Ako nahlásiť škody po búrke, víchrici a povodni? Na toto by ste nemali zabudnúť

Minulý týždeň Slovákov potrápil výdatný dážď. Ak voda spôsobila škodu aj u vás doma, poradíme vám, ako postupovať pri uplatňovaní náhrady škody v poisťovni.

Škody spôsobené vodou

Čo sa týka škôd, ide najmä o zatečené steny, zaplavené pivnice, garáže a dielne, v kombinácii so silným vetrom môže dôjsť k poškodeniu striech, altánkov, terás a skleníkov. Povodne a záplavy spôsobujú aj škody na motorových vozidlách. Náhradu škody na majetku, ktoré spôsobia búrky a silné dažde, poisťovne vyplácajú svojim klientom z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Konkrétne kryje tieto škody poistenie živelných rizík (víchrica, krupobitie, povodne a záplavy).

Prinášame vám užitočné rady, ak váš majetok zasiahol prírodný živel:

1. Čo mám ako prvé urobiť, keď mi vytopí dom, garáž, pivnicu, záhradu?

Je dobré sledovať predpoveď počasia – keď hlásia silné búrky, premiestnite veci z garáže a pivnice na vyššie miesto, odložte voľne stojace veci v záhrade a preparkujte auto. Ak už samotná škodová udalosť nastane, odporúčame vyhotoviť z nej fotodokumentáciu. „Zničené veci však odporúčame až do vykonania obhliadky nevyhadzovať. K vybaveniu škodovej udalosti je potrebný súpis poškodených vecí s udaním rozsahu poškodenia a je vhodné urobiť si aj vlastnú fotodokumentáciu,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.
 

2. Do kedy mám nahlásiť škodu

Ak klient zistí, že na jeho majetku došlo k škode, odporúčame túto škodu nahlásiť poisťovni čím skôr. Ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov potrebné začať s odstraňovaním škôd, vzniknuté škody si podrobne nafoťte. Optimálne je zhotoviť fotografie z poškodenia, prípadne fotografie zo samotného odstraňovania následkov a nahlásiť udalosť hneď, ako to situácia umožní.

Škodu je spravidla možné poisťovni nahlásiť cez online formulár , ktorý je zverejnený na webovej stránke poisťovne, alebo telefonicky.

3. Ako dlho bude trvať likvidácia?

Dĺžka likvidácie je závislá od spôsobu odstraňovania škôd – teda či to klient urobí svojpomocne alebo si na to zavolá firmu. No a potom ešte od toho, ako rýchlo pošle doklady o odstránení škôd.
 

4. Musím čakať na človeka z poisťovne alebo stačí poslať fotky?

Podľa rozsahu škody a kvality zaslanej fotodokumentácie sa likvidátor rozhodne, či je nutné vykonať obhliadku aj osobne alebo to stačí urobiť cez mobilný telefón. Klient si v takomto prípade len dohodne presný čas, kedy sa telefonicky spojí s likvidátorom, ktorý cez kameru mobilného telefónu vidí naživo miesto škody a vie ju rovno zdokumentovať. Týmto sa značne zrýchli celý proces likvidácie škody a klient po niekoľkominútovom telefonáte bude mať peniaze za škodu na účte v omnoho kratšom čase.
 

5. Čo ak mi krúpy poškodili lak na aute? Prípadne ho poškodila veľká voda?

Takéto poškodenia sú predmetom náhrady škody, ak má klient dojednané havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP. V prípade, že je vozidlo nepojazdné, odporúčame kontaktovať asistenčnú službu a dohodnúť si odtiahnutie vozidla do servisu, ktorý vykoná jeho diagnostiku.

A ešte jedna rada na záver:

V predpovedi počasia hlásili povodne - ako rýchlo si môžem poistiť svoj dom, aby mi bola preplatená prípadná škoda?

Ak klient podpíše zmluvu dnes, účinnosť nadobúda najskôr zajtra. Riziko povodeň a záplava však NIE JE možné poistiť v prípadoch, ak už je v danej oblasti vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku (viď. SHMÚ). Rovnako to NIE JE možné ani v prípade, že za posledných 10 rokov vznikla na poisťovanom dome alebo byte škoda v dôsledku záplavy či povodne.  

STRUČNÝ POSTUP NAHLÁSENIA ŠKODY: Ako nahlásiť škodu po povodni

  1. Pri akejkoľvek škode na majetku odporúčame čo najskôr kontaktovať poisťovňu a škodu nahlásiť, buď online cez webstránku poisťovne, alebo telefonicky alebo cez svojho obchodníka
  2. Vždy odporúčame poškodenia aj nafotiť a fotodokumentáciu priložiť k hláseniu škody
  3. Po nahlásení škody je potrebné počkať na obhliadkového pracovníka z poisťovne, ktorý zistí rozsah škôd a zdokumentuje poškodenia, až potom je možné začať s odstraňovaním následkov škôd a opravou majetku
  4. V prípade, že je potrebné zamedziť vzniku ešte väčšej škody, napríklad ak víchrica strhne strechu a hrozí, že blížiaci sa dážď spôsobí ďalšie škody, alebo je potrebné odstrániť následky škody z hygienických dôvodov, vtedy je možné začať s odstraňovaním následkov škôd a opravou aj bez kontaktu s poisťovňou
  5. Po doložení všetkých potrebných dokumentov (faktúry a bločky za opravu) poisťovňa vyplatí poistné plnenie do niekoľkých dní
  6. V prípade potreby môže poškodený požiadať aj o vyplatenie zálohy na opravu

Vyberáme z poistovne.sk

firework-exploding-into-blossoming-color

Horiaci stromček či zranenie pri odpaľovaní pyrotechniky. Na toto všetko si dajte cez sviatky pozor

Pády z rebríka pri vyzdobovaní domu, zapichnuté kosti v krku či pretekajúca vaňa s kaprom. Aj toto sa stáva počas vianočného a novoročného obdobia. Pozrite si užitočné rady od poisťovní, ako si nepokaziť Vianoce.
20.12.2024
Čítať viac o Horiaci stromček či zranenie pri odpaľovaní pyrotechniky. Na toto všetko si dajte cez sviatky pozor
zdroj_nbs (5)

Poisťovne na Slovensku ostávajú ziskové napriek poklesu v neživotnom poistení

Podľa aktuálnej správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) poisťovne naďalej vykazujú ziskovosť a stabilitu.
19.12.2024
Čítať viac o Poisťovne na Slovensku ostávajú ziskové napriek poklesu v neživotnom poistení
person-holds-lit-firework-with-purple-smoke

Kuriózne poistné udalosti, ktoré Allianz zaznamenala počas Vianoc a Silvestra

Používanie pyrotechniky a otvoreného ohňa počas sviatkov môže viesť k značným škodám na zdraví a majetku. Rozbitý televízor po otvorení prosecca aj poškodené terasy a fasády domov z pyrotechniky. Allianz aj počas sviatkov vyzýva k opatrnosti a prevencii v podobe poistenia majetku a zdravia.
19.12.2024
Čítať viac o Kuriózne poistné udalosti, ktoré Allianz zaznamenala počas Vianoc a Silvestra

Vyberáme z banky.sk