Pre chybu v recepte sa z poistenca stáva samoplatca, upozorňuje Všeobecná zdravotná poisťovňa

Pre výpadok viacerých liekov evidujú zdravotné poisťovne zvýšený počet žiadostí o preplatenie kategorizovaných liekov na predpis, ktoré si poistenci vyberajú v zahraničí.

Doktor a peniaze-005
Pre nesprávne vypísanie receptu, keď lekár poistenca označí ako samoplatcu, však narastá aj počet prípadov, kedy poisťovňa nemôže poistencovi tieto náklady preplatiť. V tlačovej správe na to upozornila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.

„Ak lekár predpíše pacientovi liečenému na Slovensku napríklad liek na hypertenziu a pacient si liek vyberie v zahraničí, ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú má v rámci Európskej únie nárok," uviedla Peterová. Pacient si v lekárni za liek zaplatí a poisťovňa mu následne preplatí tieto náklady do výšky, akoby si liek vybral na území Slovenska. VšZP však zaznamenáva narastajúci počet žiadostí, ktorých súčasťou je nesprávne vypísaný recept, dôsledkom čoho poistencovi nemôže refundovať vzniknuté náklady.

„Upozorňujeme preto poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby pri vypisovaní receptu, za účelom vyzdvihnutia kategorizovaného lieku v zahraničí uvádzali, že liek uhrádza poisťovňa, nie pacient," uviedla hovorkyňa. V opačnom prípade sa podľa nej z poistenca stáva samoplatca bez nároku na následné preplatenie lieku. VšZP pripomína, že zahraničné a slovenské elektronické systémy nie sú navzájom prepojené, poistenec preto potrebuje aj papierovú formu receptu, aby mu liek v zahraničí vydali.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-4173207

Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov

Ponuka benefitov pre najmladších poistencov je veľmi pestrá. Portál Poisťovne.sk porovnal výhody, príspevky a zľavy, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne a zameral sa najmä na ich dostupnosť a reálnu využiteľnosť.
01.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov
motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku
burst-matthew-henry-hands-full-of-easter-eggs

Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších za posledné roky.
27.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Vyberáme z banky.sk