MF a poradca podporujú predajviac ako 78 % akcií Slovenskejpoisťovne

Ministerstvo financií (MF) SR a privatizačný poradca Deloitte & Touche podporujú predaj väčšieho balíka akcií Slovenskej poisťovne (SP), a.s. Bratislava,

Ministerstvo financií (MF) SR a privatizačný poradca Deloitte & Touche podporujú predaj väčšieho balíka akcií Slovenskej poisťovne (SP), a.s. Bratislava, akým v súčasnosti disponuje štát. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes povedal štátny tajomník MF SR Viliam Vaškovič. Predaj väčšieho balíka akcií strategickému investorovi by totiž mohol pri privatizácii poisťovne priniesť vyšší výnos. Znamenalo by to zároveň, že pri predaji najväčšej domácej poisťovne by strategickému investorovi ponúkol akcie štát spoločne s minoritnými akcionármi. V prípade dohody s menšinovými akcionármi a privatizačným poradcom by podľa V.Vaškoviča mohlo dôjsť k odpredaju až 90 % SP. "Máme indície, že takýto záujem menšinových akcionárov tu je. Navyše je výhodnejšie predávať 90 % poisťovne, ako približne 70 %," povedal V.Vaškovič. MF a FNM v súčasnosti kontrolujú 78,54 % akcií SP, pričom na predaj celého svojho podielu vypísali v pondelok medzinárodný tender. Minoritní akcionári, z ktorých najväčší - Penta Group - ovláda 4,24 %, však ešte majú na základe podpísaného memoranda s MF možnosť zvýšiť základné imanie o 630 miliónov Sk. Ak by menšinoví akcionári využili úpis nových akcií v plnej výške, znížil by sa v poisťovni podiel štátu na 66,57 %. Člen predstavenstva Penta Group Jaroslav Haščák dnes pre TASR potvrdil, že spoločnosť sa plánuje na avizovanom zvyšovaní imania poisťovne zúčastniť. Definitívne rozhodnutie však podľa neho padne až, keď budú známe podmienky úpisu nových akcií. "Počkáme si na rozhodnutie valného zhromaždenia," povedal J.Haščák. MF vyhlásilo medzinárodný tender na privatizáciu majoritného podielu SP 18.júna. Doručenie záväzných ponúk od investorov očakáva rezort do 1. decembra. Nadobúdateľ akcií z portfólia MF a FNM by mal byť známy do konca tohto roka, aby privatizácia SP prebehla súčasne s demonopolizáciou zákonného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, na ktorú má v súčasnosti monopol práve SP. Neoficiálny záujem o kúpu SP zatiaľ prejavili holandská Aegon, Eureko a TBI Holding, nemecká Allianz, francúzska AXA a talianska La Fondiaria.


Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchadzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.

Copyright©2001TASR.

Vyberáme z poistovne.sk

Cestovné poistenie: Aké dôvody storna uzná poisťovňa?

Poistenie storna býva súčasťou cestovného poistenia. Pozreli sme sa na prípady, kedy vám poisťovňa stornovaný zájazd preplatí, aj na prípady, kedy peniaze späť nedostanete.
19.06.2026 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie: Aké dôvody storna uzná poisťovňa?
Nadacia_Allianz

Nadácia Allianz oslavuje 18 rokov, podporila vyše 1100 projektov

Za 18 rokov fungovania podporila Nadácia Allianz projekty v hodnote vyše 6 miliónov eur. Nadácia Allianz podporuje preventívne projekty a kampane, napr. merače rýchlosti v obciach. Finančná a ekologická gramotnosť, pohyb, šport a podpora znevýhodnených komunít sú piliere Nadácie Allianz
17.06.2026
Čítať viac o Nadácia Allianz oslavuje 18 rokov, podporila vyše 1100 projektov
pexels-incze-sandor-zoltan-512729764-16410176

Ako poistiť neobývanú nehnuteľnosť?

Ako poistiť chatu, víkendový dom či rozostavanú nehnuteľnosť? Má na cenu poistenia vplyv fakt, či v nehnuteľnosti niekto býva, alebo je prázdna?
17.06.2026 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako poistiť neobývanú nehnuteľnosť?

Vyberáme z banky.sk