Strane SaS sa nepozdáva ozdravný plán VšZP

Liberáli preto navrhli viacero opatrení, ktoré by Všeobecnej zdravotnej poisťovni mohli pomôcť.


Opatrenia v ozdravnom pláne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) idú v plnom rozsahu proti pacientom.Vyhlásil to v pondelok na tlačovej besede predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. "Sú to poistenci, občania, ktorí budú všetky tie minulé rozkrádačky a plytvačky znášať," povedal.

Podľa informácií vyplývajúcich z predbežnej účtovnej závierky za rok 2016 bude očakávaná strata poisťovne vo výške približne 200 miliónov eur. Ozdravný plán poisťovne odsúhlasil koncom decembra minulého roka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V súčasnosti sa ním zaoberá ministerstvo zdravotníctva.

Liberáli navrhujú niekoľko opatrení, ktoré by Všeobecnej zdravotnej mohli pomôcť. Ako priblížil člen zdravotníckeho tímu strany SaS Martin Barto, VšZP ako najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu má šancu nakupovať zdravotnú starostlivosť za najnižšie ceny. Barto však upozornil, že podľa Správy o vykonávaní verejného zdravotného poistenia za rok 2015, ktorú vypracoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, VšZP za mnoho výkonov a vyšetrení platí nie najmenej, ale najviac. "Veľmi často viac ako zdravotná poisťovňa Dôvera. Pokiaľ by vyrokovala VšZP ceny na úrovni Dôvery, tak tie úspory by sa mohli prejaviť v číslach okolo desiatok miliónov eur," povedal člen zdravotníckeho tímu.

Zástupcovia SaS tiež odporúčajú ozdravenie univerzitných a fakultných nemocníc. "Ide o to, že väčšina z nich nemá žiadne pevné rozpočtové obmedzenia. Jednoducho ich hospodárenie nie je možné ľahko skontrolovať," uviedol Barto. Podľa člena zdravotníckeho tímu by VšZP mohla usporiť aj na prevádzke, v tejto časti je ozdravný plán málo ambiciózny. "Pokiaľ by sa ušetrilo 10 percent na prevádzke, ako sa to urobilo v minulosti, je možné ročne získať deväť miliónov eur," poznamenal Barto.

Ozdravný plán VšZP neobsahuje podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) žiadne opatrenia, ktoré by išli proti pacientovi. Šéf rezortu to vyhlásil minulý týždeň po stretnutí s premiérom Robertom Ficom."Vyjadril som sa dosť jasne niekoľkokrát, že nemôžeme robiť úspory, ktorých cieľom je šetrenie na pacientovi, ale že chceme robiť redistribúciu zdrojov tam, kde to má význam," povedal.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-shvetsa-6291088

Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?

To, ako rýchlo sa dostanete na operáciu závisí aj od toho, akú máte zdravotnú poisťovňu. Vedeli ste, že existujú 2 druhy čakacích listín?
18.02.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?
pexels-rdne-6129152

Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe

Choroba, úraz, rozsah krytia, finančná situácia, hypotéka... na to všetko treba myslieť, ak sa rozhodujete ohľadom poistenia invalidity. Ktoré faktory zohľadniť a podľa čoho voliť? Prinášame niekoľko praktických odporúčaní.
16.02.2026 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe
pexels-marina-zvada-844583049-22668218

Aplikácia HZS s novými funkcionalitami v 2026

Počet výjazdov Horskej záchrannej služby stúpa. Všetkým turistom odporúčajú aplikáciu HZS, ktorá sa rozširuje o dôležité funkionality.
13.02.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Aplikácia HZS s novými funkcionalitami v 2026

Vyberáme z banky.sk