Erste Bank ponúka 425 miliónov eur
Vlastníkom 87,18-percentného podielu štátu a Fondunárodného majetku SR v najväčšom slovenskom peňažnom ústave,Slovenskej sporiteľni, a. s., (SLSP) by sa mala stať rakúskabanka s pozíciou
Vlastníkom 87,18-percentného podielu štátu a Fondunárodného majetku SR v najväčšom slovenskom peňažnom ústave,Slovenskej sporiteľni, a. s., (SLSP) by sa mala stať rakúskabanka s pozíciou najvýznamnejšej rakúskej sporiteľne, Die ErsteBank der oesterreichischen Sparkassen AG, Viedeň. Pri posudzovanítroch návrhov, ktoré postúpili do finálneho kola výberu a malimožnosť hĺbkovej analýzy sporiteľne, to odporúčala komisia prejej privatizáciu, s čím sa stotožnila ministerka pre správu aprivatizáciu národného majetku Mária Machová. Tá tento návrhpredloží na najbližšie rokovanie vlády 20. decembra. Ďalšímizáujemcami, ktorí mali po odporúčaní komisie v pondelok predložiťnové ponuky s lepšou cenou a ďalšími podmienkami, boli ešterakúska Bank Austria a talianska UniCredito Italiano.Podľa rakúskych médií v prvej ponuke išlo o 12,6 - 15,7mld. Sk, pričom slovenskí analytici očakávali cenu v intervale 20- 30 mld. Sk. Víťazná Erste Bank ponúka 425 mil. eur (18,4 mld.Sk).
Vláda predáva Slovenskú sporiteľňu očistenú od zlýchúverov, ktoré fakticky zaplatia daňoví poplatníci: t. r. sasporiteľňa najskôr pomocou štátu zbavila podstatnej časti zlýchúverov v prospech konsolidačných inštitúcií v objeme 22,8miliardy Sk a koncom júna ďalších klasifikovaných pohľadávok vobjeme 12,9 miliardy Sk, ktoré štát presunul na Slovenskúkonsolidačnú (SKo), a. s. SLSP si ako protihodnotu za prevádzanéúvery zaevidovala 9,6-miliardovú pohľadávku voči SKo, za ktorejsplatenie prevzal garanciu štát. Podiel klasifikovanýchpohľadávok na úverovom portfóliu tak v SLSP poklesol ku koncuseptembra na 13,86 %. Predbežný zisk SLSP dosiahol za prvýchdeväť mesiacov 694,325 mil. Sk.
K 30. septembru predstavovali aktíva Slovenskej sporiteľne185,6 mld. Sk. Má najväčší 35-percentný podiel na trhu súkromnýchvkladov s 1,8 milióna klientov a 28 % na trhu celkových vkladov.Disponuje približne 530 filiálkami s približne 6500 pracovníkmi.Objem celkových vkladov SLSP stúpol v prvých šiestich mesiacochtohto roka o 7,851 miliardy Sk na 150,554 miliárd Sk.Vlani Erste Bank kúpila 52,07% podiel Českej sporiteľne za543 miliónov eur Jej generálny riaditeľ Andreas Treichl, ktorý vmáji na Sparkassen-Tag v Mayrhofene vyhlásil: ,,Slovenskúsporiteľňu musíme dostať." Zdôrazňoval, že v celkovejstredoeurópskej stratégii Erste Bank je jej domácim trhom Rakúskospolu so susediacimi krajinami a chce sa stať vedúcou retailovoubankou na trhu Česka, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Chorvátskaa Rakúska, vybudovať v strednej Európe ,sieť sporiteľných bánk,ktoré by boli natoľko silné, že by mohli odolať veľkým nemeckým,francúzskym či iným bankám".
Zatiaľ jej najvýznamnejšou investíciou bolo odkúpenierozhodujúceho podielu v maďarskej banke Mezöbank, v ktorej podvoch kapitálových navýšeniach získala 96 percent a zmenila názovna Erste Bank Hungary Rt. Je už vlastníkom troch chorvátskychbánk (Bjelovarska banka, Čakovecka banka a Trgovačka banka sErste & Steiermärkische Bank), ktoré sfúzovala a majoritnéhopodielu v Českej sporiteľni. Okrem SR presunula teraz ťažiskosvojho záujmu do Slovinska. Erste Bank momentálne poskytujeslužby 6 mil. klientom, z toho 2,4 mil. v Rakúsku. Trhovákapitalizácia banky predstavuje 2,2 mld. eur, koncom marcaevidovala aktíva 53,144 mld. eur.
Zámer predať majoritný podiel štátu v SLSP zverejniliMinisterstvo financií SR (MF) a Fond národného majetku SR 18.júla. Zmluva s novým majoritným vlastníkom by mala byť podpísanázrejme v prvej januárovej dekáde v roku 2001.