Ako si živnostník vypočíta odvody

Od januára tohto roka opäť štátu odvedieme viac na sociálne a zdravotné poistenie. Zvýšenie sa týka najmä drobných podnikateľov, teda samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov od začiatku januára tohto roka stúpli o 5,63 eura na 142,20 eura mesačne, pretože stúpla aj priemerná mzda, od ktorej sa odvody odvíjajú. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov sa preto od začiatku januára 2016 zvýšil o 4,1 % - teda o 17 eur, zo 412 na 429 eur. Vyššie minimálne sociálne odvody musíte prvýkrát zaplatiť do 8. februára 2016. Platiť minimálne odvody v tomto roku musíte, ak ste v minulom roku zarobili nad 5.148 eur - čo je 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.


odborne poradne


Ak platíte inú sumu poistného než je minimálne alebo maximálne poistné, tak naďalej platíte rovnako a nič sa pre vás nemení až do júla 2016. Vaša výška poistného sa vám môže zmeniť až podľa vášho daňového priznania za rok 2015 a inú sumu budete platiť od 1. júla tohto roku.

Podobne išli od tohto roku hore aj minimálne zdravotné odvody. Zdravotnej poisťovni zaplatíte od januára o necelé tri eura viac, teda 60,06 eur (v roku 2015 boli minimálne odvody 57,68 eur).

Lista Odporucame

 

Dvesto eur štátu


Živnostníci tak budú v roku 2016 platiť zdravotné a sociálne poistenie v minimálnej výške spolu 202,26 eur. Ak zarábate okolo 450 eur v hrubom, čím prekročíte ročnú hranicu 5.148 eur, tak vám štát len na odvodoch zhltne skoro polovicu príjmu (45%). A to by ste si mali odkladať aj peniaze na dane.

Vymeriavací základ na platenie zdravotného aj sociálneho poistného si môžete vypočítať nasledovne:
  • k čiastkovému základu dane z príjmu (hrubý príjem mínus náklady) pripočítate zaplatené povinné odvody do Sociálnej aj do zdravotnej poisťovne (dobrovoľné odvody do SP sa nezapočítavajú)
  • vydelíte počtom mesiacov prevádzkovania živnosti
  • potom vydelíte koeficientom 1,486
Ak sa vám nechce počítať odvody samostatne, môžete využiť na výpočet kalkulačku na webe Sociálnej poisťovne.

Z vymeriavacieho základu platí živnostník tieto poistenia:
  • nemocenské poistenie vo výške 4,4%
  • poistné na starobné poistenie 18%
  • poistné na invalidné poistenie vo výške 6%
  • poistné do rezervného fondu solidarity zostáva na úrovni 4,75%.
  • dobrovoľne si môžete platiť aj poistenie v nezamestnanosti, ktoré je vo výške 2%
Dokopy je to teda 33,15%, prípadne s poistením v nezamestnanosti až 35,15%. To znamená, že štátu zaplatíte tretinu príjmu na sociálnych odvodoch. Ak k tomu prirátate 14% zdravotných odvodov, tak vám do štátnej kasy odíde skoro polovica príjmu.

Odmietnuť platiť sociálne poistenie s argumentom, že nechcete štátny dôchodok, síce môžete, ale rátajte s tým, že Sociálna poisťovňa od vás bude platby vymáhať. Navyše vám sa omeškané platby vyrúbi pokuty z omeškania.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch
burst-partners-doctor

Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Zdravotná poisťovňa Dôvera prináša svojim poistencom nové benefity, zamerané najmä na lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Sú praktické, využiť ich môžu všetci poistenci Dôvery. Pozrite si stručný prehľad tých najzaujímavejších noviniek.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Nové benefity Dôvery pre rok 2024
friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

V alkohole ľudia hľadajú riešenie svojich problémov, utápajú žiaľ, či im pomáha zapadnúť do partie. Zdravotné poisťovne však varujú, že tento problém je omnoho väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. Toto sú fakty, ktoré vám otvoria oči.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

Vyberáme z banky.sk