Ako si poistiť starožitnosti

Možno aj vy máte doma renesančný kus nábytku, vzácne porcelánové nádoby či rodinné hodiny predávané z generácie na generáciu. Máte ich poistené?

Jedno slovenské príslovie vraví, že je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Ak by ste sa mali riadiť touto ľudovou múdrosťou, neváhali by ste s poistením vašich starožitností. Za rohom totiž môže číhať závistlivý sused či zlodej, ktorý vám vašu vzácnosť s radosťou poškodí či ukradne. Malou náplasťou na stratu alebo poškodenie vašej starožitnosti môže byť aspoň poistka. Ak ju však samozrejme máte uzatvorenú.

Poradňa o poistení majetku - zadajte otázku


Čo sa považuje za starožitnosť?

Slovenské poisťovne ponúkajú klientom poistenie starožitností. UNION Poisťovňa do tejto skupiny priraďuje predmety umelecko-výtvarného, umelecko-remeselného a umelecko-priemyselného charakteru, ktoré majú historickú hodnotu (nesú osobitnú pečať doby alebo autora), ale aj predmety technického charakteru, ktoré vo svojej dobe znamenali pokrok, ale vývojom už boli prekonané.

Jednoducho povedané, poistiť si môžete napríklad konferenčný stolík zo 17. storočia, obraz od svetoznámeho autora či dnes už vzácnu starú mincu.

Ako na to?

Pred uzatvorením tohto typu poistenia je potrebné splniť niekoľko podmienok.

„V prípade starožitností vyžadujeme k uzavretiu poistenia doklad o ich kúpe alebo odborný odhad či znalecký posudok nie starší ako 12 mesiacov,“ uviedla hovorkyňa ČSOB poisťovne Zuzana Eliášová.

Výška odmeny za spracovanie odborného posudku je upravená zákonom, podľa ktorého sa buď so znalcom na tejto sume dohodnete, alebo pôjde o tarifnú odmenu. Tá sa určí na základe reálneho počtu hodín vynaložených na spracovanie posudku, či podielovým spôsobom z východiskovej hodnoty starožitného predmetu.

lista Neprehliadnite

Musím ich pripoistiť?

Väčšina poisťovní ponúka poistenie starožitnosti v rámci poistenia domácnosti. Potvrdil to v našej poradni aj manažér komunikácie a hovorca Generali Poisťovne Milan Janásik: „V rámci poistenia domácnosti sa poistenie vzťahuje na hnuteľné veci, za ktoré považujeme nábytok (okrem vstavaného), koberce, textil, obuv, elektrospotrebiče (okrem zabudovaných), audiovizuálnu techniku, náradie, starožitnosti, umelecké diela.“

V Kooperative sa poistenie domácnosti na starožitnosti nevzťahuje. Poisťovňa však ponúka klientom ich pripoistenie pre riziko poškodenia, krádeže alebo zničenia živlami.

Podobné je to aj v Allianz – Slovenskej poisťovni. Ak nie je v poistnej zmluve vopred dojednané inak, poistenie sa nevzťahuje na starožitnosti. Poisťovňa ale rovnako ponúka ich pripoistenie.

Vyberáme z poistovne.sk

bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli
Doktor a peniaze-001

Musíte sa pri lekárskom ošetrení preukazať kartičkou poistenca?

Dieťa v škole utrpelo úraz a privolaný záchranár ho nechcel ošetriť, lebo malo len kópiu preukazu poistenca. Je tento postup správny? Čo ak pri sebe vôbec nemáte kartičku poistenca?
16.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Musíte sa pri lekárskom ošetrení preukazať kartičkou poistenca?
31403_obr

Zmeny v sociálnom poistení na rok 2024. Časť 4

V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali zmenám v dôchodkovom poistení, druhému dôchodkovému pilieru, zmenám v ePN, v nemocenskom, úrazovom a garančnom poistení; dnes pokračujeme zmenami pri výbere a platení poistného.
15.02.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení na rok 2024. Časť 4

Vyberáme z banky.sk