Vedci chcú liečiť srdcový sval bunkami zVedci chcú liečiť srdcový sval bunkami z kostnej drene

Prvý raz - zatiaľ na pokusných zvieratách - sa podarila takpovediac prirodzenou cestou oprava srdcového svalu, poškodeného opakovanými infarktmi

Prvý raz - zatiaľ na pokusných zvieratách - sa podarila takpovediac prirodzenou cestou oprava srdcového svalu, poškodeného opakovanými infarktmi. Na liečbu použili vedci kmeňové bunky z kostnej drene, z ktorých by sa za normálnych okolností vyvinuli krvné bunky. V novom prostredí v srdcovom svale nahradili ,,cudzie?? kmeňové bunky poškodené svalové tkanivo a vybudovali sa z nich aj cievy, slúžiace na zásobovanie poškodenej časti srdcového svalu okysličenou krvou. Vzhľadom na možnosti použitia kmeňových buniek dospelého jedinca by odpadli aj vážne etické problémy s využívaním embryonálnych kmeňových buniek. Vedecké pokusy predstavujú nádej, že obetiam srdcových infarktov bude možné pravdepodobne už v blízkej budúcnosti pomôcť kmeňovými bunkami, pochádzajúcimi z ich vlastného tela.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-4173207

Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov

Ponuka benefitov pre najmladších poistencov je veľmi pestrá. Portál Poisťovne.sk porovnal výhody, príspevky a zľavy, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne a zameral sa najmä na ich dostupnosť a reálnu využiteľnosť.
01.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov
motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Vyberáme z banky.sk