PSS zakladá dôchodkovú správcovskú spoločnosť

PSS podá do konca júna tohto roka na Úrad pre finančný trh oficiálnu žiadosť o povolenie na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS) zakladá dôchodcovskú správcovskú spoločnosť pod názvom Prvá dôchodková sporiteľňa, d.s.s., a.s. (PDS). PDS bude 100-percentnou dcérskou spoločnosťou PSS a jej základné imanie bude 300 mil. Sk. Ako ďalej na piatkovej tlačovej konferencii uviedol predseda predstavenstva PSS Imrich Béreš, PSS podá do konca júna tohto roka na Úrad pre finančný trh (ÚFT) oficiálnu žiadosť o povolenie na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

"PSS očakáva, že ÚFT udelí spoločnosti licenciu do štyroch mesiacov od podania žiadosti," povedal Béreš. PSS by podľa Béreša chcela prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti obsadiť významné pozície a stať sa jedným z lídrov na danom trhu. Béreš poukázal aj na to, že viac ako 50 % klientov PSS je mladších ako 30 rokov a existuje predpoklad, že sa budú zaujímať o dôchodkovú reformu. Odbyt bude PDS realizovať prostredníctvom siete PSS, ako aj prostredníctvom kooperujúceho partnera Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP). Aj SLSP potvrdila vstup do druhého piliera dôchodkovej reformy ako partner PSS. SLSP je 10-percentným akcionárom PSS. Ďalších 25 % akcií PSS vlastní rakúska Erste Bank, majoritný akcionár SLSP.

"Svoje služby v druhom, takzvanom kapitalizačnom pilieri začne PDS poskytovať od januára budúceho roka," konštatoval Béreš. Člen predstavenstva PSS Erich Feix očakáva, že na trhu bude pôsobiť šesť až osem spoločností, ktoré budú poskytovať služby v rámci druhého piliera. Podľa Feixa má každá zo spoločností rovnakú štartovaciu pozíciu. "Veľkú rolu bude hrať značka a práve preto by sme sa radi stali jedným z popredných hráčov na trhu," dodal Feix.

©2004, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-4173207

Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov

Ponuka benefitov pre najmladších poistencov je veľmi pestrá. Portál Poisťovne.sk porovnal výhody, príspevky a zľavy, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne a zameral sa najmä na ich dostupnosť a reálnu využiteľnosť.
01.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov
motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku
burst-matthew-henry-hands-full-of-easter-eggs

Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších za posledné roky.
27.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Vyberáme z banky.sk