Človek s viacerými príjmami zaplatí aj viacej odvodov

Ak ste aktívny človek a okrem zamestnania máte aj bočné príjmy z práce na dohodu či ako autor alebo živnostník mali by ste platiť odvody zo všetkých príjmov. Sú tam aj limity.
 

 
Ak pracujete v zamestnaneckom pomere, nemáte s odvodmi žiadne starosti, lebo ich za vás odvedie zamestnávateľ. Vy ich výšku uvidíte len na výplatnej páske. Podobne je to aj pri práci na dohodu. Ak pracujete ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO -živnostník či autor), o odvody sa musíte postarať sami. POISTOVNE.sk zisťovali ako ich platiť a v akej výške keď máte príjmy aj ako zamestnanec, ale aj ako SZČO. 

Odklad odvodov

Ak ste zamestnanec a súčasne aj SZČO musíte si platiť z sociálne aj zdravotné odvody z oboch príjmov. Pri príjmoch zo živnosti či z autorskej zmluvy však nemusíte odvody platiť hneď po jej začatí. Máte rok a pol odklad. 

„SZČO vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu,“ informuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne v poradni pre POISTOVNE.sk. Takisto platí, že povinnosť platiť odvody vám zaniká 30. júna v roku nasledujúcom po roku, za ktorý váš príjem nebol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. 

Prakticky to znamená, že ak na základe daňového priznania za rok 2012 prekročíte zákonom stanovený hrubý príjem 4716 eur, vznikne Vám povinnosť prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni k 1.júlu tohto roku. Ak zákonom stanovený hrubý príjem neprekročíte, odvody platiť nemusíte.

Neprehliadnite:


Limity na odvody

Našťastie existujú aj limity na výšku odvodov, aby ste neplatili štátu príliš veľa. Ak platíte odvody ako zamestnanec má to vplyv na výšku vášho poistného ako SZČO. Ak ste zamestnanec a súčasne napríklad autor, a máte príjem dosť vysoký na to, že odvody platiť, nemocenské a dôchodkové poistenie budete platiť vždy prednostne z vymeriavacieho základu vášho zamestnaneckého pomeru. 

Ak ako zamestnanec dosiahnete na platenie poistného maximálny vymeriavací základ (hrubý príjem 3930 €), nie ste povinný platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie aj ako SZČO. Ľudí zarábajúcich takú mzdu je však na Slovensku veľmi málo. „Uvedené sa však nevzťahuje na platenie poistného do rezervného fondu solidarity, ktoré autor či živnostník platí vždy z dosiahnutého vymeriavacieho základu. 

Pokiaľ ako zamestnanec nemáte plat skoro 4 000 eur, budete ako SZČO platiť poistné iba z rozdielu medzi maximálnym vymeriavacím základom (3930 eur) a sumou ktorú skutočne zarobíte ako zamestnanec. 

Napríklad ak zarábate v zamestnaní v hrubom 3000 eur, tak ako SZČO budete platí poistné zo sumy 930 eur. 
 

Vyberáme z Poistovne.sk

Doktor a peniaze-005

Poistenci VšZP sa stretávajú s nekalými prepoisťovacími praktikami

Napriek otvorenej možnosti zmeniť zdravotnú poisťovňu až do konca septembra, poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) môžu už teraz čeliť pokusom o nekalé prepoisťovacie praktiky.
04.07.2024
Čítať viac o Poistenci VšZP sa stretávajú s nekalými prepoisťovacími praktikami
ilustracny_obrazok

Aj spolujazdec nesie zodpovednosť, ak je šofér pod vplyvom alkoholu

Až za 12% všetkých nehôd, ktoré sa stali minulý rok na Slovensku, môže alkohol. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. Pozrite si údaje o dopravných nehodách za rok 2023.
04.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Aj spolujazdec nesie zodpovednosť, ak je šofér pod vplyvom alkoholu
doctor-approaches-patient

Európsky preukaz poistenca – koľko budete doplácať za ošetrenie v cudzine?

Pri cestách do zahraničia jednoznačne odporúčame cestovné poistenie. Ak ho však nemáte, pomôže vám aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Pozrite si, kde ho môžete využiť, aké sú pravidlá a koľko budete doplácať za ošetrenie a lieky.
03.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Európsky preukaz poistenca – koľko budete doplácať za ošetrenie v cudzine?

Vyberáme z banky.sk