Pri škodách spôsobených pod vplyvom alkoholu vám nepomôže ani najlepšie poistenie

Alkohol v žiadnom prípade tolerovať nebudeme, odkazujú poisťovne.

friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar
„Alkohol za volantom zabíja, o tolerancii či krytí následkov, ktoré spôsobí vodič pod vplyvom alkoholu, nemôže prebiehať žiadna diskusia,“ uvádza za Union poisťovňu člen predstavenstva Tomáš Kalivoda.

Pri škodách zavinených alkoholom za volantom nedochádza ku krytiu z havarijného poistenia. Ak vodič spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, poškodenému je náhrada plnená z povinného zmluvného poistenia. Náklady však poisťovňa spätne vymáha, neraz sa jedná aj o desiatky tisíc eur.

„V minulom roku sme zaznamenali prípad, kedy dopravnú nehodu spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu, pričom mu bolo namerané 2,67 promile a spôsobil škodu na majetku vo výške takmer 11 tisíc eur. Škodu takmer 25 tisíc na zdraví a ďalších viac než 2 tisíc eur na majetku spôsobil vodič, ktorému bolo namerané 1,15 promile. Finančný aspekt a samotný proces riešenia takýchto dopravných nehôd je náročný, najdôležitejšie je však uvedomiť si, že alkohol za volantom môže tragicky ovplyvniť životy nevinných ľudí,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť bez ohľadu nato, či ste spôsobili škodu sebe alebo cudzej osobe.

Ak spôsobíte pod vplyvom alkoholu škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Navyše, podľa zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať aj pokutu.

Požívanie alkoholu má však aj ďalekosiahlejšie následky. Odhaduje sa, že na Slovensku má problém s alkoholom až 600 tisíc ľudí. Liečba alkoholikov stojí slovenské zdravotníctvo desiatky miliónov euro ročne. Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. Najčastejšie zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia, otravy, úrazy, napadnutia, či sebapoškodzovanie.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk