Havarijná poistka - ušetrí vám tisíce eur

Okrem PZP si môžu majitelia áut uzatvoriť aj havarijnú poistku. Každý rok škodovosť stúpa, preto je na mieste nad havarijnou poistkou uvažovať. Ako si vybrať tú najlepšiu?
Viete že, vozidlá bez PZP pritom nie sú podľa platnej legislatívy spôsobilé na cestnú premávku a ich vodičom hrozí pokuta až do 3 330 eur? Aj keď podľa zákona všetky motorové vozidlá musia byť poistené (PZP), podľa minuloročnej štatistiky okolo 150 000 áut túto poistku nemalo.

PZP sa týka všetkých áut, prípojných vozidiel s evidenčným číslom a vybraných špeciálnych vozidiel pohybujúcich sa po cestných komunikáciách, napr. poľnohospodárske a priemyselné stroje.

A čo havarijná poistka?


Bez havarijnej poistky jazdí výrazne viac áut ako bez PZP. Podstatou havarijného poistenia je nahradiť škody majiteľovi, ktoré vzniknú na jeho vozidle v dôsledku rôznych udalostí, napr. havária, živel, krádež či vandalizmus. Napríklad poškodenie auta pri cúvaní do garáže, poškodenie auta pri kolízii so zverou, zničené auto po nabúraní do plotu, či poškodenie v dôsledku požiaru...

lista Neprehliadnite
Havarijné poistenie je dobrovoľné. Mnohí šoféri ho nemajú, hlavne kvôli cene, no v prípade dopravnej nehody, oprava ich môže doslova finančne zruinovať.

Cenu havarijnej poistky ovplyvňuje veľa faktorov. Viac sme o tom písali tu.

Čo si všímať pri výbere havarijnej poistky


Pri výbere havarijnej poistky netreba brať do úvahy len cenu, ale aj to, aké sú podmienky krytia a riziká, ktoré si chcete poistiť.

Vieme už, že staré autá sa neoplatí havarijne poisťovať, pretože poistka vzhľadom na aktuálnu cenu auta je príliš vysoká.

Náš TIP: Pri hľadaní najvýhodnejšej poistky, porovnávajte vždy rovnocenné ponuky – obsahujú rovnaké poistné riziká

Spoluúčasť


Výška spoluúčasti je jeden z podstatných faktorov, ktorý ovplyvní cenu poistky. Spoluúčasť je vyjadrená v percentách a určuje, akú časť škody si musí majiteľ zaplatiť sám, z vlastného.

Platí, čím je vyššia spoluúčasť, tým nižšie poistné budete platiť a naopak. Pri nízkej spoluúčasti vaše poistné bude vyššie. Najdrahšie poistné budete platiť vtedy, keď vaša spoluúčasť bude nulová. Výhodou však je, že prípadnú škodu vám poisťovňa uhradí v plnej miere.

Poistné riziká


Medzi najbežnejšie poistné riziká patria:
  • havária (náraz alebo stret s iným vozidlom, predmetom alebo zvieraťom)
  • živelná udalosť (požiar, povodeň, výbuch, krupobitie, úder blesku, pád stromov, a iné)
  • krádež
  • vandalizmus (úmyselné poškodenie vozidla inou osobou).

Rozdiely v rizikách možno ani nenájdete. Jednotlivé poisťovne sa budú líšiť tým, ako definujú situácie, kedy máte na odškodnenie nárok, v akých prípadoch vám poisťovňa bude krátiť poistné plnenie, prípadne ho úplne zamietne. (napríklad ak ste sa nevenovali jazde, meškali ste s úhradou poistného, či ste porušili dopravné predpisy.) V rámci havarijného poistenia dostávate od poisťovne aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu zvládnuť situáciu pri dopravnej kolízii.

Náš tip: Keď chcete ušetriť, nepoisťujte si riziká, ktoré nepotrebujete.

Naozaj, venujte pozornosť tomu, ktoré riziká havarijná poistka zahŕňa. To, čo považujete za samozrejmosť, samozrejmé byť nemusí. Napríklad škody spôsobené pri kolízii so zvieraťom v lacnejších balíkoch nie sú zahrnuté a treba ich pripoistiť zvlášť.

Pripoistenia


V základný balík neobsahuje zďaleka všetky riziká, proti ktorým sa dá poistiť. Formou pripoistenia, si môžete poistiť napríklad:
  • čelné sklo vozidla
  • poškodenie vozidla výtlkmi na cestách
  • batožinu vo vozidle (jej poškodenie alebo krádež)
  • úraz a trvalé následky po úraze v dôsledku havárie prepravovaných osôb
  • rozšírené asistenčné služby (právne služby a iné)
  • finančnú stratu

Ďalší faktor pri výbere poistky ktorý treba zvážiť je spôsob komunikácie s poisťovňou, v niektorých poisťovňach veľa vecí vybavíte online a taktiež rýchlosť likvidácie škody.

Vyberáme z poistovne.sk

ZM004_pravidla-800

Allianz opäť získala najviac ocenení Zlatá minca

Produkty Allianz sú hodnotené odborníkmi ako najkvalitnejšie na trhu. Najviac ocenení pre poistenie od Allianz: 6-krát zlato a 3-krát striebro.
21.09.2021
Čítať viac o Allianz opäť získala najviac ocenení Zlatá minca
hands-grasping-a-steering-wheel

Biela a zelená karta: Legislatíva v roku 2021

Ak ste vlastníkom motorového vozidla, musíte sa pripraviť aj na cestnú kontrolu. Pri nej polícia okrem iného kontroluje aj to, či je vaše vozidlo poistené. Za šoférovanie bez platného PZP môžete dostať pokutu až do výšky 3 320 eur. V minulosti ako doklad uzatvorenia PZP slúžili biela a zelená karta. Tento systém však prešiel niekoľkými legislatívnymi zmenami. O tom, ako tomu bolo v minulosti a ako je tomu dnes, si povieme v našom článku.
21.09.2021 | Lukáš Kula
Čítať viac o Biela a zelená karta: Legislatíva v roku 2021
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, kedy nesie zodpovednosť za škody škola a teda môžete dostať odškodnenie z jej poistenia.
17.09.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Vyberáme z banky.sk