Správne poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť život dieťaťa

Viete, že 9. september bol Svetový deň prvej pomoci? Poznáte kritické miesta, kde sa stáva najviac detských úrazov?




Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca zaviedla v roku 2000 Svetový deň prvej pomoci. Od vtedy si každoročne druhú septembrovú sobotu pripomíname, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v rôznych situáciách prispieť k záchrane ľudského života. Témou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci je prevencia nehôd a úrazov v domácnosti.

 PORADÍME: Kedy a ako zmeniť zdravotnú poisťovňu

„Aj domáce prostredie môže byť nebezpečným miestom. V našich domácnostiach dochádza až k 80-tim percentám nehôd a úrazov. Deti sa najčastejšie zrania v kuchyni alebo kúpeľni. Kúpeľňová dlážka je tiež častou príčinou pošmyknutia a následného pádu seniorov,“ povedal MUDr. Viliam Dobiáš, CSc., prezident Slovenského Červeného kríža. Podľa údajov ide najčastejšie o popáleniny, zlomeniny následkom pádu, dusenie či krvácanie, uštipnutie hmyzom a dokonca otravy, u detí najmä chemikáliami, pracími práškami či liekmi. Najviac ohrozenými sú práve deti. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci úrazy majú za následok viac ako polovicu úmrtí detí,  tejto problematike sa venuje málo pozornosti.  

lista Neprehliadnite

O tom, že počet detských úrazov neustále stúpa hovorí aj štatistika Komunálnej poisťovne. Priemerne registrujú 700 úrazov ročne.

Škrabance, drobné poranenia či menšie pády sú u detí takmer na dennom poriadku. K vážnejšiemu úrazu však môže prísť nečakane, bez prítomnosti rodiča, ktorý ovláda zdravotný stav svojho dieťaťa. Jednoduchá, ale veľmi prospešná môže byť kartička so základnými údajmi o dieťati, ktorú rodičia  môžu vložiť deťom do školskej tašky, peračníka či peňaženky. Kartička môže byť dobrým pomocníkom pre učiteľky, vychovávateľky alebo lektorov na krúžkoch. Rodičia do nej môžu vpísať základné informácie – okrem mena a kontaktu na rodiča aj informácie o alergiách, užívaných liekoch či krvnej skupine dieťaťa. To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci laikom, ale aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.

17 09 20 KPAS

 


Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice dokážu spôsobiť obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
26.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
olympic-amphitheatre-in-berlin

Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny

Olympijské hry v Paríži majú potenciál podnietiť k pravidelnému pohybu a zlepšeniu zdravia populácie. Umelá inteligencia prispeje k presnejším a spravodlivejším hodnoteniam športovcov aj väčšej bezpečnosti účastníkov hier. Hry podľa Allianz zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur, Paríž očakáva rekordný prílev turistov.
25.07.2024
Čítať viac o Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny
beachside-relaxing

Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Prvé letné týždne priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Pozrite si, aké ťažkosti riešili Slováci najčastejšie.
25.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Vyberáme z banky.sk