Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú hlodavcom alebo mačkou?

Rozhryzené káble a hadičky vedia úplne znefunkčniť vozidlo. Pozreli sme sa, či opravu auta vám preplatí poisťovňa, alebo si ju budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.

 
Chladné počasie často láka pod vyhriatu kapotu zvieratá, ktoré sa zvyknú ohrievať v teple motorového priestoru. Najmä hlodavce však dokážu narobiť poriadne škody a obhryzením káblov môžu úplne znefunkčniť vozidlo. Nie každú škodu spôsobenú zvieraťom v priestore motora však automaticky kryje havarijná poistka.

Ak máte v zime problém naštartovať auto, nemusí vždy ísť len o poruchu. Pod kapotou vášho vozidla sa môžu vyhrievať kuny, lasice či iné hlodavce, ktoré prilákalo teplo motora. Dnešné autá sú plné elektroniky a prehryznutý kábel dokáže znefunkčniť celé vozidlo. Škody, ktoré po sebe hlodavce zanechajú, sa niekedy pohybujú v tisícoch EUR. Vedia poškodiť káble elektroinštalácie, zapaľovania, hadicu nasávania vzduchu či brzdového systému. To, či vám poisťovňa takúto škodu preplatí, závisí od poistných rizík, ktoré máte poistkou kryté. Momentálne je vo väčšine poistných podmienok poškodenie vozidla hlodavcami vylúčené, teda nespadá do poistenia.

Existujú však poisťovne, v ktorých si môžete poškodenie auta hlodavcami pripoistiť. V poisťovni Groupama v balíkoch havarijného poistenie Komfort a Prémium je pripoistenie týchto škôd zahrnuté. „Toto nadštandardné krytie, ktoré poskytujeme v dvoch vyšších balíkoch nášho havarijného poistenia Bezpečná jazda, sa vzťahuje na škody spôsobené hlodavcami, či už ide o poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov spôsobené ohryzením alebo prehryznutím," vysvetľuje Ivan Bobošík, hovorca Groupama poisťovne. Aj v Komunálnej poisťovni majú v rámci havarijného poistenia zahrnuté poškodenie alebo zničenie zvieraťom. Dopĺňa Daniela Michaličová, riaditeľka úseku komunikácie a bankopoisťovníctva KOMUNÁLNEJ poisťovne: "KOMUNÁLNA poisťovňa v rámci havarijného poistenia uhradí škody na mechanických a elektronických častiach motorového vozidla, ktoré spôsobia voľne žijúce zvieratá (napr. lesná zver, vtáky, hlodavce a pod.), zvieratá chované v zajatí či domáce hospodárske zvieratá."

V Allianz poisťovni škody spôsobené hlodavcami sa dajú poistiť iba pri autách nad 3,5 tony.

Pozor na mačky pod kapotou


Pod kapotu vám však môže vliezť aj iné zviera ako hlodavec, napríklad mačka. Vlezie zo spodku auta do priestorov motora, ktorý aj po vypnutí vozidla zostáva dlhší čas teplý a poskytuje útočisko pred zimou. Ak vodič auto naštartuje a mačka nestihne vybehnúť, dostane sa medzi rozvodové remene motora, čo sa často končí pre zviera tragicky a pre auto škodou.

Takéto poškodenie auta, však havarijná poistka automaticky nekryje. Opäť I. Bobošík: "Takéto poškodenie nie je bežné a poisťovňa by v takomto prípade vykonávala šetrenie škodovej udalosti, na základe ktorého by sme následne vyhodnotili, či má klient nárok na poistné plnenie. V podobných prípadoch treba byť obozretný, pretože za škodu je vždy zodpovedný majiteľ domáceho zvieraťa, nehovoriac o následkoch takejto škody na zdraví domáceho miláčika.“

Tejto situácii zabránite jednoducho: Stačí, keď pred nastúpením do auta päsťou silnejšie pobúchate po kapote vozidla. Mačka zaručene z priestoru motora vybehne von.

Ako treba postupovať pri takejto škode?


Radí D. Michaličová: "V prípade poistnej udalosti je potrebné urobiť opatrenia smerujúce k tomu, aby sa vzniknutá škoda nezväčšovala. Je nevyhnutné, aby poškodený nahlásil poistnú udalosť polícii. Najneskôr do 30 dní musí oznámiť škodu poisťovni. Ak je vozidlo nepojazdné, poškodený klient môže volať svoju asistenčnú službu, ktorá mu pomôže s odťahom či opravou na mieste."

Vyberáme z poistovne.sk

sunglasses-car-keys

Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?

Online poistenie auta na porovnávacích weboch je cenovo takmer zhodné s cenou v poisťovni. Rozdiel je v pridaných službách
07.05.2021 | redakcia
Čítať viac o Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?
34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Vyberáme z banky.sk