Päť tipov, ako prestať strácať veci

Človek strávi v priemere desať minút denne tým, že niečo hľadá. Nie je to veľa, no za rok sa takto nazbiera neuveriteľných šesťdesiat hodín zúfalého pobehovania a hľadania. Akoby ste si nechali ukradnúť celý jeden víkend.




Psychológovia tvrdia, že na to, aby si mozog zapamätal nejakú činnosť (napríklad, kam sme odložili peňaženku), musí si byť človek vo chvíli, keď ju odkladá, vedomý svojej činnosti. Problém je, že veľa vecí vykonávame podvedome a automaticky. Vypíname žehličku, zamykáme dvere. Okrem toho, často myslíme a robíme niekoľko aktivít súčasne. Multitasking je nepriateľ pamäti. Ľudia často bezradne hľadajú svoje auto na parkovisku, pretože v momente, keď parkovali, mysleli už na to, čo treba kúpiť v obchode, alebo sa v duchu pripravovali na pracovné stretnutie.


Na čo máte nárok v rámci zdravotného poistenia – odborné poradenstvo zdarma


Zbaviť sa týchto zlozvykov je ťažké. Existuje však niekoľko praktických tipov, ktoré môžu pomôcť ľuďom s hlavou v oblakoch.

1. Pomocník v predsieni.
Najdôležitejšie osobné veci ako peňaženka či telefón nosíme stále so sebou. Dámy väčšinou v kabelke, a páni - hocikde. Preto osobné veci strácajú častejšie muži ako ženy. Veľmi pomáha, ak doma v predsieni vyčleníte stále miesto na kľúče a ostatné drobnosti. Môže to byť vešiak, miska, alebo držiak, ideálne aj s priehradkami na poštu zo schránky. Ak budete najbližšie niečo hľadať, budete vedieť, kam sa pozrieť v prvom rade.

2. Všetko vo svojom domčeku. Veci sa strácajú menej, ak má všetko svoje pridelené miesto. A nemyslia sa tým rôzne „kopy“ oblečenia vznikajúce na kreslách a stoličkách. Ak napríklad nikdy neviete nájsť ten správny ovládač, kúpte alebo vyrobte podnos na ovládače. Pri vchodových dverách je zase praktické zaviesť nádobu na sezónne veci: rukavice, šály a čapice v zime, dáždniky na jar a jeseň a slnečné okuliare v lete. Títo praktickí pomocníci vám možno zmenia život.

3. Čarovné zaklínadlo. Aj vy sa po odchode do práce vrátite skontrolovať, či ste zamkli dvere, alebo vypli žehličku? Vraciate sa k zaparkovanému autu, lebo neviete, či ste zatvorili okno? Všetko sú to činnosti, ktoré robíte podvedome, a preto si ich nepamätáte. Skúste nabudúce svoje podvedomie oklamať tým, že svoju činnosť nahlas pomenujete. Napríklad poviete: Zamykám auto. Mozog si to zapamätá a vy budete mať dušu na mieste.
Lista Odporucame
4. Upracte si doma aj v hlave. Zamyslite sa nad tým, ktorú vec strácate alebo zabúdate najčastejšie. Možno je to nabíjačka, lieky, kľúče. Ak na to prídete, ľahšie sa vám bude premýšľať nad stratégiou, ako proti strácaniu bojovať. V zásade však platí, že veci sa strácajú najviac tam, kde je neporiadok. Využite začínajúcu jar na veľké upratovanie a vyhoďte všetko, čo ste nepoužívali dlhšie ako štyri roky. Ak budete mať poriadok doma, ľahšie si upracete aj vo vlastnej hlave.

5. Kašlite na uzlík vo vrecku, poistite sa. Pokiaľ patríte k nepolepšiteľným zabúdačom, ktorí dvakrát do roka menia zámky na dverách kvôli strateným alebo zabuchnutým kľúčom, oplatí sa vám poistiť sa. „V rámci poistenia domácnosti je pritom možné poistiť nielen stratené kľúče, ale aj stratené či odcudzené doklady, alebo platobné karty,“ hovorí Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama. Poistenie vás síce organizovanosti nenaučí, ale môže vám ušetriť nemalé náklady a znížiť tak daň za vašu zábudlivosť.

Vyberáme z poistovne.sk

Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát

Štát platí zdravotné poistenie nielen za deti, študentov a dôchodcov. Pozrite si, za ktoré osoby platí zdratovné poistenie štát a kedy si ho musíte platiť sami.
26.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát
Auto-004

Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel opäť čakajú zmeny. Poslanci parlamentu novelu zákona posunuli do druhého čítania.
24.04.2024
Čítať viac o Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť
Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Vyberáme z banky.sk