Živnostníci na odvodoch opäť zaplatia viac

Od januára tohto roka opäť štátu odvedieme viac na sociálnom a zdravotnom poistení. Môžu za to niektoré novely zákonov z minulého roka. Zvýšenie sa týka najmä podnikateľov, teda samostatne zárobkovo-činných osôb (SZČO), ale aj tých, ktorí zarábajú viac.

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov od začiatku januára tohto roka stúpli o 4,15 eura zo 142,20 eura na 146,35 eur mesačne – keďže stúpla aj priemerná mzda za rok 2015 na 883 eur, od ktorej sa odvody odvíjajú. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov sa preto od začiatku januára 2017 zvýšil o 12,5 eur zo 429 na 441,50 eur mesačne. Vyššie minimálne sociálne odvody musíte prvýkrát zaplatiť do 8. februára 2016 – a platba minimálnych odvodov v tomto roku sa vás týka v prípade, že ste v minulom roku zarobili nad 5 148 eur (12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu).


Viac zarobíš, aj zaplatíš

Od začiatku tohto roka vzrástla aj suma maximálneho vymeriavacieho základu z 5-násobku na 7-násobok priemernej mesačnej mzdy, čo je 6 181 eur. Novelou zákona o sociálnom poistení z minulého roka tak dôjde k zvýšeniu maximálneho vymeriavacieho základu živnostníkov a iných SZČO o 1 776 eur. Ročne môžu podnikatelia zaplatiť až o 7 025,04 eura viac, ak budú do Sociálnej poisťovne platiť odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Maximálna suma mesačných odvodov do Sociálnej poisťovne tak stúpne z 1 463,57 eura na 2 048,99 eura.

Ak platíte inú sumu poistného než je minimálne alebo maximálne poistné, tak naďalej platíte rovnako a nič sa pre vás nemení až do júla 2017. Vaša výška poistného sa vám môže zmeniť až podľa vášho daňového priznania za rok 2016 a inú sumu budete platiť od 1. júla tohto roku.

Podobne išli od tohto roku hore aj minimálne zdravotné odvody. Zdravotnej poisťovni zaplatíte od januára o necelé dve eura viac, teda 61,81 eur (v roku 2016 boli minimálne odvody 60,06 eur).

Viac ako dvesto eur do štátnej kasy

Živnostníci tak budú v roku 2017 platiť zdravotné a sociálne poistenie v minimálnej výške spolu 208,16 eur. Ak zarábate okolo 450 eur v hrubom (čím prekročíte ročnú hranicu príjmu 5 148 eur pre platenie poistného do Sociálnej poisťovne), tak vám štát len na odvodoch zhltne skoro polovicu príjmu. A to by ste si mali odkladať aj peniaze na dane.

Tretina príjmov ide na odvody

Vymeriavací základ na platenie zdravotného aj sociálneho poistného si môžete vypočítať nasledovne:
  • k čiastkovému základu dane z príjmu (hrubý príjem mínus náklady) pripočítate zaplatené povinné odvody do Sociálnej aj do zdravotnej poisťovne (dobrovoľné odvody do SP sa nezapočítavajú)
  • vydelíte počtom mesiacov prevádzkovania živnosti
  • výsledok následne vydelíte koeficientom 1,486

Ak sa vám nechce počítať odvody samostatne, môžete využiť na výpočet kalkulačku na webe Sociálnej poisťovne. Z vymeriavacieho základu platí živnostník tieto poistenia:
  • nemocenské poistenie vo výške 4,4%
  • poistné na starobné poistenie 18%
  • poistné na invalidné poistenie bude vo výške 6%
  • poistné do rezervného fondu solidarity ostane tiež na úrovni 4,75%.
  • dobrovoľne si môžete platiť aj poistenie v nezamestnanosti, ktoré je vo výške 2%
Dokopy je to teda 33,15%, prípadne s poistením v nezamestnanosti až 35,15%. To znamená, že štátu zaplatíte viac tretinu príjmu na sociálnych odvodoch. Ak k tomu prirátate 14% zdravotných odvodov tak vám do štátnej kasy odíde skoro polovica príjmu.

Odmietnuť platiť sociálne poistenie s argumentom, že štátny dôchodok nechcete, síce môžete - ale rátajte s tým, že Sociálna poisťovňa od vás bude platby vymáhať. Navyše vám za omeškané platby vyrúbi pokuty z omeškania.

Úľavy až od budúceho roka

Od januára tohto roka si živnostníci môžu odčítať z príjmu paušálne výdavky až 60 % (najviac 20 000 eur) ročne, namiesto doterajších 40% (alebo 5 040 eur). Výhoda je okrem iného aj v tom, že sa nerozpočítavajú mesiace podľa toho, ako dlho ste podnikali. Výhodu tejto zmeny však živnostníci pocítia prvýkrát až v daňovom priznaní za rok 2017, ktoré sa bude podávať v marci 2018.

Vyberáme z Poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk