Ako si živnostník vypočíta odvody

Od januára tohto roka opäť štátu odvedieme viac na sociálne a zdravotné poistenie. Zvýšenie sa týka najmä drobných podnikateľov, teda samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov od začiatku januára tohto roka stúpli o 5,63 eura na 142,20 eura mesačne, pretože stúpla aj priemerná mzda, od ktorej sa odvody odvíjajú. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov sa preto od začiatku januára 2016 zvýšil o 4,1 % - teda o 17 eur, zo 412 na 429 eur. Vyššie minimálne sociálne odvody musíte prvýkrát zaplatiť do 8. februára 2016. Platiť minimálne odvody v tomto roku musíte, ak ste v minulom roku zarobili nad 5.148 eur - čo je 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.


odborne poradne


Ak platíte inú sumu poistného než je minimálne alebo maximálne poistné, tak naďalej platíte rovnako a nič sa pre vás nemení až do júla 2016. Vaša výška poistného sa vám môže zmeniť až podľa vášho daňového priznania za rok 2015 a inú sumu budete platiť od 1. júla tohto roku.

Podobne išli od tohto roku hore aj minimálne zdravotné odvody. Zdravotnej poisťovni zaplatíte od januára o necelé tri eura viac, teda 60,06 eur (v roku 2015 boli minimálne odvody 57,68 eur).

Lista Odporucame

 

Dvesto eur štátu


Živnostníci tak budú v roku 2016 platiť zdravotné a sociálne poistenie v minimálnej výške spolu 202,26 eur. Ak zarábate okolo 450 eur v hrubom, čím prekročíte ročnú hranicu 5.148 eur, tak vám štát len na odvodoch zhltne skoro polovicu príjmu (45%). A to by ste si mali odkladať aj peniaze na dane.

Vymeriavací základ na platenie zdravotného aj sociálneho poistného si môžete vypočítať nasledovne:
  • k čiastkovému základu dane z príjmu (hrubý príjem mínus náklady) pripočítate zaplatené povinné odvody do Sociálnej aj do zdravotnej poisťovne (dobrovoľné odvody do SP sa nezapočítavajú)
  • vydelíte počtom mesiacov prevádzkovania živnosti
  • potom vydelíte koeficientom 1,486
Ak sa vám nechce počítať odvody samostatne, môžete využiť na výpočet kalkulačku na webe Sociálnej poisťovne.

Z vymeriavacieho základu platí živnostník tieto poistenia:
  • nemocenské poistenie vo výške 4,4%
  • poistné na starobné poistenie 18%
  • poistné na invalidné poistenie vo výške 6%
  • poistné do rezervného fondu solidarity zostáva na úrovni 4,75%.
  • dobrovoľne si môžete platiť aj poistenie v nezamestnanosti, ktoré je vo výške 2%
Dokopy je to teda 33,15%, prípadne s poistením v nezamestnanosti až 35,15%. To znamená, že štátu zaplatíte tretinu príjmu na sociálnych odvodoch. Ak k tomu prirátate 14% zdravotných odvodov, tak vám do štátnej kasy odíde skoro polovica príjmu.

Odmietnuť platiť sociálne poistenie s argumentom, že nechcete štátny dôchodok, síce môžete, ale rátajte s tým, že Sociálna poisťovňa od vás bude platby vymáhať. Navyše vám sa omeškané platby vyrúbi pokuty z omeškania.

Vyberáme z Poistovne.sk

0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?
IMG_8017-500

Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.
30.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Vyberáme z banky.sk