Ako si živnostník vypočíta odvody

Od januára tohto roka opäť štátu odvedieme viac na sociálne a zdravotné poistenie. Zvýšenie sa týka najmä drobných podnikateľov, teda samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov od začiatku januára tohto roka stúpli o 5,63 eura na 142,20 eura mesačne, pretože stúpla aj priemerná mzda, od ktorej sa odvody odvíjajú. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov sa preto od začiatku januára 2016 zvýšil o 4,1 % - teda o 17 eur, zo 412 na 429 eur. Vyššie minimálne sociálne odvody musíte prvýkrát zaplatiť do 8. februára 2016. Platiť minimálne odvody v tomto roku musíte, ak ste v minulom roku zarobili nad 5.148 eur - čo je 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.


odborne poradne


Ak platíte inú sumu poistného než je minimálne alebo maximálne poistné, tak naďalej platíte rovnako a nič sa pre vás nemení až do júla 2016. Vaša výška poistného sa vám môže zmeniť až podľa vášho daňového priznania za rok 2015 a inú sumu budete platiť od 1. júla tohto roku.

Podobne išli od tohto roku hore aj minimálne zdravotné odvody. Zdravotnej poisťovni zaplatíte od januára o necelé tri eura viac, teda 60,06 eur (v roku 2015 boli minimálne odvody 57,68 eur).

Lista Odporucame

 

Dvesto eur štátu


Živnostníci tak budú v roku 2016 platiť zdravotné a sociálne poistenie v minimálnej výške spolu 202,26 eur. Ak zarábate okolo 450 eur v hrubom, čím prekročíte ročnú hranicu 5.148 eur, tak vám štát len na odvodoch zhltne skoro polovicu príjmu (45%). A to by ste si mali odkladať aj peniaze na dane.

Vymeriavací základ na platenie zdravotného aj sociálneho poistného si môžete vypočítať nasledovne:
  • k čiastkovému základu dane z príjmu (hrubý príjem mínus náklady) pripočítate zaplatené povinné odvody do Sociálnej aj do zdravotnej poisťovne (dobrovoľné odvody do SP sa nezapočítavajú)
  • vydelíte počtom mesiacov prevádzkovania živnosti
  • potom vydelíte koeficientom 1,486
Ak sa vám nechce počítať odvody samostatne, môžete využiť na výpočet kalkulačku na webe Sociálnej poisťovne.

Z vymeriavacieho základu platí živnostník tieto poistenia:
  • nemocenské poistenie vo výške 4,4%
  • poistné na starobné poistenie 18%
  • poistné na invalidné poistenie vo výške 6%
  • poistné do rezervného fondu solidarity zostáva na úrovni 4,75%.
  • dobrovoľne si môžete platiť aj poistenie v nezamestnanosti, ktoré je vo výške 2%
Dokopy je to teda 33,15%, prípadne s poistením v nezamestnanosti až 35,15%. To znamená, že štátu zaplatíte tretinu príjmu na sociálnych odvodoch. Ak k tomu prirátate 14% zdravotných odvodov, tak vám do štátnej kasy odíde skoro polovica príjmu.

Odmietnuť platiť sociálne poistenie s argumentom, že nechcete štátny dôchodok, síce môžete, ale rátajte s tým, že Sociálna poisťovňa od vás bude platby vymáhať. Navyše vám sa omeškané platby vyrúbi pokuty z omeškania.

Vyberáme z Poistovne.sk

freelancer-typing-on-keyboard

Dá sa investičné poistenie zmeniť na rizikové?

Ak sa niekto dostal do ťažkej finančnej situácie a má investičné či kapitálové poistenie, môže svoju poistnú zmluvu zmeniť na rizikovú? Môže nasporené peniaze vybrať a použiť na preklenutie finančných ťažkostí? Dá sa zmeniť zmluva bez toho, aby ju klient musel vypovedať a uzatvoriť novú?
07.04.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Dá sa investičné poistenie zmeniť na rizikové?
doctors-office-flatlay

Čo robiť, ak vaše dieťa má COVID-19?

Aj keď sa o korona víruse hovorí najčastejšie v spojení so staršími ľuďmi, nevyhýba sa ani deťom. Pozrite si, koľko detí sa už s COVIDom stretlo. Poradíme vám, ako treba postupovať, ak sa nakazí dieťa.
30.03.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vaše dieťa má COVID-19?
reading-in-hospital-waiting-room

Hodnotenie nemocníc 2020

Rebríček nemocníc bol zostavený za náklade hodnotenia takmer 6,5 tisíc pacientmi. Pozrite si, ktoré nemocnice sú hodnotené ako najlepšie a ktoré skončili na chvoste.
26.03.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Hodnotenie nemocníc 2020

Vyberáme z banky.sk