá kryje poistenie. Ak hackerský útok spôsobí poruchu vozidla, výrobca nesie spoluzodpovednosť. Allianz volá po celoeurópskom riešení, útoky hackerov musia byť vystopovateľné.
23.09.2020
Čítať viac o Hackerské útoky sú hrozbou pre prepojené vozidlá. Allianz volá po spoločnom riešení

Vyberáme z banky.sk