Slovensko uspelo na Súdnom dvore v spore so zdravotnými poisťovňami

Slovenská republika pri rôznych opatreniach v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušila pravidlá štátnej pomoci.


Slovensko uspelo na Súdnom dvore v spore so zdravotnými poisťovňami. Ten vo štvrtok vyniesol rozsudok v spojených veciach Európska komisia (EK) verzus Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. a Slovenská republika verzus Dôvera. Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti s tým, že tento rozsudok je pre Slovenskú republiku veľmi dobrou správou. "Veľmi nás teší, že sa nám po mnohých rokoch zložitých súdnych sporov podarilo obhájiť, že Slovenská republika pri rôznych opatreniach v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušila pravidlá štátnej pomoci. Išlo o veľmi dôležitý spor pre slovenský systém zdravotného poistenia," uviedla zástupkyňa SR pre súdmi EÚ Beatrix Ricziová.

Súdny dvor totiž v spore súkromných zdravotných poisťovní s Európskou komisiou a Slovenskou republikou potvrdil argumenty EK a SR, že činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a bývalej Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) nemožno považovať za hospodársku činnosť a tieto subjekty teda nie sú podniky v zmysle relevantných ustanovení práva EÚ. V tomto konaní Súdny dvor rozhodoval o odvolaniach EK a SR proti rozsudku Všeobecného súdu z 5. februára 2018. Týmto rozsudkom totiž Všeobecný súd vyhovel žalobe podanej Dôverou a zrušil rozhodnutie Komisie z 15. októbra 2014 o opatreniach, ktoré poskytla Slovenská republika v prospech SZP a VšZP.

Veľká komora Súdneho dvora vo štvrtok zrušila rozsudok Všeobecného súdu. "Rozhodla s konečnou platnosťou vo veci tak, že žaloba o neplatnosť podaná spoločnosťou Dôvera proti rozhodnutiu Komisie z 15. októbra 2014 týkajúcemu sa štátnej pomoci, ktorú údajne Slovenská republika poskytla dvom iným slovenským poskytovateľom zdravotného poistenia, sa zamieta," uviedol Súdny dvor v tlačovom oznámení.

Definitívne sa tým potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky. "Súdny dvor tak definitívne ukončil niekoľko rokov trvajúci a príslušnými súdnymi inštanciami Európskej únie prejednávaný právny spor medzi dvoma slovenskými súkromnými zdravotnými poisťovňami na jednej strane a Slovenskou republikou a Európskou komisiou na strane druhej," uzavrel Bubla.

Ministerstvo zdravotníctva považuje daný výsledok za obrovské víťazstvo zdravého rozumu a spravodlivosti. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Dodala, že odvolanie Dôvery bolo zamietnuté prioritne z dôvodu, že zdravotné poistenie na Slovensku tvorí schému sociálneho zabezpečenia, ktoré sleduje sociálne ciele. Schéma je založená na princípe solidarity tak, aby mal každý občan dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na vek či sociálne postavenie v spoločnosti. "Rozhodnutie súdneho dvoru potvrdzuje opodstatnenosť ambícií nového vedenia ministerstva zdravotníctva v oblasti regulácie zisku súkromných zdravotných poisťovní, ku ktorému sa Vláda SR zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení," uzavrela Eliášová.

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, poisťovňa rozhodnutie rešpektuje. Zástupcov poisťovne však mrzí, že sa Súdny dvor nevyjadril k podstate veci. "Tou bolo zachraňovanie štátnych zdravotných poisťovní na úkor všetkých daňových poplatníkov. V tomto spore nám nikdy nešlo o peniaze, ale o spravodlivé nastavenie systému verejného zdravotného poistenia voči všetkým poistencom na Slovensku," konštatoval PR špecialista Dôvery. Poisťovňa preto odmieta prípadné dezinterpretácie tohto rozhodnutia do budúcnosti. Rozhodnutie nie je podľa Štepianského možné vnímať ako bianco šek na akékoľvek ďalšie finančné injekcie do štátnej zdravotnej poisťovne. "Na Slovenku funguje trh verejného zdravotného poistenia, o čom svedčia státisíce poistencov, ktoré každý rok zmenia zdravotnú poisťovňu," dodal.
 

Vyberáme z poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk