Správne poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť život dieťaťa

Viete, že 9. september bol Svetový deň prvej pomoci? Poznáte kritické miesta, kde sa stáva najviac detských úrazov?
Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca zaviedla v roku 2000 Svetový deň prvej pomoci. Od vtedy si každoročne druhú septembrovú sobotu pripomíname, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v rôznych situáciách prispieť k záchrane ľudského života. Témou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci je prevencia nehôd a úrazov v domácnosti.

 PORADÍME: Kedy a ako zmeniť zdravotnú poisťovňu

„Aj domáce prostredie môže byť nebezpečným miestom. V našich domácnostiach dochádza až k 80-tim percentám nehôd a úrazov. Deti sa najčastejšie zrania v kuchyni alebo kúpeľni. Kúpeľňová dlážka je tiež častou príčinou pošmyknutia a následného pádu seniorov,“ povedal MUDr. Viliam Dobiáš, CSc., prezident Slovenského Červeného kríža. Podľa údajov ide najčastejšie o popáleniny, zlomeniny následkom pádu, dusenie či krvácanie, uštipnutie hmyzom a dokonca otravy, u detí najmä chemikáliami, pracími práškami či liekmi. Najviac ohrozenými sú práve deti. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci úrazy majú za následok viac ako polovicu úmrtí detí,  tejto problematike sa venuje málo pozornosti.  

lista Neprehliadnite

O tom, že počet detských úrazov neustále stúpa hovorí aj štatistika Komunálnej poisťovne. Priemerne registrujú 700 úrazov ročne.

Škrabance, drobné poranenia či menšie pády sú u detí takmer na dennom poriadku. K vážnejšiemu úrazu však môže prísť nečakane, bez prítomnosti rodiča, ktorý ovláda zdravotný stav svojho dieťaťa. Jednoduchá, ale veľmi prospešná môže byť kartička so základnými údajmi o dieťati, ktorú rodičia  môžu vložiť deťom do školskej tašky, peračníka či peňaženky. Kartička môže byť dobrým pomocníkom pre učiteľky, vychovávateľky alebo lektorov na krúžkoch. Rodičia do nej môžu vpísať základné informácie – okrem mena a kontaktu na rodiča aj informácie o alergiách, užívaných liekoch či krvnej skupine dieťaťa. To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci laikom, ale aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.

17 09 20 KPAS

 


Vyberáme z poistovne.sk

31926_obr

Môže na pohrebné poistenie siahnuť exekútor?

Má exekútor právo siahnuť na nasporenú sumu v pohrebnom poistení? Ako sa postupuje v prípade, ak je v exekúcii dedič?
12.04.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Môže na pohrebné poistenie siahnuť exekútor?
over-shoulder-of-retail-business-owner

Spadá poistné plnenie do dedičského konania?

Ktoré poistné plnenie spadá do dedičského konania a ktoré nie? Čo v prípade, keď klient začne riešiť s poisťovňou škodovú udalosť a skôr, než ju dorieši, zomrie? Ako majú ďalej postupovať pozostalí?
10.04.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Spadá poistné plnenie do dedičského konania?
black-glasses-frames-sit-up-on-surface

Príspevok na vyšetrenie očí a na okuliare. Čo vám ponúkajú zdravotné poisťovne?

Porovnali sme výhody, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne svojim poistencom na vyšetrenie očí a okuliare.
08.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Príspevok na vyšetrenie očí a na okuliare. Čo vám ponúkajú zdravotné poisťovne?

Vyberáme z banky.sk