Nehoda, choroba, invalidita. Čo sa platí z akej poistky? III. časť

V predchádzajúcich častiach tejto témy sme sa venovali modelovým príkladom nehôd či následkom chorôb. Tiež sme si vysvetlili, v ktorých prípadoch sa uhrádza plnenie z rôznych poistiek. Dnes sa pozrieme na rozdiel medzi cestovným, zdravotným a životným poistením.  Verejné zdravotné poistenie


Je to poistenie, z ktorého je hradená základná zdravotná starostlivosť. Toto poistenie je povinné pre toho, komu k nemu vznikla zákonná povinnosť.


Čo nepokrýva v zahraničí:

- náklady na prevoz
- prevoz klienta alebo telesných pozostatkov
- rovnako nepokrýva (v zahraničí a pre osoby od 18. rokov) ani náklady vzniknuté zásahom horskej služby

Lista Odporucame
 ► Zákrok u nezmluvného lekára vám poisťovňa preplatí len čiastočne. Budete prekvapení ako to funguje!
 ► Ako správne uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne
 ► Kedy je rozumné dať si k zdravotnej poistke aj komerčnú?


Ani na Slovensku nepokrýva všetky zdravotné úkony, napríklad u zubára. Z verejného zdravotného poistenia je taktiež vylúčený zásah horskej služby.


Kto je poskytovateľom verejného zdravotného poistenia:

Poskytovateľom sú zdravotné poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera a zdravotná poisťovňa Union.

Životné poistenie


Ako už vyplýva z názvu poistenia, kryje život a zdravie klienta. To, čo konkrétne poistka pokrýva, záleží vždy od toho, aké riziká si klient poistí. Možností je naozaj veľa a všetko záleží od rozhodnutia klienta. Môže si poistiť riziko smrť, ktoré si volia ľudia, ktorí potrebujú v prípade úmrtia zabezpečiť svojich pozostalých (napríklad na splatenie hypotéky). Poistiť sa dajú tiež trvalé následky, závažné ochorenia či invalidita. Tieto poistenia poskytnú klientovi finančný vankúš v prípade neočakávaných životných situácií, keď bude potrebovať peniaze na liečbu alebo vykrytie zníženia príjmu. Obľúbené je aj poistenie práceneschopnosti. To ľudia využijú zasa v prípade, ak sú dlhodobo PN. Poisťovňa im totiž bude dorovnávať príjem do takej výšky, ako keby chodili do práce.

lista Neprehliadnite
 ► Aké chyby robia Slováci pri životnom poistení
 ► Ukončiť životné poistenie predčasne sa neoplatí. Prídete aj o vložené peniaze.
 ► Kedy je vhodné životné poistenie


Toto poistenie je dobrovoľné, to znamená, že klient sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či o dané poistenie má alebo nemá záujem. Tieto poistenia majú v ponuke komerčné poisťovne.

Cestovné poistenie


Kryje špecifické, s cestou do zahraničia spojené riziká a s nimi spojené náklady, v závislosti od toho, čo si klient vopred vybral (poisťovne klientovi ponúkajú balíčky, ktoré obsahujú kombináciu viacerých rizík - napríklad liečebných nákladov, batožiny, poistenia zodpovednosti). Spoliehať sa pri ceste do zahraničia len na európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí. Dovolenka pre cestujúceho, ktorý si neuzavrel cestovné poistenie, sa môže predražiť aj o desaťtisíce eur. Náklady v prípade úrazu sa môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur, zdravotné poistenie z toho vykryje len minimum. Preto je pri ceste do zahraničia potrebné mať uzavreté aj komerčné cestovné poistenie.

Toto poistenie je dobrovoľné, to znamená, že klient sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či o dané poistenie má alebo nemá záujem. Tieto poistenia majú v ponuke komerčné poisťovne.

 ► Idete sa dať pred dovolenkou poistiť? Na toto rozhodne nezabúdajte!
 ► Má vôbec úrazové poistenie zmysel?
 ► Čo všetko pokrýva cestovné poistenie?
 ► Cestovné poistenie a výluky. Čo vám poisťovňa nepreplatí
 ► Čo vás zaujíma o cestovnom poistení...


Čo nekryje európsky preukaz:

- náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach
- spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach
- nie vždy pokrýva náklady na transport, prevoz do vlasti
- vôbec nerieši právne služby

Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.
Informácie nám poskytla Monika Majerčíková, vedúca komunikácie poisťovne Generali.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-partners-doctor

Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Zdravotná poisťovňa Dôvera prináša svojim poistencom nové benefity, zamerané najmä na lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Sú praktické, využiť ich môžu všetci poistenci Dôvery. Pozrite si stručný prehľad tých najzaujímavejších noviniek.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Nové benefity Dôvery pre rok 2024
friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

V alkohole ľudia hľadajú riešenie svojich problémov, utápajú žiaľ, či im pomáha zapadnúť do partie. Zdravotné poisťovne však varujú, že tento problém je omnoho väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. Toto sú fakty, ktoré vám otvoria oči.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme
Penazenka a peniaze-002

Sporitelia dostávajú nové výpisy, 2. pilier oslavuje 20 rokov

V týchto dňoch sporitelia v 2. pilieri opäť dostávajú personalizovaný výpis zo svojho osobného dôchodkového účtu. Výpis prichádza v novom, zákonom stanovenom šate - je prehľadnejší a jednoduchší na čítanie.
26.02.2024
Čítať viac o Sporitelia dostávajú nové výpisy, 2. pilier oslavuje 20 rokov

Vyberáme z banky.sk