Slováci platia za PZP viac ako Česi

 


Zatiaľ čo českého vodiča vyjde ročné povinné zmluvné poistenie (PZP) áut v priemere na 126 eur, Slováci zaplatia v priemere o desať eur viac. Vyplýva to z prieskumu on-line poisťovne Genertel. Popredné české poisťovne dôsledne uplatňujú systém zliav a prirážok a vedia tak poskytnúť zodpovedným vodičom atraktívne ceny. V Poľsku a Maďarsku bola priemerná cena PZP za minulý rok 103 eur.

Ceny PZP v nových členských štátoch Európskej únie patria k najnižším v porovnaní so západnými štátmi, kde vodiči platia výrazne vyššie sadzby. Napríklad v Taliansku, kde sú vodiči od povahy temperamentní a kde dominujú najmä drobné škody, zaplatia majitelia áut za PZP v priemere 431 eur.

Podobne vysoké sadzby platia vodiči vo Švajčiarsku. Pokiaľ však jazdia ohľaduplne, ušetria na PZP až stovky eur ročne. "Švajčiarskej rodine, ktorá vlastní viac ako jedno auto, môže zodpovedný prístup k riadeniu motorového vozidla v podstate zaplatiť dovolenku pri mori," povedal člen predstavenstva poisťovne Genertel Petar Dobric. V Nemecku alebo susednom Rakúsku sú sadzby dvakrát vyššie než na Slovensku. 

Neprehliadnite:
Poisťovne pri PZP zaujímajú aj vaše deti
Čo všetko ovplyvňuje cenu PZP vo svete
Pri PZP si pýtajte od poisťovne zľavu


Vyberáme z poistovne.sk

Doktor a peniaze-005

Výsledkom zlúčenia sociálneho a zdravotného poistenia by znamenalo zhoršenie zdravotnej starostlivosti, tvrdí Dôvera

Efektívnosť výberu poistného by sa podľa PR špecialistu Dôvery Mateja Štiepanského nezlepšila, administrácia platieb odvodov je na minimálnej úrovni už dnes.
25.09.2020
Čítať viac o Výsledkom zlúčenia sociálneho a zdravotného poistenia by znamenalo zhoršenie zdravotnej starostlivosti, tvrdí Dôvera
mountains-as-far-as-the-eye-can-see

Poistenie na hory: Poisťovne všetky škody nepreplatia. Na čo si treba dať pozor?

Slovenské hory sú mimoriadne obľúbeným miestom na dovolenku. Aj keď ste sa poistili, dodržiavať musíte určité pravidlá, aby vám v prípade poistnej udalosti, poisťovňa vyplatila odškodné.
25.09.2020 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie na hory: Poisťovne všetky škody nepreplatia. Na čo si treba dať pozor?

Vyberáme z banky.sk