Ako riešiť škody po Vianociach a Silvestri

Počas Vianoc a Silvestra poisťovne hlásia síce menej škôd, ale niektoré z nich sa každoročne opakujú. Poisťovne.sk urobili sumár tých najkurioznejších a zisťovali, z akých druhov poistenia môžete tieto nehody riešiť.

Vianočné sviatky sú podľa štatistík Allianz – Slovenskej poisťovne pokojnejšie ako ostatné dni. Denne nahlásia klienti asi 750 až 800 poistných udalostí, no počas Vianoc je to v priemere 210 škôd denne.

Generali poisťovňa hlási v bežný deň v priemere 272 poistných udalostí, zatiaľ čo na vianočné sviatky ich pripadá na deň len 78. „Najrizikovejším z vianočných dní je dlhodobo Sviatok sv. Štefana, v ktorý sa za posledné tri roky stalo v priemere 90 poistných udalostí,“ dodáva Milan Janásik, hovorca Generali.

Požiare

Horiace sviečky na adventnom venci či na stromčeku sú počas vianočného obdobia najčastejšou príčinou požiarov. Ak vám zhorel vianočný stromček a poškodil aj iné veci v domácnosti, pomôže vám poistenie domácnosti, aj poistenie nehnuteľnosti. Poisťovne radia mať uzavreté obe tieto poistenia, nakoľko kryjú škody na odlišných veciach v byte či dome. Škoda na hnuteľných veciach (nábytok, koberec) je krytá z poistenia domácnosti, škoda na nehnuteľných veciach (stierky, parkety, okná) je krytá z poistenia nehnuteľnosti.

Stromček na aute

Ak váš sused vyhodil z okna starý vianočný stromček a ten vám poškodil kapotu auta, máte dve možnosti ako škodu riešiť. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, je možné takúto škodu uplatniť z neho, ale budete musieť platiť spoluúčasť, takže za vinu iného človeka budete platiť vy. Spoluúčasť si môžete od suseda vymáhať súdnou cestou, ale potrebujete dôkazy, že vám škodu spôsobil práve on. Pomôže fotka alebo video z mobilu. Pokiaľ nemáte uzavreté havarijné poistenie, zostáva už len vymáhať si vzniknutú škodu v občiansko-súdnom konaní. Ďalšiu možnosť máte, ak má váš sused uzatvorené poistenia zodpovednosti za škodu - môžete sa pokúsiť škodu vymáhať z tohto poistenia. Úspešný budete len v prípade, ak sa sused prizná. V prípade, že to neurobí, ostáva vám už len súd.

Silvestrovské škody

Silvestrovské oslavy sú už tradične spojené s výbuchmi zábavnej pyrotechniky, ktorá môže zablúdiť aj na váš balkón či na auto a spôsobiť vám majetkovú škodu. Ak vám petarda poškodila čelné sklo na aute či kapotu, pomôže vám vaša havarijná poistka, ktorá má v základnom balíku zvyčajne aj škodu z vandalizmu. Aj tu však musíte počítať so spoluúčasťou. V prípade, že by ste mali v rámci havarijnej poistky pripoistené aj čelné sklo, poisťovne vám neodpočítajú ani spoluúčasť.

lista Neprehliadnite

Vandalizmus treba dokázať

V prípade, že vám na Silvestra susedova petarda poškodila okno na balkóne, nepokryje vám to bežné poistenie nehnuteľnosti, ale okno musíte mať špeciálne pripoistené. Ak by ste chceli túto škodu riešiť z poistenia nehnuteľnosti, musíte mať pripoistený vandalizmus a museli by ste preukázať, že sused škodu spôsobil úmyselne. Ak sused nemal záujem okno rozbiť úmyselne, škoda poisťovňami nie je považovaná za vandalizmus.

Poistenie zodpovednosti a súd

Náhradu škody si môžete uplatniť aj u suseda z jeho poistenia zodpovednosti za škodu alebo priamo v občiansko-súdnom konaní. Poistenie zodpovednosti za škodu suseda má vplyv jedine na to, či sused bude musieť zaplatiť škodu z vlastného vrecka (ak poistenie nemá) alebo ho zaplatí čiastočne jeho poisťovňa (ak poistenie zodpovednosti má). Spoluúčasť musí sused zaplatiť z vlastného vrecka vždy. Ak by náhodou došlo k rozbitiu okna a poškodeniu aj nábytku alebo iných hnuteľných veci v izbe, tak by sa škoda na ich uplatňovala z poistenia domácnosti.

Petardy a úraz

Petarda vám nemusí poškodiť iba majetok, ale aj vaše zdravie. Ak si zábavnou pyrotechnikou spôsobíte úraz vo forme popálenín, môžete to riešiť z vašej povinnej zdravotnej poistky. Pri trvalejších následkoch vám pomôže úrazové poistenie alebo poistenie práceneschopnosti v rámci životnej poistky.

Kuriózne vianočné poistné udalosti

Nedočkavci
Deti boli pri čakaní na darčeky takí nedočkaví, že po večeri sa všetci naraz rozbehli k stromčeku v obývačke a nešťastne rozbili sklenenú výplň na dverách.
Horiace adventné vence
Horiace sviečky na adventnom venci sú počas vianočného obdobia najčastejšou príčinou požiarov. Ľudia nechávajú horieť sviečky aj po odchode z domu a otvorený oheň zachytil záclonu, ihličie či ozdoby na stole.
Psa vyľakala petarda
Pes sa počas silvestrovskej noci tak zľakol búchajúcich petárd, že labou narazil na dvere a poškodil ich.
Z ohňostroja sa vznietila dreváreň
Počas silvestrovskej noci iskra z ohňostroja spadla cez otvorené okienko do drevárne, drevo sa vznietilo a zhorela celá dreváreň.
Pozor na zlodejov
Počas silvestrovskej noci sa zlodeji vlámali do bytového domu, vylomili zámok na pivnici a vykradli ju.
Popáleniny pri pečení

Žena počas pečenia vianočného pečiva vyťahovala z rúry plech, pričom si popálila vnútornú stranu predlaktia. Z popálenín sa liečila 35 dní.
Nebezpečný darček
Chlapec si prial nájsť pod vianočným stromčekom rybársky nôž. Keď ho vyberal z puzdra, preťal si ním ukazovák. Chlapcovi museli ruku zašiť a zo zranenia sa liečil 28 dní.
Kapor a potopa
Otec vložil živého kapra do akvária pre rybičky. Rodinu kapor v akváriu zaujal natoľko, že nešťastne akvárium rozbili a vytopili svoj byt a aj susedov pod nimi.
Nekvalitné osvetenie
Nekvalitné vianočné elektrické sviečky kupované na trhoviskách vznietili vianočný stromček. Nebezpečná pyrotechnika Vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk