Na kúpeľnú liečbu čoraz menej peňazí
Ani v tomto roku sa nezlepší situácia v kúpeľnej starostlivosti.Sociálna poisťovňa kúpi menej poukazov na kúpeľnú liečbu akovlani. Menší počet klientov sa odrazí na zhoršení ekonomickejsi
Ani v tomto roku sa nezlepší situácia v kúpeľnej starostlivosti.Sociálna poisťovňa kúpi menej poukazov na kúpeľnú liečbu akovlani. Menší počet klientov sa odrazí na zhoršení ekonomickejsituácie najmä malých kúpeľov. Príčinou tejto situácie je, že štátvyčlenil v tomto roku na kúpeľnú starostlivosť menej peňazí akopo minulé roky.
Umožniť viac pobytov v kúpeľoch bolo zámerom zákona, podľaktorého by si pacienti sčasti liečbu hradili sami. Ten vyvolal vlnuodporu. Odporcovia zákona tvrdili, že veľa ľudí by si zosociálnych dôvodov pobyt v kúpeľoch nemohlo dovoliť. A takho vlani minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvašistiahol z rokovania parlamentu. Ako však pre Národnú obrodupovedala Veronika Majtánová, ktorá má v Sociálnej poisťovnina starosti kúpeľnú liečbu, ešte stále je možné, že sa zákonprijme. Právna norma počítala s tým, že pacienti by sa podieľalina financovaní ubytovacích a cestovných nákladov, pričompriemerne by platba za ubytovanie počas troch týždňov pobytupredstavovala asi tritisíc korún. Samotné kúpele zastávajú názor,že ich kienti by finančnú spoluúčasť mali mať.
Na prvý polrok tohto roku kúpila Sociálna poisťovňa 32-tisícpoukazov. Na porovnanie, na prvý štvrťrok je ich o šesťtisícmenej ako v rovnakom období minulého roku. Na celý rokdostala poisťovňa zo štátneho rozpočtu o 300 miliónov korúnmenej ako vlani. K dispozícii bude mať len 830 miliónov Sk.Podľa slov V. Majtánovej sa však podobne ako v minulostimôže stať, že koncom roka presunú na nákup poukazov financie,ktoré sa im podarí ušetriť.
Vlani kúpila Sociálna poisťovňa 70-tisíc poukazov, v "lepších"rokoch ich bolo okolo 100-tisíc.
V Európe kúpeľnú starostlivosť okrem našej krajiny plne hradílen Ruská federácia.