Pri návšteve Slovenska zo zahraničia sa poistite

Veľa Slovákov dočasne býva a pracuje v zahraničí. Ak sa na nejakú dobu vrátia domov, mali by si zistiť, či sú ešte na Slovensku zdravotne poistení.


V prípade, že ste si našli prácu v zahraničí a odhlásili ste sa zo slovenskej zdravotnej poisťovne, mali by ste myslieť na to, že po návrate domov by ste mali mať cestovné poistenie, ktoré vám pokryje liečebné náklady. Slovenské nemocnice vás nemusia ošetriť, lebo už nie ste verejne zdravotne poistený.

Zdravotné poistenie vám zanikne, ak ste zamestnaní v cudzine a ste tam aj zdravotne poistení, ale len v prípade, že sa doma odhlásite. Ak sa neodhlásite, ste povinný ho platiť, aj keď ho väčšinu roka nevyužívate. Ak ste poistenie neplatili a neodhlásili ste sa, budete ho musieť spätne doplatiť.

Lista Odporucame
Podľa zákona ste povinní do 8 dní oznámiť zdravotnej poisťovni odhlásenie alebo prihlásenie. Na odhlásenie budete potrebovať fotokópiu pracovnej zmluvy a potvrdenie o zdravotnom poistení v cudzine, prípadne čestné prehlásenie za účelom preukázania zániku verejného zdravotného poistenia na Slovensku. Tiež ste povinný vrátiť preukaz poistenca ako aj európsky preukaz zdravotného poistenia.

V prípade, že ste sa vrátili z cudziny v priebehu jedného kalendára roka, v ktorom ste odišli, zo zákona ste povinní prihlásiť sa do 8 dní po skončení zamestnania a poistenia v cudzine v tej zdravotnej poisťovni, z ktorej ste odišli.


lista zp

 

Poistite sa ako cudzinec


Ak chodíte na Slovensko často, no nechcete sa opakovane prihlasovať a odhlasovať do zdravotnej poisťovne, zaplaťte si komerčné poistenie. A to buď v slovenskej komerčnej poisťovni alebo v zahraničnej.

Napríklad v Union poisťovni si v tomto prípade môžete zaplatiť zdravotné poistenie cudzincov, hoci v praxi cudzinec nie ste. Ak nemáte na Slovensku trvalý pobyt, berú vás poisťovne ako cudzinca. Takto poistiť sa majú možnosť aj Slováci s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí sa viac ako 6 mesiacov zdržujú v zahraničí a sú odhlásení z povinného verejného zdravotného poistenia.

Z tohto poistenia máte krytú neodkladnú zdravotnú starostlivosť v súvislosti s úrazom alebo ochorením, ktoré vám môžu vzniknúť počas návštevy Slovenska. Funguje to tak, že dostanete preukaz poistenca, ktorým sa preukazuje u lekára. Za ošetrenie neplatíte. Lekár vám vystaví faktúru za poskytnutú zdravotnú starostlivosť a pošle ju priamo poisťovni.

Podobný produkt ponúka aj poisťovňa AXA, ktorá ním pokryje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Cudzincov zdravotne poistí aj Ergo poisťovňa.

Vyberáme z poistovne.sk

Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.

Štátna sociálna dávka, príspevok na pohreb, je už niekoľko rokov rovnaká 79,67 eur. Nevyhnutné výdavky spojené s pohrebom sa pritom aktuálne pohybujú od stoviek po tisíce eur, v závislosti od mesta či regiónu a miestnych zvyklostí.
01.03.2024 | redakcia
Čítať viac o Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.
17444

Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe

Šoféri POZOR! Nastáva veľká zmena v preukazovaní PZP od 1.1.2025. Bližšie informácie o pripravovanej zmene redakcii Poistovne.sk poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.
28.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe
IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Vyberáme z banky.sk