Ako riešiť snehové škody na dome

Zimné škody na dome vám pokryje poistenie nehnuteľnosti. Zíde sa vám aj poistenie zodpovednosti a úrazu.Na Slovensku sa konečne ochladilo a prišla pravá zima. Tá so sebou prináša aj škody spôsobené mrazom a snehom. Poisťovne.sk vybrali niekoľko najbežnejších zimných poistných rizík a zisťovali, ako ich treba riešiť.


Zamrznuté potrubie


Kvôli nízkym teplotám zvyknú zamrznúť odpadové potrubia domov, vodovodné batérie alebo mráz poškodí vodomery. Najčastejšie sa tieto škody stávajú v rekreačných chatách, ktoré sú dlhodobo neobývané. „V týchto budovách sa väčšinou pravidelne nevykuruje, ich majitelia zvyknú nastaviť len temperovanie na približne 12 stupňov Celzia. Pri veľmi silných mrazoch často zamrznú potrubia a roztrhnú radiátory, z ktorých vytečie voda a poškodí podlahy“, upozorňuje Jozef Hrdý z odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne. V tomto prípade vám pomôže poistenie nehnuteľnosti aj poistenie domácnosti.

 
 


Sneh na streche


Odborníci varujú, že iba 20 centimetrov vlhkého snehu dokáže na meter štvorcový vyvinúť rovnakú tiaž ako 200 kilogramové bremeno. Ak vám sneh svojou ťarchou poškodil strechu, či voda z topiaceho sa snehu poškodila aj vnútornú maľovku, môžete využiť poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti. Sneh a škody z neho považujú totiž poisťovne za škody z atmosferických zrážok a poisťujú ho v rámci poistenia nehnuteľnosti. Poistenie nehnuteľnosti ochráni stavbu ako vonkajšie múry či strechu a poistenie domácnosti poskytuje ochranu vnútorného vybavenia.

“V rámci poistenia domácnosti a nehnuteľnosti finančnú ochranu vášho majetku pred viacerými poistnými rizikami, ktoré priamo súvisia so zimným obdobím a snehom. Medzi nimi nechýba tiaž a zosuv snehu, lavína, krupobitie, či škody spôsobné atmosférickými zrážkami,“ hovorí Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon.
 

Zosunutý sneh


V prípade, ak sa sneh z vašej strechy zosunul a zranil okoloidúcu osobu, pomôže vám poistenie zodpovednosti, ktoré sa zvyčajne pripoisťuje k poisteniu nehnuteľnosti.

„Poistenie zodpovednosti poskytne finančnú kompenzáciu za škody na majetku a zdraví, ktoré spôsobíte vy sám. Napríklad vtedy, ak sneh z vašej strechy padne susedovi na auto,“ vysvetľuje Macková.

Dávajte si pozor na to, že plnenie z tohto poistenia sa vzťahuje iba na tzv. tretie osoby a ich majetok, nie na majetok a zdravie poisteného, teda vás alebo vašej rodiny. Ak sa niečo stane vám pred vlastným domom ide o tzv. vlastnú škodu, na ktorú platí výluka.

Ak zranenie od ľadu či snehu utrpíte vy ako majiteľ nehnuteľnosti, môžete si škodu uplatniť zo životného alebo úrazového poistenia. V niektorých poisťovniach nie je nutné uzatvárať osobitne úrazové poistenie, nakoľko je možné získať ho spolu s poistením bývania. „Úrazové poistenie sa navyše vzťahuje na všetkých členov vašej rodiny, ktorí žijú vo vašej domácnosti,“ dodáva Macková.

Ak vám sneh poškodil nielen dom, ale aj kôlňu, záhradný prístrešok, či terasu, tiež vám pomôže poistenie nehnuteľnosti. To zvyčajne zahŕňa aj poistenie všetkých vedľajších stavieb prislúchajúcich k domu bez nutnosti ich pripoistenia.

Lista Odporucame

Kedy peniaze nedostanete


Poistné plnenie nedostanete, ak si škodu zaviníte nedbanlivosťou. Napríklad ak máte drahú záhradnú hojdačku s textilným matracom a v zimných mesiacoch ju neschováte pred snehom, nejde o poistnú udalosť.

Podobne sa poistné krytie nevzťahuje na rozpínanie mrznúcej vody. Ak napríklad ľad roztrhá či poškodí záhradnú dlažbu, poisťovne vám to neuznajú za poistnú udalosť. Môžu argumentovať tým, že je známe, že v mínusových teplotách voda mrzne a rozpína sa, čomu treba prispôsobiť i stavbu alebo materiál.

Ak vám zamrzla voda vo vodovode a roztrhlo vám rúry, náhradu škody tiež nemusíte dostať. Poisťovne to môžu vyhodnotiť ako nedbanlivosť a krátiť alebo odmietnuť vám plnenie.

Napokon, poistenie nehnuteľnosti vám neuhradí ani škody snehom na vašich stromoch či kríkoch v záhrade. Ak by vás však nečakaný sneh pripravil o úrodu, za poškodené plodiny je možné požadovať náhradu.


Čo by ste mali vedieť o poistení:

  1. Aby vám poisťovňa nahradila škody pri poistnej udalosti spôsobenej výdatnou snehovou nádielkou, vaša nehnuteľnosť nemusí byť vybavená snehovými zábranami či špeciálnymi strešnými konštrukciami. Stačí, ak je stavba vyhotovená podľa konštrukčných štandardov a máte doklad o kolaudácii.
  2. Výška finančnej náhrady za škody spôsobené snehom alebo vodou z topiaceho sa snehu závisí od vami zvolenej poistnej sumy a dohodnutej výšky spoluúčasti. Poisťovňa vám vyplatí takú finančnú čiastku, ktorá je potrebná k uvedeniu majetku do pôvodného stavu, respektíve na jeho rekonštrukciu.
  3. Ak sa stane poistná udalosť, budete potrebovať zdokumentovať vzniknutú škodu. Urobte preto čo najpresnejšie fotografické zábery alebo video, ktoré dokumentuje poistnú udalosť. Čo najskôr kontaktujte poisťovňu.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?
Brand Finance 2023

Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Allianz medziročne poskočil až o 6 miest a obsadil 24. priečku v prestížnom rebríčku najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V svetovej top 25 sa Allianz umiestnil ako jediný poisťovateľ.
24.01.2023
Čítať viac o Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Vyberáme z banky.sk