Takto sa môžete vyhnúť škodám: 8 rád, ktoré sa oplatí dodržiavať

Zo štatistík vyplýva, že počet poistných udalostí sa z roka na rok zvyšuje, pričom narastá aj priemerná výška škôd.

 
Podľa štatistík poisťovne Generali sa počet poistných udalostí každý rok zvyšuje. „V medziročnom porovnaní rokov 2017 a 2018 sme zaznamenali nárast počtu poistných udalostí v rámci poistenia motorových vozidiel o 11,8 %, v životnom poistení o 17,7 % a pri poistení majetku dokonca o 30,2 %,“ upozorňuje Peter Mikulaj, riaditeľ Odboru riadenia nákladov na poistné plnenia poisťovne Generali.

Mnohým poistným udalostiam sa dokážete ľahko vyhnúť. Prinášame vám 8 rád, vďaka ktorým môžete predísť vzniku škodovej udalosti alebo aspoň zmierniť jej dopad.


1. Aj v blízkosti domova sa sústreďte na jazdu


V roku 2018 Generali zaevidovala viac ako 40 tisíc poistných udalostí z poistenia motorových vozidiel. Zo štatistík vyplýva, že až 54 % dopravných nehôd sa udeje vo vzdialenosti len 5 kilometrov od domova. Aj pri krátkych cestách si za volant sadajte oddýchnutí a sústredení na cestu. Nikdy nejazdite pod vplyvom alkoholu či drog.

2. Prilba zachraňuje životy


Zákon určuje povinnosť mať ochrannú prilbu pre cyklistov len pri jazde mimo obce. V záujme vlastnej bezpečnosti by ste prilbu mali použiť aj pri jazde v obci. Motorkárom túto povinnosť ukladá zákon. Ochranná helma totiž znižuje riziko smrteľnej nehody o 40 % a vážneho zranenia až o 70 %.

3. Dajte si pozor na rozvody


Únik vody z vodovodných zariadení je najčastejšou poistnou udalosťou v domácnostiach. Vedeli ste, že až 30 % problémov s únikom vody v domácnostiach spôsobujú práve pokazené rozvody? Dbajte preto na ich správnu údržbu a opravu zverte do rúk odborníka.

4. Pozor na ojazdené pneumatiky!


Takmer 18 % dopravných nehôd spôsobili pneumatiky s vyjazdeným dezénom. Pri šmyku je brzdná dráha v prípade opotrebovaných pneumatík až o 12 m dlhšia ako v prípade nových pneumatík. Neovládateľné vozidlo môže ľahko vybočiť do protismeru, zísť z cesty, naraziť do stromu či dokonca skončiť na streche.

5. Vždy si zapnite bezpečnostný pás


Zapnutý bezpečnostný pás má byť samozrejmosťou na predných aj zadných sedadlách. Použitie bezpečnostného pásu na zadnom sedadle znižuje riziko smrteľnej nehody až o 75 %.

6. Deti a požiare v domácnosti


Kým najčastejšou poistnou udalosťou bol únik vody, najväčšie škody spôsobuje požiar. Najčastejšou príčinou požiaru je vyhorenie sadzí v komíne, obsluha tepelného spotrebiča pri varení či fajčenie. Minulý rok spôsobili deti na celom svete približne 14 000 požiarov v domácnosti. Nenechávajte v dosahu dieťaťa zápalky, zapaľovače a sviečky. Dbajte na pravidelnú revíziu komínu.

7. Nebezpečné „ťukanie“ do telefónu


Počas jazdy sa venujte riadeniu auta a mobil majte odložený. Za používanie mobilu počas jazdy vám hrozí nielen pokuta, ale zvyšujete pravdepodobnosť dopravnej nehody. Písanie počas šoférovania spôsobuje každú štvrtú dopravnú nehodu.

8. 30 minút denne pre zdravie


Počas rokov 2012 až 2018 Generali v rámci životného poistenia zaregistrovala, že najviac klientov ochorelo na rakovinu (32 %) a kardiovaskulárne ochorenia (11 %). Pri ochoreniach srdca bol až v 79% prípadoch príčinou srdcový infarkt. Prispieva k tomu najmä zlý životný štýl, nedostatok pohybovej aktivity a nesprávne stravovacie návyky. Napríklad 30-minútová prechádzka denne vám pomôže zredukovať škodlivý cholesterol.

Vyberáme z Poistovne.sk

0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?
IMG_8017-500

Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.
30.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Vyberáme z banky.sk