Viacerí Srbi pracujúci na Slovensku boli podľa Richtera podvedení

Ako príklad minister Richter uviedol spoločnosť Largo Slovakia, ktorá vytvorila svoju filiálku v Maďarsku a Srbsku a sfalšovala všetky dokumenty súvisiace so sociálnym zabezpečením Srbov pracujúcich na Slovensku.


Viacerí občania Srbskej republiky, ktorí prišli za prácou na Slovensko, boli podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera podvedení. Ako ďalej uviedol po pondelkovom rokovaní s ministrom práce, zamestnanosti, otázok vojnových veteránov a sociálnych vecí Srbskej republiky Aleksandrom Vulinom, problémy spôsobujú niektoré agentúry dočasného zamestnávania. "Falšujú základné dokumenty, ktoré súvisia so zamestnávaním občanov Srbskej republiky na Slovensku,“ povedal Richter.

Ako príklad minister Richter uviedol spoločnosť Largo Slovakia, ktorá vytvorila v Maďarsku svoju filiálku Largo Hungaria a v Srbsku filiálku Largo Plus Serbia. "Podľa predbežných informácií minimálne 680 zamestnancom sprostredkovala príchod na územie Slovenska, najmä pre firmu Samsung s tým, že v Maďarsku sfalšovali všetky dokumenty, ktoré súvisia s ich sociálnym zabezpečením,“ povedal minister. Na základe sfalšovaných dokumentov im firma vydala pracovné zmluvy. "Títo zamestnanci nie sú sociálne zabezpečení ani v Maďarsku a celkom prirodzene nie ani na Slovensku,“ upozornil Richter. Ako uviedol, predstaviteľom firmy Samsung Slovakia minulý týždeň odporučil, aby týchto pracovníkov zo Srbska prijali ako kmeňových zamestnancov.

So svojím srbským kolegom sa minister práce Ján Richter dohodol na intenzívnejšej vzájomnej komunikácii. "Výsledkom nášho spoločného rokovania bola potreba buď prijať nový dokument, alebo minimálne rozšíriť memorandum o spolupráci, kde budú jasne definované postupy, zodpovednosť a komunikácia, vzájomné informovanie o vysielaných pracovníkoch na Slovensko, prípadne o občanoch Srbskej republiky, ktorí majú záujem na Slovensko pracovať,“ informoval Richter. O tomto probléme už rokoval aj s rezortnými kolegami z Českej republiky a Maďarska.

Minister práce, zamestnanosti, otázok vojnových veteránov a sociálnych vecí Srbskej republiky Aleksander Vulin poukázal na to, že občania Srbska pri odchode za prácou do zahraničia často nevedia, kam idú a čo ich tam čaká. Týmto spôsobom sa podľa neho porušuje srbský zákon, aj zákony v tých krajinách, kam Srbi odchádzajú. "Pracujú načierno, nemajú sociálne poistenie a týmto sa poškodzuje ako štát Srbsko, aj Slovensko,“ povedal.

Ako pre agentúru SITA uviedla spoločnosť Largo SK, s.r.o, Galanta, firma s prekvapením prijala informáciu o nepodložených obvineniach ministra Richtera. "Largo SK nezakladalo v Maďarsku žiadnu svoju filiálku, ako to mylne tvrdí minister. Rovnako tak nikdy Largo SK nefalšovalo dokumenty občanov Srbska,“ uviedla spoločnosť.

Firma Largo SK tvrdí, že všetci kontrolovaní občania Srbska disponovali potrebnými dokladmi a mali ich v poriadku. "Preto považujeme tvrdenia ministra Richtera o spoločnosti Largo SK za účelové, nepodložené a poškodzujúce meno spoločnosti v očiach jej obchodných partnerov,“ dodala firma, ktorá na Slovensku od roku 2011 pôsobí ako agentúra dočasného zamestnávania. 

Minister Richter hovoril o firme Largo Slovakia, čo je však stavebná firma bez spojitosti so zamestnávaním občanov Srbska. Spoločnosť Largo SK, ktorá na Richterove slová reagovala, je pracovná agentúra.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-shvetsa-6291088

Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?

To, ako rýchlo sa dostanete na operáciu závisí aj od toho, akú máte zdravotnú poisťovňu. Vedeli ste, že existujú 2 druhy čakacích listín?
18.02.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?
pexels-rdne-6129152

Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe

Choroba, úraz, rozsah krytia, finančná situácia, hypotéka... na to všetko treba myslieť, ak sa rozhodujete ohľadom poistenia invalidity. Ktoré faktory zohľadniť a podľa čoho voliť? Prinášame niekoľko praktických odporúčaní.
16.02.2026 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe

Vyberáme z banky.sk