Nehodovosť a farba auta. Majú niečo spoločné?

Farbu nášho vozidla si vyberáme s ohľadom na rôzne faktory: podľa vkusu, spomienok, či momentálnej inšpirácie. Čoraz častejšie sa však objavujú aj otázky: nie je táto farba príliš agresívna? Nezvýši sa tým „šanca“, že budem mať nehodu?
Jedna časť užívateľov považuje tieto otázky za úplnú hlúposť - druhá, naopak, za legitímny dôvod, prečo si tú či onú farbu pre svoje auto vybrať alebo nevybrať.

Aká je teda pravda? To je veľmi ťažko povedať, keďže pred nehodou vás žiadna farba určite neochráni. Štatistiky však čo-to povedia. „Najškodovejšie sú vozidlá bielej farby, za nimi nasledujú autá čiernej farby. Naopak, „najlepšiu škodovosť“ majú červené a zelené vozidlá,“ tvrdí hovorca Generali Poisťovne Milan Janásik. Teoreticky môže byť takáto nehodovosť spôsobená aj tým, že červená či zelená sú výrazné farby a tieto vozidlá je na ceste lepšie vidieť, ako napríklad sivé. Na druhej strane čiernych a bielych áut je na cestách zrejme viac, ako farebných. Treba však dodať, že poisťovne na farbu vášho auta pri určovaní výšky poistného určite prihliadať nebudú.

Nie každá spoločnosť si podobné prieskumy robí. „Štatistiky nehodovosti podľa farby auta neevidujeme, evidujeme však farby poistených áut: najčastejšie poisťované sú vozidlá bielej a červenej farby. Za nimi nasleduje sivá, modrá, čierna a strieborná farba,“ vysvetľuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne.

Výška havarijnej poistky


Na cenu havarijného poistenia vplýva viacero faktorov. „Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na tri skupiny, a to údaje o vozidle, údaje o držiteľovi a rozsah krytia,“ tvrdí Janásik. Faktory, od ktorých závisí výška poistného, pritom môžu byť u jednotlivých poisťovateľov odlišné. „V prvom rade je to rozsah poistenia - proti akým rizikám chce byť klient poistený. Ďalej je to výška spoluúčasti, územná platnosť poistenia, doterajší bezškodový priebeh,“ vysvetľuje Kanderková. „Obvykle sa zohľadňuje aj výrobná značka a typ vozidla, poistná hodnota vozidla a druh prevádzky vozidla,“ dodáva. Svoju úlohu zohrá aj obstarávacia cena auta, prípadne zľava za ročnú platbu. „Klient môže získať zľavu, ak má v jednej poisťovni uzatvorených viac poistiek, pričom sa nemusia vzťahovať iba na autá,“ tvrdí Miriam Fuňová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa. V tejto otázke je najlepší postup spraviť si prieskum a rozhodnúť sa podľa vlastných preferencií, keďže každému vyhovuje niečo iné.

Keďže je však havarijné poistenie dosť drahá záležitosť, mnohí ho jednoducho neuzavrú. To však nie je dôvod úplne ho zavrhnúť, treba sa len trocha lepšie informovať. Poisťovne totiž k povinnému zmluvnému poisteniu núkajú aj pripoistenia, a to niekoľko druhov. Ak je teda kritériom cena, ktorá je celkovo vysoká, treba zvoliť z týchto voliteľných možností a dať si poistiť napríklad sklá či krádež auta, a nie úplne všetko. Stojí za to opýtať sa, poisťovňa v rámci možností vyjde v ústrety.

Čo si zistiť


Ponuka poistení na našom trhu je relatívne bohatá, preto sa oplatí si na to takpovediac „sadnúť“, porozmýšľať, čo presne chceme a s ktorou z ponúk sa naša predstava najviac prekrýva. Dôležitou otázkou je napríklad to, či sa nám vôbec havarijné poistenie oplatí – pri staršom aute to tak nemusí byť. Venujte pozornosť spoluúčasti, teda akou sumou, prípadne akým percentom zo vzniknutej škody sa budete musieť spolupodieľať na jej uhradení. Pozrite sa aj na asistenčné služby, ktoré máte k dispozícii v prípade nehody – práve tie často vodič v problémoch najviac ocení. Ak veľa a radi cestujete, dajte pozor na to, v akých krajinách a do akej výšky vaše poistenie platí, aby ste sa na výlete nedočkali nepríjemného prekvapenia. Osobitnou otázkou sú výluky z poistenia, na ktoré by ste si mali zvlášť „posvietiť“, pretože vtedy buď dostanete menej, alebo aj nič – napríklad ak ste pili. A napokon veľa „spraví“ aj konkurenčný boj – každá poisťovňa sa snaží tromfnúť ponuky ostatných, a tak vždy ponúka niečo navyše. A práve to môže v prípade vyrovnaných šancí rozhodnúť. Štúdiu ponúk teda venujte dostatok pozornosti buď osobne, alebo požiadajte o radu odborníka.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

Untitled-2

Allianz je partnerom filmu o slovenskej prírode s legendárnym dokumentaristom

Allianz podporil vznik filmu britského dokumentaristu Divoká príroda Slovenska. Dokument o slovenskej prírode sa bude vysielať v 50-tich krajinách sveta. Zapojte sa do súťaže Allianz o účasť na nakrúcaní filmu.
16.05.2022
Čítať viac o Allianz je partnerom filmu o slovenskej prírode s legendárnym dokumentaristom

Na čo si dať pozor pri poistení domova

Poistenie nehnuteľnosti je dobrá vec, musí však byť nastavené správne. Kedy je poistenie nehnuteľnosti len vyhadzovanie peňazí?
16.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Na čo si dať pozor pri poistení domova

Ako poistiť bicykel

V peknom počasí sadá na bicykel čoraz viac cyklistov. Cyklistika nie je už len víkendovou záležitosťou, ale mnohí ľudia siahajú po bicykli aj pri ceste do práce. Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista? 
13.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť bicykel

Vyberáme z banky.sk