Čo netreba podceniť pred cestou na lyžovačku

Na dlhú cestu v zime sa treba pripraviť. Pozornosť venujte nielen autu, ale aj dokladom a plánovaniu.

33347_obr

1. Skontrolujte technický stav auta

Zamerajte sa na:
  • nemrznúca zmes do ostrekovačov a stav ostatných kvapalín
  • náhradná pneumatika resp. sada na opravu
  • funkčnosť bŕzd
  • stav autobatérie
  • funkčnosť svetiel a stieračov
  • stav lekárničky a počet reflexných viest
To, čo neviete skontrolovať sami, zverte do rúk automechanikov.
 

2. Zimná výbava sú aj reťaze

V aute nesmú chýbať ani zimné reťaze, lopatka či metlička na odhrabanie snehu. V prípade nasneženia totiž hrozí za neočistené vozidlo pokuta.

3. Čo s batožinou?

Dbajte na správne uloženie resp. upevnenie lyží. Nemôžu sa len tak povaľovať v kufri, pretože v prípade nehody by sa z nich mohol stať smrtiaci nástroj. Ak je to možné, použite strešný box. Aspoň vám batožina nebude brániť vo výhľade dozadu.
 

4. Nezabudnite na kontakty

Pred cestou najmä do zahraničia si uložte do mobilu číslo na asistenčnú službu, ktorá by mala byť k dispozícii nonstop v každej krajine a číslo na slovenský konzulát v danej krajine. Obvykle vám po prechode hraníc príde SMSka od Ministerstva zahraničných vecí SR s kontaktom, kam v prípade nehody, krádeže či inej poistnej udalosti volať. Získate tak cennú pomoc, ako vzniknutú situáciu riešiť.
 

5. Skontrolujte si doklady

Skontrolujte si platnosť zelenej karty. V aute je nutné mať aj tlačivo Správy o nehode. Pred cestou tiež zvážte havarijné poistenie vozidla, ako aj cestovné poistenie. Nemenej dôležité je skontrolovať platnosť cestovných dokladov, nielen vašich ale aj detských. Nezabudnite si zakúpiť diaľničné známky.

6. Na ceste neriskujte

Ak jazdu neprispôsobíte stavu vozovky, prípadne vediete vozidlo bez vodičského preukazu či s požitím alkoholu, je vám aj tá najlepšia poistka nanič. Poisťovňa môže krátiť plnenie v prípadoch, ak nepoužijete zimné reťaze, keď ich stav vozovky vyžadoval, alebo ak ste sa snažili dostať cez prekážku, ako spadnutý strom a podobne. Poisťovňa to môže posudzovať za úmyselné zavinenie a plnenie má právo odmietnuť či krátiť.
 

7. Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnostný pás musia mať počas jazdy všetci cestujúci vrátane detí. Hneď na začiatku si nastavte sedadlo a opierku tak, aby ste mali chránenú hlavu aj krk. Na ceste dodržujte bezpečnú vzdialenosť a povolenú rýchlosť. Pravidelne si robte prestávky. Ak cítite únavu, zastavte radšej na najbližšom odpočívadle. Počas jazdy neposielajte SMS. Ak potrebujete telefonovať, použite handsfree sadu.
 

8. Poistnú udalosť zdokumentujte

Ak dôjde k poistnej udalosti, jej priebeh riadne zdokumentujte bez ohľadu na to, či privoláte políciu alebo nie. Privolajte ju, ak neviete odhadnúť výšku škody či určiť vinníka. Určite je potrebné privolať políciu, ak bol niekto zranený.
 

9. Nelákajte zlodejov

Ani počas prestávok, ani pri odstavení vozidla na parkovisku pred hotelom zbytočne nelákajte zlodejov ponechaním akýchkoľvek hodnotných vecí v aute. Nenechávajte vozidlo na opustených miestach. Pri opustení vozidla aktivujte všetky spôsoby zabezpečenia, ktoré vozidlo má. V prípade krádeže vecí vo vozidle totiž platí, že vám škodu poisťovňa preplatí len vtedy, ak napríklad došlo k škodám na elektronických prístrojoch, ktoré sú pevne spojené s vozidlom, či ku krádeži vecí z batožinového priestoru vozidla, teda dokázateľne neboli voľne pohodené a viditeľné.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk