Vyberať životnú poistku cez web a telefón sa neoplatí. Poradca je istejší.

Pri výbere životného poistenia sa zamerajte na riziká, poistnú sumu, dĺžku a cenu poistenia.Životné poistenie je zložitý produkt, aj preto ho poisťovne zatiaľ neponúkajú online. Ak si ho kúpite, zaviažete sa poisťovni platiť poistné na dlhé roky dopredu. Preto by ste si mali dobre premyslieť, komu zveríte svoju poistnú ochranu.

Ak by ste si na weboch poisťovní chceli naklikať rôzne druhy rizík a porovnať ceny poistiek, budete sklamaní. Poisťovne takú možnosť neponúkajú a preferujú osobný kontakt u nich na pobočke alebo cez externého poradcu, ktorý za vami príde domov či do kaviarne. Cez kontaktné centrum a telefón vám poisťovne tiež nebudú chcieť naceniť poistku, prípadne to urobia, no bez detailnejších informácii vám sumu poistky povedia iba odhadom. Tvrdia, že pred podpisom zmluvy je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Redaktor Poistovne.sk skúšal z viacerých poisťovní dostať nezáväzné ponuky životného poistenia cez telefón, ale ochota bola minimálna.

Online porovnanie

Porovnanie cien životných poistiek neponúka ani veľa webov. Vyskúšali sme jeden z mála, ktorý na Slovensku funguje. Ten nám po zadaní údajov o sebe (ako vek, zamestnanie a poistná doba) vypľul rebríček poisťovní s ponukami. Museli sme však vyplniť aj svoj telefón či mail, inak sa nám porovnanie nechcelo zobraziť. Nášmu redaktorovi sa následne po niekoľkých dňoch ozval poisťovací agent s ponukou na stretnutie.

Konzultujte s odborníkom

Pre dotiahnutie poistky do konca však odborníci naozaj odporúčajú skontaktovať sa s finančným poradcom. Ak ho nemáte, môžete zájsť na pobočku vašej poisťovne alebo maklérskej poisťovacej spoločnosti.

Kvalitný finančný poradca vám vytvorí odbornú analýzu vašich potrieb a na jej základe vám poradí výber čo najvhodnejšieho životného poistenia, ušitého na mieru. Dobrý poradca vám zvyčajne dá na výber z viacerých poisťovní a ich produktov a do ničoho vás nebude tlačiť. Na druhej strane, nájdu sa aj horší – tí sú nátlakoví a nútia vám len jeden či dva poistné produkty. V takomto prípade je rozhodne lepšie nenechať sa do ničoho dotlačiť a skonzultovať životné poistenie predsa len ešte s ďalším špecialistom.

Všetko, čo potrebujete vedieť o životnej poistke – odborné poradenstvo


Akú cieľovu sumu si vybrať

Pri výbere životnej poistky by ste si v prvom rade mali ujasniť, či chcete poistiť seba alebo súčasne aj svojich blízkych. Podľa toho si viete nastaviť aj výšku poistnej sumy.

Ak je niekto finančne závislý od vášho príjmu, teda ste živiteľom rodiny, budete potrebovať vyššiu sumu životného poistenia, ako keby ste boli sám. Poistná suma by mala aspoň na istú dobu pokryť zabezpečenie rodiny pre prípad, že by ste utrpeli úraz, ochoreli či nedajbože umreli.

Pri výbere poistky by ste nemali zabudnúť na vaše finančné záväzky z rôznych pôžičiek. Ak máte hypotéku či spotrebný úver a niečo sa vám stane, ich splácanie by pre vás alebo vašu rodinu mohlo byť problémom. V takomto prípade je dôležité, aby ste mali krytý úver aj pre prípad dlhodobej PN či invalidity. Aj tieto riziká môže pokryť životná poistka. Ak teda máte napríklad hypotéku na 60 tisíc eur na 20 rokov, mali by ste hľadať poistku na podobnú sumu a dĺžku. Nemusíte mať však poistkou krytý celý úver, najmä keď je vysoký, pretože mesačné poistné môže byť dosť drahé.

Odborníci odporúčajú, aby boli výdavky rodiny kryté poistením aspoň na rok či dva. Prípadne jeho suma by mala byť minimálne vo výške vášho ročného príjmu po odpočítaní všetkých záväzkov, ktoré máte - ako sú splátky hypotéky, iné spotrebné úvery či výdavky na nájom a energie.


Dĺžka a cena poistenia

Pri výbere životnej poistky nezabudnite na správne nastavenie jeho dĺžky. Keď si chcete popri životnom poistení nasporiť a prilepšiť si k dôchodku, nastavte si poistnú dobu na svoj penzijný vek. Pri rizikovom životnom poistení môže dĺžka poistnej doby závisieť napríklad od dĺžky úveru. Takže pri hypotékach to môžu byť aj desiatky rokov.

V životnom poistení platí, že čím ste starší, tým je vyššie aj poistné, čo vyplýva zo zvýšenej rizikovosti vás ako klienta pre poisťovňu. Preto poisťovne odporúčajú uzatvárať poistku na život v nižšom veku.

Lista Odporucame


Pýtajte sa na detaily

Pred uzatvorením poistenia si dôkladne zistite poistné podmienky produktu a dopredu sa pýtajte! Overte si cenu poistenia, podmienky jeho zrušenia, možnosti zmien, pýtajte sa na výplatu poistnej sumy a na výluky. A aj keď sa vám nechce, prečítajte si aj podmienky malými písmenkami v zmluve.

Zistite si tiež, či je možné v priebehu poistenia meniť výšku poistného alebo pripoistiť iné riziká do poistenia. Vaša životná situácia sa môže neustále meniť – napríklad sa vám narodí dieťa, či si nájdete rizikovejšiu prácu. Preto je dôležité, aby ste sa spolu s vašim poistným poradcom aspoň raz ročne stretli a prešli si, čo všetko sa vo vašom živote za ten rok zmenilo a poistku spoločne upravili, ak je to nutné.


Aké sú najčastejšie riziká pri životnej poistke

 • smrť
 • smrť následkom úrazu
 • dožitie
 • invalidita
 • dlhodobá práceneschopnosť
 • denné odškodné pri PN
 • trvalé následky úrazu k
 • ritické choroby

Na čo sa pýtať pred podpisom životnej poistky:

 • Čo konkrétne je kryté v tomto poistení?
 • Aké je garantované plnenie - čo určite dostanem po uplynutí poistenia?
 • Môžem poistku v priebehu jej trvania meniť?
 • Čo je kryté v pripoisteniach, aké sú výšky plnení?
 • Aké sú výluky z poistenia?
 • Aké sú administratívne poplatky spojené s poistkou?

Vyberáme z Poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk