Nehoda, choroba, invalidita. Čo sa platí z akej poistky? III. časť

V predchádzajúcich častiach tejto témy sme sa venovali modelovým príkladom nehôd či následkom chorôb. Tiež sme si vysvetlili, v ktorých prípadoch sa uhrádza plnenie z rôznych poistiek. Dnes sa pozrieme na rozdiel medzi cestovným, zdravotným a životným poistením.  Verejné zdravotné poistenie


Je to poistenie, z ktorého je hradená základná zdravotná starostlivosť. Toto poistenie je povinné pre toho, komu k nemu vznikla zákonná povinnosť.


Čo nepokrýva v zahraničí:

- náklady na prevoz
- prevoz klienta alebo telesných pozostatkov
- rovnako nepokrýva (v zahraničí a pre osoby od 18. rokov) ani náklady vzniknuté zásahom horskej služby

Lista Odporucame
 ► Zákrok u nezmluvného lekára vám poisťovňa preplatí len čiastočne. Budete prekvapení ako to funguje!
 ► Ako správne uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne
 ► Kedy je rozumné dať si k zdravotnej poistke aj komerčnú?


Ani na Slovensku nepokrýva všetky zdravotné úkony, napríklad u zubára. Z verejného zdravotného poistenia je taktiež vylúčený zásah horskej služby.


Kto je poskytovateľom verejného zdravotného poistenia:

Poskytovateľom sú zdravotné poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera a zdravotná poisťovňa Union.

Životné poistenie


Ako už vyplýva z názvu poistenia, kryje život a zdravie klienta. To, čo konkrétne poistka pokrýva, záleží vždy od toho, aké riziká si klient poistí. Možností je naozaj veľa a všetko záleží od rozhodnutia klienta. Môže si poistiť riziko smrť, ktoré si volia ľudia, ktorí potrebujú v prípade úmrtia zabezpečiť svojich pozostalých (napríklad na splatenie hypotéky). Poistiť sa dajú tiež trvalé následky, závažné ochorenia či invalidita. Tieto poistenia poskytnú klientovi finančný vankúš v prípade neočakávaných životných situácií, keď bude potrebovať peniaze na liečbu alebo vykrytie zníženia príjmu. Obľúbené je aj poistenie práceneschopnosti. To ľudia využijú zasa v prípade, ak sú dlhodobo PN. Poisťovňa im totiž bude dorovnávať príjem do takej výšky, ako keby chodili do práce.

lista Neprehliadnite
 ► Aké chyby robia Slováci pri životnom poistení
 ► Ukončiť životné poistenie predčasne sa neoplatí. Prídete aj o vložené peniaze.
 ► Kedy je vhodné životné poistenie


Toto poistenie je dobrovoľné, to znamená, že klient sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či o dané poistenie má alebo nemá záujem. Tieto poistenia majú v ponuke komerčné poisťovne.

Cestovné poistenie


Kryje špecifické, s cestou do zahraničia spojené riziká a s nimi spojené náklady, v závislosti od toho, čo si klient vopred vybral (poisťovne klientovi ponúkajú balíčky, ktoré obsahujú kombináciu viacerých rizík - napríklad liečebných nákladov, batožiny, poistenia zodpovednosti). Spoliehať sa pri ceste do zahraničia len na európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí. Dovolenka pre cestujúceho, ktorý si neuzavrel cestovné poistenie, sa môže predražiť aj o desaťtisíce eur. Náklady v prípade úrazu sa môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur, zdravotné poistenie z toho vykryje len minimum. Preto je pri ceste do zahraničia potrebné mať uzavreté aj komerčné cestovné poistenie.

Toto poistenie je dobrovoľné, to znamená, že klient sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či o dané poistenie má alebo nemá záujem. Tieto poistenia majú v ponuke komerčné poisťovne.

 ► Idete sa dať pred dovolenkou poistiť? Na toto rozhodne nezabúdajte!
 ► Má vôbec úrazové poistenie zmysel?
 ► Čo všetko pokrýva cestovné poistenie?
 ► Cestovné poistenie a výluky. Čo vám poisťovňa nepreplatí
 ► Čo vás zaujíma o cestovnom poistení...


Čo nekryje európsky preukaz:

- náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach
- spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach
- nie vždy pokrýva náklady na transport, prevoz do vlasti
- vôbec nerieši právne služby

Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.
Informácie nám poskytla Monika Majerčíková, vedúca komunikácie poisťovne Generali.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

dovolenka8-redakcia

Cestovné poistenie - dovolenka vs. letná brigáda

Letné dovolenky sú už na dosah a my vám tak ako po minulé roky prinesieme užitočné rady, ako sa zorientovať v cestovnom poistení.
24.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie - dovolenka vs. letná brigáda
grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Vyberáme z banky.sk