Záujemcovi o sporiteľňu prekážajú oceliarske smeti

Vláda M. Dzurindu si vytýčila za cieľ zmeniť vlastnícke pomery vo VSŽ, a.s., Košice. Nové vedenie na čele s Gabrielom Eichlerom

Vláda M. Dzurindu si vytýčila za cieľ zmeniť vlastnícke pomery vo VSŽ, a.s., Košice. Nové vedenie na čele s Gabrielom Eichlerom vypracovalo ozdravný proces postavený na predaji VSŽ americkej oceliarskej spoločnosti U.S. Steel. Vláda v snahe presadiť podporu návrhom Američanov medzi akcionármi musela vo svoj prospech získať tri štvrtiny hlasov, a teda zmeniť akcionársku štruktúru firmy. Štát najmä prostredníctvom Slovenskej sporiteľne(SLSP), a.s., a š.p. Transpetrol investoval značný objem peňazí na skupovanie akcií železiarní. Depozitárom balíka akcií VSŽ pre SLSP bola Bank Austria, ktorá sľúbila, že predaj VSŽ podporí. Bola zainteresovaná v koordinačnom výbore veriteľských bánk VSŽ a vystupovala ako najväčší (23,15%) akcionár železiarní. Štátne podniky svoju úlohu splnili, teraz (keď samotné stoja pred privatizáciou) ich treba ponúknuť zahraničnému kupcovi v najlepšom svetle. Preto treba upratať dvor aj od oceliarskych smetí, uviedol Sergej Kozlík, poslanec NR SR (HZDS-ĽS).

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) v pondelok schválilo, že FNM od sporiteľne odkúpi za 500 mil. Sk 12,6 % akcií VSŽ. Vyplýva to z dohody, podľa ktorej k tomuto kroku dôjde po ukončení reštrukturalizácie

železiarní. O vyčlenení tejto sumy z privatizačného výnosu za SLSP na nákup akcií VSŽ rozhodla vláda SR 14. februára 2001. Hovorkyňa FNM SR Tatiana Lesajová tlmočila názor prezidenta FNM Jozefa Kojdu, ktorý predaj (z pohľadu štátu) považuje minimálne za

neutrálny, ak nie mierne výhodný. Opiera sa o možnosť štátu predať následne získané akcie zhruba za 850 mil. Sk. Podpredseda HZDS-ĽS Miroslav Maxon vyjadril indície, že to celé smeruje k pripravovanovej doprivatizácii sporiteľne a treba očistiť jej portfólio. Preto si myslí, že celý obchod bude skôr výhodný pre SLSP ako pre FNM.

VÝZNAMNÉ MOMENTY PREDAJA VSŽ

22. 5. 2000 - Štát prostredníctvom Transpetrolu získava 21,24 % akcií, keď pri prevodoch dáva zarobiť súkromným firmám viac ako 200 mil. Sk.

25. 5. 2000 - Na riadnom valnom zhromaždení VSŽ bolo prítomných 83,25 % akcionárov, z ktorých za vstup U.S.Steel hlasovalo 84,18 %, proti 0,11 %, zdržalo sa 15,7 %.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-4173207

Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov

Ponuka benefitov pre najmladších poistencov je veľmi pestrá. Portál Poisťovne.sk porovnal výhody, príspevky a zľavy, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne a zameral sa najmä na ich dostupnosť a reálnu využiteľnosť.
01.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov
motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Vyberáme z banky.sk