Cudzinci, ktorí na Slovensku pracujú aj študujú. Kto za nich platí zdravotné poistenie?

V tejto oblasti môžu vzniknúť rôzne situácie: môže ísť o študenta na výmennom pobyte, o pracujúceho cudzinca pochádzajúceho z krajiny EÚ alebo z krajiny mimo nej. Kto z nich je povinný mať tu zdravotné poistenie a aké sú ich povinnosti v tejto oblasti?


Odpovede nám poskytol Branislav Cehlárik, PR manažér zdravotnej poisťovne Dôvera.

>> Študent príde na Slovensko na semester, respektíve celé štúdium Erasmu. Je alebo nie je povinný mať zdravotné poistenie?

Študent v rámci mobilitného programu ERASMUS+ nie je vládnym štipendistom, a preto nie je verejne zdravotne poistený na Slovensku. Verejne zdravotne poistený môže byť zahraničný študent študujúci na slovenskej škole na základe medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná. Zdravotnú poisťovňu si takýto študent musí vybrať sám („Prihláškou“) a zdravotné poistenie za neho uhrádza štát.

► Nehody a ošetrenia. Čo sa platí z akej poistky? I. časť
► Nehody a invalidita. Čo sa platí z akej poistky? II. časť
► Nehoda, choroba, invalidita. Čo sa platí z akej poistky? III. časť

>> Na Slovensko príde za prácou napríklad Ukrajinec (teda ide o člena krajiny mimo EÚ). Má tu vybavený dlhodobý pobyt a pracuje pre slovenskú firmu. Platí zaňho tá firma zdravotné poistenie podľa nášho práva, alebo je to inak, keďže má štátnu príslušnosť aj trvalý pobyt mimo EÚ?

Ukrajinec s povolením na dlhodobý pobyt, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu u slovenského zamestnávateľa, je verejne zdravotne poistený. Zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca vykazuje, vypočítava a odvádza z jeho príjmu preddavky na poistné. Podotýkame, že takýto zamestnanec musí mať dohodnutý mesačný príjem vo výške minimálnej mzdy ustanovenej zákonom. Podrobnosti o vzniku verejného zdravotného poistenia cudzincov na Slovensku publikuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke (v dokumente „Usmernenie k vzniku účasti na verejnom zdravotnom poistení od 1.1.2018“).

► Zdravotné poistenie u ľudí s iným príjmom. Čo sem patrí?
► Ako správne uhrádzať odvody do zdravotnej poisťovne
► Odchádzate do zahraničia? Nezabudnite sa odhlásiť

>> Za prácou príde Poliak, ale iba na sezónnu prácu na 2 mesiace. Ako sa to v takomto prípade rieši so zdravotným poistením?

Ak nie je povinne verejne zdravotne poistený inde v rámci Európskej únie, je verejne zdravotne poistený na Slovensku z dôvodu, že je „zamestnanec“. Zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca vykazuje, vypočítava a odvádza z jeho príjmu preddavky na poistné. Takýto zamestnanec musí mať dohodnutý mesačný príjem vo výške minimálnej mzdy ustanovenej zákonom. Podrobnosti o vzniku verejného zdravotného poistenia cudzincov na Slovensku publikuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke (v dokumente „Usmernenie k vzniku účasti na verejnom zdravotnom poistení od 1.1.2018“)

Vyberáme z Poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk