Zvýšenie osobitného odvodu odmietajú aj komerčné poisťovne

Zvýšenie osobitného odvodu považuje Slovenská asociácia poisťovní za škodlivý návrh, ktorý vo výsledku ohrozí slovenskú ekonomiku.

31926_obr
Na aktuálnej schôdzi parlamentu je totiž návrh novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. Ten rozširuje okruh subjektov a zvyšuje sadzbu odvodu na trojnásobok. Podľa poisťovní pri tomto návrhu chýbal riadny legislatívny proces s odbornou diskusiou dotknutých subjektov. Taktiež nepoznajú vyčíslené dopady na podnikateľské prostredie.

Návrh podľa poisťovní prichádza v čase výraznej inflácie a nutnosti implementácie nových účtovných štandardov. Po schválení novely zákona hrozí, že sumár daní a odvodov poistného sektora presiahne 50 % hrubého prevádzkového výsledku. Navýšenie daňových a odvodových povinností o desiatky miliónov eur pre poistný sektor, ktorý má čistý zisk 180 až 200 mil. eur, a pritom odvádza štátu ročne vyše 170 mil. eur, môže podľa asociácie spôsobiť niektorým spoločnostiam výrazné problémy. Pri poisťovniach štát navyše podľa nich nepochopiteľne pokračuje v zvýhodňovaní poisťovní z iných členských štátov, ktoré na Slovensku pôsobia na základe európskeho pasu. Tie pod osobitný odvod nespadajú.

„Rozumieme potrebe vlády hľadať prostriedky na financovanie protiinflačných opatrení, no rovnako podporujeme apel bankového sektora a upozorňujeme, že osobitný odvod neúmerne zvýši daňové zaťaženie regulovaných subjektov,“ uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov Martin Kaňa. Dôsledkom odvodu bude podľa neho tlak na zvyšovanie cien tovarov a služieb dotknutých firiem a zníženie objemu prostriedkov na investície, nehovoriac o znížení konkurencieschopnosti slovenským firiem vďaka osobitnému odvodu platnému iba na Slovensku.

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk