Povinné zmluvné poistenie ešte stále nemá uzatvorených 100 000 vozidiel

Počet vozidiel s uzatvoreným povinným zmluvným poistením zodpovednosti za škodu z prevádzky motorových vozidiel dosiahol k 1. štvrťroku tohto roka 1,570 milióna

Počet vozidiel s uzatvoreným povinným zmluvným poistením zodpovednosti za škodu z prevádzky motorových vozidiel dosiahol k 1. štvrťroku tohto roka 1,570 milióna.

"Toto číslo je nižšie ako počet udávaný na začiatku tohto roka, keď to bolo 1,6 milióna. Stále nepoistených je asi 100 000 vozidiel," povedal viceprezident Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Imrich Fekete. Ako vysvetlil, z uvedeného počtu nepoistených vozidiel je až 60 % starších osobných automobilov, s ktorými majitelia jazdia len sporadicky alebo sú odstavené na ploche a v evidencii vozidiel sú viac-menej iba formálne. Malú časť podľa neho tvoria prívesné vozidlá väčšinou firiem, ktoré sú už v konkurze, "napríklad prívesy rôznych družstiev", a sporadicky používané motorky.

Ako povedal I. Fekete, v súčasnosti stále prebieha audit rezerv zákonného poistenia motorových vozidiel, ktoré ešte do minulého roka zo zákona monopolne poskytovala Slovenská poisťovňa. Prostriedky prevzala Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP), združujúca súčasných poskytovateľov povinného zmluvného poistenia. "Audit prostriedkov by mala firma KPMG ukončiť do konca júna. Jeho výsledky sú potrebné aj na jesenné rokovania s Ministerstvom financií SR o úprave sadzieb poistného," povedal I. Fekete. Ako dodal, na výšku budúcoročných sadzieb nebude vplývať len výška deficitu rezerv zo zákonného poistenia, ale aj ostatné faktory, uvedené v zákone, napríklad škodovosť, inflácia a celkový priebeh poistenia.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-4173207

Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov

Ponuka benefitov pre najmladších poistencov je veľmi pestrá. Portál Poisťovne.sk porovnal výhody, príspevky a zľavy, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne a zameral sa najmä na ich dostupnosť a reálnu využiteľnosť.
01.04.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia pre deti? Veľké porovnanie benefitov
motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku
burst-matthew-henry-hands-full-of-easter-eggs

Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších za posledné roky.
27.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Vyberáme z banky.sk