Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu vy a kedy poisťovňa? 1.časť

Poistnú zmluvu môže vypovedať klient aj poisťovňa. Avšak aj výpoveď má svoje pravidlá. Pozrite si lehoty a dôvody, kvôli ktorým môže poisťovňa s vypovedať vašu poistnú zmluvu.

person-using-laptop

Pozor na všetky náležitosti

Podľa Kataríny Kukurovej, hovorkyne poisťovne Generali, môže poisťovňa aj klient poistnú zmluvu vypovedať v lehote 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. „Poisťovňa môže taktiež zmluvu vypovedať, ak klient úmyselne zamlčí informácie, napríklad o svojom zdravotnom stave v prípade životného poistenia,“ vysvetľuje a dodáva, že ak je tak uvedené vo všeobecných poistných podmienkach danej zmluvy, môže poisťovňa, ale aj klient vypovedať zmluvu do dvoch mesiacov od jej uzavretia. V takomto prípade je výpovedná lehota osemdenná a jej uplynutím poistenie zanikne. „Poistnú zmluvu môže poisťovňa aj klient v prípade poistenia PZP vypovedať aj po vzniku škodovej udalosti, a to do jedného mesiaca odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti poisťovateľovi. V takomto prípade je výpovedná lehota jeden mesiac odo dňa doručenia písomného oznámenia o vypovedaní poistnej zmluvy druhej zmluvnej strane. PZP zanikne uplynutím tejto lehoty.“ Podľa Silvie Noskovej Illášovej, hovorkyne poisťovne Kooperativa, môže poisťovňa vypovedať zmluvu do 2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy, v prípade, že chýbajú základné náležitosti ku dojednanej zmluve. „Vypovedať zmluvu neživotného poistenia môže poisťovňa kedykoľvek v priebehu trvania poistenia na základe podnetu likvidácie poistnej udalosti. Takto však nie je možné vypovedať zmluvu životného poistenia,“ hovorí. Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie z poisťovne Allianz, odpovedá, že v zmysle Občianskeho zákonníka majú právo poistnú zmluvu vypovedať obe strany, teda poisťovňa aj poistený. Poistnú zmluvu je možné vypovedať:
  • k výročiu jej uzatvorenia, minimálne však 6 týždňom pred jej výročím

  • po poistnej udalosti - podľa poistných podmienok má po každej poistnej udalosti poisťovňa aj klient právo písomne vypovedať poistenie, ku ktorému sa poistná udalosť vzťahuje, najneskôr však do 1 mesiaca od výplaty alebo zamietnutia poistného plnenia. Výpovedná lehota je 15-dňová.

  • do 2 mesiacov po uzatvorení poistnej zmluvy

  • v prípade havarijného poistenia a PZP pri zmene majiteľa vozidla.
Rovnako môže poisťovňa odstúpiť od poistnej zmluvy, ak klient vedome nepravdivo alebo neúplne odpovedal na písomné otázky týkajúce sa uzatváraného poistenia. „Poisťovňa aj klient sú povinní si vrátiť všetko, čo podľa poistnej zmluvy dostali. Poisťovňa má zároveň právo na odpočítanie nákladov, ktoré nám vznikli v súvislosti s uzatvorením poistnej zmluvy,” vysvetľuje Kanderková.

Platia rovnaké dôvody výpovede pri poistení majetku, PZP, havarijnom poistení a životnom poistení?
Tu sa to zrejme nedá jednoznačne povedať. „Pri každom druhu poistenia sú určité špecifikácie, preto sa treba vždy riadiť ustanoveniami Všeobecných poistných podmienok konkrétnej poistnej zmluvy,“ hovorí Kukurová.

V ďalšom článku sa pozrieme na to, ako je potrebné pri zrušení zmluvy postupovať.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk