Alkohol počas sviatkov vás môže vyjsť draho

Nezabúdajte, škody spôsobené pod vplyvom alkoholu poisťovňa nepreplatí! A netýka sa to len šoférov.


Zľadovatené, zasnežené a často neodhrnuté cesty, hmla, skoršie stmievanie sa, aj horšia viditeľnosť. Zimné obdobie na cestách je z pohľadu nehôd oveľa kritickejšie ako zvyšok roka. Navyše, počas vianočných sviatkov si mnohí neodpustia alkohol. Niektorí sa s alkoholom v krvi vyberú na svah, iní si neváhajú sadnúť aj za volant. V minulom roku poisťovňa Allianz - SP zaznamenala až 38 dopravných nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.  


Poistenie a alkohol nejdú dohromady

Pri požití alkoholu a spôsobení škody načriete hlbšie do vlastného vrecka. Ak totiž spôsobíte nehodu či inú škodu pod vplyvom alkoholu, poisťovňa vám v rámci havarijného poistenia môže poistné plnenie znížiť. Ak ale spôsobíte škodu v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), poisťovňa môže od vás žiadať plnenie za škodu, ktorú vyplatila poškodenému, a to až do výšky 100 percent. Účet za nehodu vás tak môže vyjsť poriadne draho. Raritou nie sú ani 10-tisícové účty, ktoré vinník platí pozostalým doživotne. „Tento rok sme riešili dopravnú nehodu klienta, ktorý zrazil troch chodcov, z toho jeden úraz bol smrteľný. Vodičovi namerali až 1,8 promile alkoholu v krvi. Účet za nehodu sa vyšplhal na vyše 69-tisíc eur a zahŕňal poškodenie oboch vozidiel a dopravného značenia, náklady na liečenie poškodených, bolestné, stratu zárobku, výdavky na pohreb až po náklady spojené s priznaným invalidným dôchodkom, vdovským a sirotským dôchodkom a sťažením spoločenského uplatnenia, o ktorom rozhodol súd“, vysvetľuje L. Muthová, hovorkyňa Allianz - SP.

Aj na svah bez alkoholu

Posilniť sa niečím tvrdším sa nevyplatí ani na lyžovačke. Ak ste totiž pili alkohol a utrpíte zranenie na svahu, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody primerane podľa toho, do akej miery bol príčinou nehody práve alkohol v krvi. Ak vám ale namerajú viac ako 1,5 promile, poisťovňa vám vzniknutú škodu nenahradí. Navyše, podľa novely zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať pokutu až do výšky 331 eur.

>> Viac o cestovnom poistení

Vyberáme z poistovne.sk

Global 500 2022

Allianz je najhodnotnejšou poisťovacou značkou sveta

Allianz obsadil 30. priečku v prestížnom rebríčku finančne najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V rámci poisťovní je tak celosvetovo najsilnejšou značkou, keďže sa spomedzi všetkých poisťovní sveta umiestnila najvyššie.
27.01.2022
Čítať viac o Allianz je najhodnotnejšou poisťovacou značkou sveta
union-posta

Poisťovňa Union skúša ponúkať svoje produkty aj na pošte

Po zlúčení poisťovne Union a Poštovej poisťovne, bude Union testovať pobočku Slovenskej pošty ako nový predajný kanál.
27.01.2022
Čítať viac o Poisťovňa Union skúša ponúkať svoje produkty aj na pošte
53526

Poisťovne vlani preplatili klientom škody za stovky miliónov eur

V rámci životného poistenia to boli najmä poistné udalosti súvisiace s ochorením COVID-19.
26.01.2022
Čítať viac o Poisťovne vlani preplatili klientom škody za stovky miliónov eur

Vyberáme z banky.sk