Nabúrali ste? Do poisťovne už chodiť nemusíte!

Stačí pár klikov na smartfóne, tablete či počítači a vaša poistná udalosť je okamžite nahlásená poisťovni.

Nabúrané auto, zatečený byt, či zlomená noha. Na nahlásenie akejkoľvek poistnej udalosti už nepotrebujete čakať na spojenie s operátorom na infolinke, ani vypisovať množstvo formulárov.
Tak, ako banky ponúkajú svojim klientom internet banking, aby vedeli spravovať svoje financie z domu, aj poisťovne postupne prechádzajú na digitalizáciu, aby klienti nemuseli chodiť do kamenných pobočiek, či volať na call centrum, keď sa im stane poistná udalosť (PU).

S novinkou prichádza Allianz

Novinky v digitalizácii nahlasovania PU zaviedla nedávno aj Allianz-Slovenská poisťovňa. Pozrieme sa nato, čo všetko viete vybaviť s touto poisťovňou z domu. Akúkoľvek škodu (z havarijného poistenia či PZP, z poistenia nehnuteľnosti či domácnosti, z poistenia zodpovednosti za škodu, zo životného poistenia, aj z cestovného poistenia) môžete nahlásiť cez web poisťovne. Systém poistnú udalosť zaregistruje výlučne na základe údajov od klienta, bez potreby dodatočnej registrácie škody na strane poisťovne. V závere online hlásenia klient dostáva registračné číslo škody a emailom alebo sms správou potvrdenie o jej zaregistrovaní. K vytvorenej udalosti môže priamo priložiť potrebnú dokumentáciu v elektronickej podobe, napríklad naskenované/odfotené potvrdenie od lekára. Aplikácia dokonca klientovi odporučí, aké doklady sú zvyčajne potrebné pre riešenie konkrétneho typu udalosti. Následne prípad preberie priamo likvidátor v poisťovni, ktorý ho ďalej rieši.


Digitálne formuláre ponúkajú aj ďalšie poisťovne

Postup je jednoduchý – poškodený vyplní a odošle online formulár. Na mail, ktorý v hlásení uviedol, mu doručíme potvrdenie o obdržaní hlásenia a vo forme prílohy vyplnený formulár aj s prideleným číslom škodovej udalosti,“ hovorí šéfka marketingu a komunikácie KOOPERATIVA poisťovne, Ing. Zuzana Wagnerová.

Klienti poisťovne Generali môžu svoje PU v životnom aj neživotnom poistení nahlasovať taktiež prostredníctvom webu poisťovne. „Systém tiež umožňuje nahrávať a zasielať požadované dokumenty priamo cez webové rozhranie, čo výrazne zefektívňuje a zrýchľuje proces likvidácie poistnej udalosti.“ hovorí Milan Janásik, hovorca poisťovne a dodáva „Zároveň je možné online sledovať priebeh poistnej udalosti. Klienti sa dozvedia, v akom stave riešenia je ich poistná udalosť či to, aké doklady je potrebné ešte doložiť na jej ukončenie.“

Aj Komunálna poisťovňa umožňuje klientom online hlásenie PU cez formulár na svojom webe, ku ktorému môže ako prílohu pripojiť fotografie škody na majetku či potrebné doklady. Daniela Šulcová, špecialistka PR a marketingu Komunálnej poisťovne, dopĺňa „Taktiež odporúčame klientom, ktorí riešia poistnú udalosť v rámci PZP alebo havarijného poistenia, aby sa v prípade obhliadky obrátili na zmluvné servisy poisťovne. Autoservis vykoná obhliadku vozidla a taktiež celá komunikácia následne prebieha online medzi daným servisom a poisťovňou.

Popri už dlhšie fungujúcej možnosti nahlásenia škodovej udalosti online prinesie tento mesiac novinku aj poisťovňa UNIQA a tou bude možnosť sledovať online aj priebeh likvidácie PU. „Klient bude vidieť, v akom stave je jeho poistná udalosť, či je potrebné doložiť ešte nejaké doklady a dokonca môže potrebné dokumenty online sám pridávať. Snažíme sa, aby náš web bol intuitívny a jednoduchý aj pre laikov,“ hovorí Beáta Lipšicová, PR konzultant UNIQA poisťovne.

Minimálne zaťaženie a maximálny výsledok

Nový digitálny proces hlásenia škody je navrhnutý tak, aby z malého rozsahu údajov a minimálneho zaťaženia klienta vyťažil maximálny možný výsledok. Po ukončení online formulára klient vždy dostáva okamžitú spätnú väzbu o čísle registrovanej škody, ktoré bude používať v ďalšom procese vybavenia škody. Vďaka nemu môže kedykoľvek zistiť stav riešenia svojej poistnej udalosti,“ vysvetľuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Jozef Hrdý.

Webcentrum zahŕňa viaceré služby, medzi inými tiež interaktívne vyhľadanie a odporučenie opravcu motorového vozidla, zoznam zmluvných partnerov poisťovne, prenos informácie pre opravcu o novom prípade na základe výberu klienta, či pravidlá o vykonaní či nevykonaní obhliadky a výbere likvidátora pre nahlasovaný typ škody. Súčasťou je funkcionalita pripojenia dokladov pre riešenie škody už pri jej nahlásení s nápovedou o požadovaných dokladoch pre jednotlivé typy škôd a okamžitý prenos dát a napojenie na existujúce digitálne procesy riešenia poistných udalostí.

Dizajn webcentra je navrhnutý tak, aby jeho služby mohli klienti využívať cez webstránku poisťovne z mobilných zariadení (smartfón, tablet) alebo počítača.

V životnom poistení, pri ktorom poisťovňa spustila online nahlasovanie PU už v roku 2015, je zhruba 8% hlásených práve cez webcentrum, v neživotnom poistení je hlásených online až 10% PU.
Pri elektronickom nahlasovaní škôd je tok informácií podstatne rýchlejší a preto aj PU sú vybavované skôr. V životnom poistení dokonca až 50% PU vie poisťovňa zlikvidovať do 24 hodín, pokiaľ klient priložil všetku potrebnú domukentáciu.

Ďalšou výhodou je, že po nahlásení PU cez webcentrum, klient dostane obratom registračné číslo a v ktoromkoľvek okamihu si môže zistiť stav riešenia škody. V systéme uvidí aj informáciu, ktoré dokumenty sú ešte potrebné na úspešné vybavenie škody. Digitalizované dokumenty ako fotografie škody, či naskenované lekárske správy môže klient cez aplikáciu dodatočne vkladať do systému a likvidátor s nimi môže ihneď pracovať. Systém fotodokumentáciu aj skomprimuje.

Pred troma rokmi poisťovňa taktiež zaviedla inovácie v oblasti obhliadok, čo značne skrátilo čas medzi nahlásením PU a obhliadkou. Často je obhliadka škody vykonaná už v deň jej nahlásenia.

Obhliadka priamo v autoservise

Všetci motoristi určite ocenia aj spoluprácu servisov a poisťovne na báze bezobhliadkových zmluvných servisov. Vďaka nim tak pri nehode nemusia merať cestu so svojim vozidlom do poisťovne kvôli obhliadke škody a následne do servisu. Webcentrum doporučí vhodný servis a ten vykoná nielen opravu vozidla, ale aj obhliadku poškodeného vozidla vlastnými pracovníkmi servisu. Klient má tak všetky služby pod jednou strechou. V súčasnosti ponúka Allianz – SP svojim klientom na výber až 345 bezobhliadkových zmluvných servisov po celom Slovensku.

OnLine krycí list

V procese vybavovania škôd v havarijnom poistení je veľmi dôležité, ako rýchlo dokáže poisťovňa rozhodnúť o poistnom krytí a garantovať finálnu výšku poistného plnenia na účet opravcu. Na vystavenie krycieho listu boli doteraz potrebné približne 2 až 5 hodín. Zmenou procesu a preddefinovaním položiek vplývajúcich na výšku plnenia je od minulého roka tento proces ešte rýchlejší a vystavenie krycieho listu trvá len pár sekúnd. „Ak sú splnené všetky podmienky pre poskytnutie poistného plnenia a servis vystaví faktúru v intenciách kalkulácie, tak na strane poisťovne prebehne automatická kontrola a ak je všetko v poriadku, systém automaticky vystaví krycí list, ktorý opravca dostane už do niekoľkých sekúnd. Klient tak čakať nemusí v servise čakať a môže si opravené vozidlo okamžite prevziať. Krycí list v súčasnosti využívame až v 60-tich percentách škôd v havarijnom poistení,“ objasňuje Hrdý.

Vyberáme z Poistovne.sk

Untitled-2

Allianz je partnerom filmu o slovenskej prírode s legendárnym dokumentaristom

Allianz podporil vznik filmu britského dokumentaristu Divoká príroda Slovenska. Dokument o slovenskej prírode sa bude vysielať v 50-tich krajinách sveta. Zapojte sa do súťaže Allianz o účasť na nakrúcaní filmu.
16.05.2022
Čítať viac o Allianz je partnerom filmu o slovenskej prírode s legendárnym dokumentaristom

Na čo si dať pozor pri poistení domova

Poistenie nehnuteľnosti je dobrá vec, musí však byť nastavené správne. Kedy je poistenie nehnuteľnosti len vyhadzovanie peňazí?
16.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Na čo si dať pozor pri poistení domova

Ako poistiť bicykel

V peknom počasí sadá na bicykel čoraz viac cyklistov. Cyklistika nie je už len víkendovou záležitosťou, ale mnohí ľudia siahajú po bicykli aj pri ceste do práce. Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista? 
13.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť bicykel

Vyberáme z banky.sk