Od júla sa menia doplatky pacientov na lieky

Ministerstvo zdravotníctva chce naďalej tlačiť na to, aby sa pri liečbe uprednostňovali lacnejšie lieky

S účinnosťou od 1. júla 2004 vstúpi do platnosti zmena v kategorizácii liekov. Počet liekov plne hradených zdravotnými poisťovňami sa zvýši o 36 druhov na 1 398. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR. Liekov s doplatkom pacienta do 20 Sk bude 593, teda o 8 viac ako v súčasnosti. Liekov s doplatkom pacienta od 20 Sk do 50 Sk bude 717, čiže o 16 liekov viac. O rovnaký počet sa zvýši aj objem liekov s doplatkom od 50 Sk do 100 Sk, ktorých bude 688. Zmeny v kategórii liekov s doplatkom nad 100 Sk ministerstvo nevyčíslilo.

Celkovo sa nachádza v zozname liekov hradených alebo čiastočne hradených zo zdravotného poistenia 4 502 liekov, čo je o 85 liekov viac. Doplatky pacientov sa znížia u 182 liekov, používaných pri liečbe tráviaceho traktu, srdcovocievneho systému, u beta-blokátorov, niektorých antibiotík a ďalšie.

Doplatky sa zvyšujú hlavne u liekov, u ktorých výrobcovia nereagovali na nižšie ponúknuté ceny liekov s rovnakou účinnou látkou. Lieky s nižšou cenou majú nižšiu úhradu zdravotnej poisťovne a nižší doplatok, lieky s rovnakou účinnou látkou ale vyššou cenou majú doplatok pacienta vyšší. Ako zdôraznilo ministerstvo, vždy je však dostupný lacnejší liek s rovnakým účinkom.

Ministerstvo zdravotníctva naďalej deklaruje pomocou kategorizácie vytvárať tlak na konečné ceny liekov, aby sa v skupinách s rovnakou účinnou látkou používali prípravky s najvýhodnejšou cenou, čo znamená efektívne využívanie verejných zdrojov.

©2004, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

Allianz_Allianz

Za škody na dovolenkách Allianz vlani vyplatil takmer 2,3 milióna eur, rastú najmä storná zájazdov

Štvrtina nákladov za dovolenkové škody tvoria storná zájazdov, medziročne stúpli o 22 percent. Najviac dovolenkových škôd riešil Allianz v Thajsku, Turecku a Taliansku. Za úraz klienta na motorke v Thajsku vyplatil Allianz 69-tisíc eur.
11.06.2026
Čítať viac o Za škody na dovolenkách Allianz vlani vyplatil takmer 2,3 milióna eur, rastú najmä storná zájazdov
foto_redakcia

Ak kvôli preklepu v zmluve o PZP môžete dostať pokutu!

To, že platíte povinné zmluvné poistenie nestačí. Skontrolujte si svoju poistnú zmluvu, či všetky údaje o vozidle sú uvedené správne. Aj kvôli malej chybe systém vozidlo vyhodnotí ako nepoistené!
10.06.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Ak kvôli preklepu v zmluve o PZP môžete dostať pokutu!
pexels-ron-lach-7983360

VšZP začala rozosielať ročné zúčtovania za rok 2025

Výsledky ročného zúčtovania vrátane výpočtu preplatku alebo nedoplatku sú poistencom a platiteľom poistného dostupné aj v ePobočke.
08.06.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o VšZP začala rozosielať ročné zúčtovania za rok 2025

Vyberáme z banky.sk