Hospodárske výsledky UNIQA za prvý polrok 2025

Hospodárske výsledky UNIQA za prvý polrok 2025 Česko-slovenský finančný dom UNIQA zaznamenal v prvom polroku 2025 silné výsledky naprieč všetkými svojimi kľúčovými oblasťami – poistením, dôchodkovým sporením aj investíciami.

uniqa

Hospodársky výsledok UNIQA (IFRS17)

Počas prvého polroka 2025 dosiahla UNIQA za všetky entity v Česku a na Slovensku celkový hrubý zisk (EBT) vo výške 51,5 mil. EUR, čo predstavuje zlepšenie o 2,8 mil. EUR oproti plánu – najmä vďaka silnému výkonu v segmente neživotného poistenia. Hodnota majetku v správe finančného domu UNIQA sa vyšplhala na 8,8 miliardy EUR.

Hodnotenie UNIQA očami klientov

UNIQA na česko-slovenskom trhu má viac než 2,8 mil. klientov. Z toho viac než 1,6 mil. klientov pripadá na Česko a približne 1,2 mil. na Slovensko. V prvom polroku 2025 získala UNIQA 108 611 klientskych recenzií a na päťhviezdičkovej škále dosiahla hodnotenie 4,54 hviezdičky.

Poistenie

Spoločnosť UNIQA poisťovňa predpísala na poistnom v Českej republike a na Slovensku za prvý polrok 2025 celkom 472,8 mil. EUR a medziročne vykázala dynamiku rastu 3,3 %.

V neživotnom poistení posilnila UNIQA v oblasti poistenia majetku s medziročným nárastom o 9,1 %. Rovnako sa jej darilo v životnom poistení, kde narástla o 6,3 %.

Slovenská UNIQA, vzrástla o 6,7%, keď vykázala tržby z poistného vo výške 173,5 mil. EUR a upevnila si 4. miesto na trhu (trhový podiel 10,7 %).

Česká UNIQA s predpisom poistného 299,2 mil. EUR medziročne posilnila o 1,5% a udržala si 6. miesto na trhu (trhový podiel 7,5%)

„Veľmi nás teší, že sme v prvom polroku zaznamenali výrazný rast v oblasti poistenia majetku. Dokazuje to, že v čase klimatických zmien a častých extrémnych výkyvov počasia je ochrana majetku pre našich klientov čoraz dôležitejšia. Rovnako nás teší rast v životnom poistení, kde sa darí nášmu novému produktu, ktorý patrí medzi najlepšie na trhu a reaguje na aktuálnu výzvu doby, akou je nesporne starnutie obyvateľstva. Našou odpoveďou je poistenie zníženej sebestačnosti, ktoré sme priniesli na trh medzi prvými,“ hovorí generálny riaditeľ UNIQA Česká republika a Slovenská republika Rastislav Havran.

Ukazovatľ efektivity sa významne zlepšil

Ukazovateľ combined ratio (kombinovaný pomer) po zaistení sa v prvom polroku 2025 zlepšil a dosiahol 94,3 %, čo je významný pozitívny posun oproti 96,9 % v prvom polroku 2024.

Kombinovaný pomer je kľúčový ukazovateľ efektivity poistnej činnosti a vyjadruje, aký podiel z prijatého poistného poisťovňa použila na krytie poistných plnení a prevádzkových nákladov. Ak je hodnota nad 100%, znamená to stratu z poistnej činnosti (pred započítaním investičných výnosov).Hodnota pod 100% naopak dokazuje, že poisťovňa dosahuje zisk z poistnej činnosti aj bez započítania investičných výnosov.

„Zlepšenie ukazovateľa combined ratio po zaistení za prvý polrok 2025 signalizuje, že UNIQA v regióne CZ/SK dosahuje zdravý technický výsledok z poistnej činnosti. Tento vývoj je najmä dôsledkom priaznivej škodovosti, čo poukazuje na efektívne riadenie rizík a disciplinované upisovanie. Tento výsledok je dôležitým indikátorom dlhodobej udržateľnosti a stability nášho podnikania,“ vysvetľuje Rastislav Havran.

Penzijné fondy UNIQA v Česku a na Slovensku

UNIQA SK: 2. a 3. pilier

UNIQA v 2. a 3. pilieri spravovala k 30.6. 2025 majetok viac než 563-tisíc klientov v celkovej hodnote takmer 4,8 miliardy EUR.

Z dlhodobého hľadiska vykazuje v II. pilieri najlepšie zhodnotenie Indexový fond, ktorý zaznamenal za posledných päť rokov zhodnotenie až 78 %, čo predstavuje priemerný ročný výnos približne 12 %, čím sa zaradil medzi najvýkonnejšie fondy na trhu. Akciový negarantovaný fond dosiahol výnos 33 %.

Silné výsledky dosahuje UNIQA aj v doplnkovom dôchodkovom sporení (III. pilier). Indexový fond tu priniesol za päť rokov výnos 56 %, nasledovaný Globálnym akciovým fondom so zhodnotením 28 %. Tieto čísla dokazujú, že aj napriek krátkodobým trhovým výkyvom zostávajú akciové fondy dlhodobo výnosné a odolné voči makroekonomickým a geopolitickým turbulenciám.

UNIQA CZ

V prvom polroku 2025 si prostredníctvom UNIQA penzijnej spoločnosti sporilo na dôchodok celkovo 188 727 klientov – v rámci doplnkového dôchodkového sporenia (DPS) a dôchodkového pripoistenia (PP). UNIQA CZ spravuje majetok v hodnote takmer 1,8 mld. EUR. Najvýkonnejší je Akciový účastnícky fond, ktorý za posledných päť rokov dosiahol zhodnotenie 69 %, čo predstavuje priemerný ročný výnos približne 11 %. Vďaka týmto výsledkom patrí medzi historicky najvýnosnejšie fondy na českom dôchodkovom trhu. Vyvážený účastnícky fond dosiahol zhodnotenie 32 % za päť rokov a Dluhopisový účastnícky fond so zhodnotením 7 %.

UNIQA fondy potvrdzujú silu investovania v stredoeurópskom regióne

UNIQA investičná spoločnosť ku koncu prvého polroka 2025 spravovala financie 120 785 klientov. Čistý objem spravovaných aktív investičnej spoločnosti predstavuje 3,1 mld. EUR

Vysoké zhodnotenie 27,1 % dosiahol v prvej polovici roka UNIQA CEE Akciový fond, ktorý rovnako ako v Česku využil priaznivý ekonomický vývoj, stabilizáciu úrokových sadzieb, pokles inflácie, silné výsledky firiem a atraktívne ocenenia spoločností v regióne. Za posledných päť rokov fond dosiahol celkové zhodnotenie 140 %.

Pozitívne výsledky zaznamenal aj UNIQA Realitný fond, ktorý napriek oslabeniu amerického dolára dosiahol výnos 5,7 %. Vďaka expozícii voči stavebnému sektoru, podporenému plánovaným zvýšením vládnych investícií do infraštruktúry, si fond v päťročnom horizonte pripísal 63 %.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-shvetsa-6291088

Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?

To, ako rýchlo sa dostanete na operáciu závisí aj od toho, akú máte zdravotnú poisťovňu. Vedeli ste, že existujú 2 druhy čakacích listín?
18.02.2026 | redakcia
Čítať viac o Ktorá zdravotná poisťovňa má najkratšie čakacie doby na operáciu?
pexels-rdne-6129152

Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe

Choroba, úraz, rozsah krytia, finančná situácia, hypotéka... na to všetko treba myslieť, ak sa rozhodujete ohľadom poistenia invalidity. Ktoré faktory zohľadniť a podľa čoho voliť? Prinášame niekoľko praktických odporúčaní.
16.02.2026 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie invalidity vás má chrániť pri úraze, aj chorobe
pexels-marina-zvada-844583049-22668218

Aplikácia HZS s novými funkcionalitami v 2026

Počet výjazdov Horskej záchrannej služby stúpa. Všetkým turistom odporúčajú aplikáciu HZS, ktorá sa rozširuje o dôležité funkionality.
13.02.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Aplikácia HZS s novými funkcionalitami v 2026

Vyberáme z banky.sk