Seniori a financie. Ako doplácajú na neznalosť finančných pojmov?
Hoci si seniori dokážu našetriť popri dôchodku a dôkladne porovnávať aj vývoj cien v obchodoch, patria stále k najzraniteľnejšej vrstve obyvateľstva z hľadiska neuváženého zadlžovania a míňania úspor.

Ich osamelosť, neznalosť finančných pojmov a často emotívne rozhodovanie s cieľom potešiť blízkych totiž často zneužívajú nepoctiví obchodníci, ktorí pri predaji tovarov a služieb používajú nekalé praktiky. „Tým, že sa dôchodcovia v spleti finančných výrazov nevedia orientovať a neporadia sa s finančným odborníkom, nechajú sa nalákať na kúpu mnohých tovarov a služieb, ktoré nedokážu splácať a môžu sa tak pripraviť doslova o strechu nad hlavou,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka AFISP.
Finančné pojmy
Výhodná služba, zľava, či nižšie úroky. To je magnet, na ktorý najmä starší ľudia počúvajú, no málokedy sa zaujímajú o skutočné podmienky získania produktov s takýmito benefitmi. Napríklad v prípade úveru sa nestačí rozhodovať len podľa úroku či výšky splátky, ale podľa celkových nákladov. Tie si však málokedy nechajú starší ľudia podrobne vysvetliť, respektíve nevedia, na čo všetko sa majú pýtať.
Časté praktiky
Aj preto najčastejšie prípady, pre ktoré sa dôchodcovia dostávajú kvôli úverom až do existenčných problémov, sú jednak počiatočné neuvážené konanie, ako aj nedocenenie schopností úver splácať. „Zadlženie je veľmi často dôsledok iného problému - slabej vôle a neochoty sa poradiť s odborníkom. Veľkým problémom je najmä zadlžovanie sa u nebankoviek či nakupovanie na splátky u pochybných obchodníkov, najmä ak nepovedia, aká je reálna suma, ktorú človek bude musieť na konci zaplatiť,“ hovorí D. Huttová. O nastavení sankcií pre prípad neplatenia ani nehovoriac.
- Žiadosť o úver - 9 dôležitých rád
- Zadĺžili ste sa? Toto sú rady ako z toho von
- Čo robiť, ak nevládzete splácaťč úver?
Teda napríklad „výhodná“ kúpa tovaru, ktorým môžu „ako darček potešiť blízkeho“ s cieľom rozhodovať sa sám a v časovej tiesni. Jednoduché a rýchle úvery sú však väčšinou najdrahšie. „Určite neodporúčame sa zaväzovať ku kúpe tovaru ani na kontroverzných prezentačno-predajných akciách, a už vôbec nie dávať finančnú zálohu či súhlasiť so splátkovým predajom bez preštudovania si podmienok. Je lepšie, ak si človek zoberie kontakt na predajcu, aby mal možnosť si overiť jeho totožnosť, serióznosť a podmienky kúpy daného tovaru,“ podotýka Huttová.
- Toto najviac zaujíma ľudí o pôžičkách
- Úverový register - čo je to?
- Najlacnejšie úvery - pozrite si prehľad
ODPORÚČANIA
|
Ako upozorňuje, problémy seniorom spôsobuje aj to, že nevenujú dostatočnú pozornosť sankciám, ktoré hrozia za nesplnenie podmienok. Určite nie je namieste nechať sa dotlačiť do toho, aby za pôžičku na spotrebný tovar mali založiť dom či nehnuteľnosť. Starší ľudia nezriedka podľahnú taktike takýchto nekalých obchodníkov, že ide len o „rutinu“ potrebnú pre zmluvu. Stať sa však môže všeličo.
Za uzatvorenie zmluvy zodpovedá vždy klient osobne a preto je dôležité, aby vstúpil do vzťahu, ktorému rozumie. Radšej sa treba vopred poradiť, aby všetky finančné pojmy aj podmienky zmluvy boli jasné, a zvážiť, či na splácanie dlhu má aj po odpočítaní nákladov na živobytie a potrebnej finančnej rezervy.
Na záver však platí jedno pravidlo, ak vám niekto ponúka úver nemôže súčasne od vás požadovať akúkoľvek úhradu v hotovosti vopred za sprostredkovanie úveru alebo akýkoľvek poplatok. Profesionálni finanční agenti sú odmeňovaní finančnými inštitúciami, ktoré zastupujú.