Seniori a financie. Ako doplácajú na neznalosť finančných pojmov?

Hoci si seniori dokážu našetriť popri dôchodku a dôkladne porovnávať aj vývoj cien v obchodoch, patria stále k najzraniteľnejšej vrstve obyvateľstva z hľadiska neuváženého zadlžovania a míňania úspor.


Ich osamelosť, neznalosť finančných pojmov a často emotívne rozhodovanie s cieľom potešiť blízkych totiž často zneužívajú nepoctiví obchodníci, ktorí pri predaji tovarov a služieb používajú nekalé praktiky. „Tým, že sa dôchodcovia v spleti finančných výrazov nevedia orientovať a neporadia sa s finančným odborníkom, nechajú sa nalákať na kúpu mnohých tovarov a služieb, ktoré nedokážu splácať a môžu sa tak pripraviť doslova o strechu nad hlavou,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka AFISP.

Finančné pojmy


Výhodná služba, zľava, či nižšie úroky. To je magnet, na ktorý najmä starší ľudia počúvajú, no málokedy sa zaujímajú o skutočné podmienky získania produktov s takýmito benefitmi. Napríklad v prípade úveru sa nestačí rozhodovať len podľa úroku či výšky splátky, ale podľa celkových nákladov. Tie si však málokedy nechajú starší ľudia podrobne vysvetliť, respektíve nevedia, na čo všetko sa majú pýtať.

Časté praktiky


Aj preto najčastejšie prípady, pre ktoré sa dôchodcovia dostávajú kvôli úverom až do existenčných problémov, sú jednak počiatočné neuvážené konanie, ako aj nedocenenie schopností úver splácať. „Zadlženie je veľmi často dôsledok iného problému - slabej vôle a neochoty sa poradiť s odborníkom. Veľkým problémom je najmä zadlžovanie sa u nebankoviek či nakupovanie na splátky u pochybných obchodníkov, najmä ak nepovedia, aká je reálna suma, ktorú človek bude musieť na konci zaplatiť,“ hovorí D. Huttová. O nastavení sankcií pre prípad neplatenia ani nehovoriac.
„Starším ľuďom preto odporúčame, aby sa jednak u nebankoviek či pochybných obchodníkov, ktorých identita, aktivity a história sa nedajú overiť, nezadlžovali. Ak sa chcú zadlžiť, každé takéto rozhodnutie treba radšej konzultovať s niekým z rodiny, kto je vo finančných termínoch zbehlý, prípadne je lepšie sa poradiť s odborníkom – profesionálnym finančným agentom,“ hovorí odborníčka. Dnes sa minimálne v prípade nebankových inštitúcií dá preveriť na stránkach Národnej banky Slovenska, či majú povolenie poskytovať spotrebné úvery, ako aj to, či posudzujú schopnosť spotrebiteľa splácať úver a s akými podmienkami. Problémom je však nielen to, že mnoho seniorov neovláda prácu s PC, ale aj časová tieseň či spomínané emócie, ktoré v zadlžení sa zohrávajú úlohu.

Teda napríklad „výhodná“ kúpa tovaru, ktorým môžu „ako darček potešiť blízkeho“ s cieľom rozhodovať sa sám a v časovej tiesni. Jednoduché a rýchle úvery sú však väčšinou najdrahšie. „Určite neodporúčame sa zaväzovať ku kúpe tovaru ani na kontroverzných prezentačno-predajných akciách, a už vôbec nie dávať finančnú zálohu či súhlasiť so splátkovým predajom bez preštudovania si podmienok. Je lepšie, ak si človek zoberie kontakt na predajcu, aby mal možnosť si overiť jeho totožnosť, serióznosť a podmienky kúpy daného tovaru,“ podotýka Huttová.
Veľkým problémom je aj dôvera dôchodcov v poctivosť predajcu. Týka sa to najmä podomových predajcov a obchodných zástupcov. Seriózny obchodník poskytne čas na preštudovanie si zmluvy v takej dĺžke, aká je pre konkrétneho človeka potrebná, netají svoju identitu a preukáže možnosť jej overenia a netají ani podmienky zmluvy. Je dôležité, aby si preštudovali najmä všeobecné obchodné podmienky či texty pod čiarou, rovnako tak ročnú percentuálnu mieru nákladov – RPMN, ktorá preukazuje výšku nákladov na úver a samozrejme poskytne údaj o všetkých poplatkoch, ktoré má občan v priebehu splácania úveru platiť. Tie si treba od obchodného zástupcu vopred vyžiadať. Určite by podomový predajca nemal vypĺňať časti zmluvy za nich. Ak sú finančné termíny nejasné, radšej sa treba poradiť s odborníkom,“ radí Huttová.
 

ODPORÚČANIA
  1. Nepodpisujte zmluvu, ktorej nerozumiete
  2. Nepodpisujte zmluvu v časovej tiesni
  3. Poraďte sa s niekým, kto financiám rozumie
  4. Zvážte, či budete vládať uhrádzať splátky
  5. Nezakladajte svoj byt/dom kvôli pôžičke na spotrebný tovar
  6. Neplaťte vopred za sprostredkovanie pôžičky žiaden poplatok

Ako upozorňuje, problémy seniorom spôsobuje aj to, že nevenujú dostatočnú pozornosť sankciám, ktoré hrozia za nesplnenie podmienok. Určite nie je namieste nechať sa dotlačiť do toho, aby za pôžičku na spotrebný tovar mali založiť dom či nehnuteľnosť. Starší ľudia nezriedka podľahnú taktike takýchto nekalých obchodníkov, že ide len o „rutinu“ potrebnú pre zmluvu. Stať sa však môže všeličo.

Za uzatvorenie zmluvy zodpovedá vždy klient osobne a preto je dôležité, aby vstúpil do vzťahu, ktorému rozumie. Radšej sa treba vopred poradiť, aby všetky finančné pojmy aj podmienky zmluvy boli jasné, a zvážiť, či na splácanie dlhu má aj po odpočítaní nákladov na živobytie a potrebnej finančnej rezervy.

Na záver však platí jedno pravidlo, ak vám niekto ponúka úver nemôže súčasne od vás požadovať akúkoľvek úhradu v hotovosti vopred za sprostredkovanie úveru alebo akýkoľvek poplatok. Profesionálni finanční agenti sú odmeňovaní finančnými inštitúciami, ktoré zastupujú.

Vyberáme z poistovne.sk

59421

Trendom poistného trhu je zlučovanie a transformácia na pobočky

Pobočky však podľa Národnej banky Slovenska len v obmedzenej miere podliehajú jej dohľadu.
06.12.2021
Čítať viac o Trendom poistného trhu je zlučovanie a transformácia na pobočky
Celne sklo

Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o havarijnom poistení

Kupujete nové auto? Bez ohľadu na to, či len nedávno opustilo výrobnú linku alebo už má najazdených niekoľko desiatok tisíc kilometrov, za úvahu určite stojí aj havarijné poistenie, známe aj ako KASKO. Ktorých päť argumentov by ste pred rozhodnutím nemali prehliadnuť?
06.12.2021
Čítať viac o Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o havarijnom poistení
a-runner-focuses

Klienti Allianz môžu získať genetickú analýzu v digitálnej podobe

Allianz ponúka klientom inovovanú analýzu DNA, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu života. Individuálny plán v digitálnej podobe ponúka konkrétne odporúčania v oblasti stravovania, športu, zvládania stresu či kvalitného spánku. Osobnú genetickú analýzu získajú klienti Allianz k poisteniu kritických chorôb.
06.12.2021
Čítať viac o Klienti Allianz môžu získať genetickú analýzu v digitálnej podobe

Vyberáme z banky.sk