Ako montáž tepelného čerpadla či zateplenie menia poistné podmienky rodinného domu

Ak zatepľujete dom alebo inštalujete tepelné čerpadlo, nezabudnite to oznámiť svojej poisťovni. Poradia vám, či stačí upraviť poistnú sumu, alebo treba zmeniť aj zmluvu.

byvanie1-redakcia
V rámci Plánu obnovy Slovenská agentúra životného prostredia podporí tisíce domov príspevkom na zníženie tepelnej náročnosti. Mnohí majitelia domov (aj bez tohto príspevku) sa rozhodli vybaviť svoju nehnuteľnosť fotovoltickými a solárnymi panelmi, tepelným čerpadlom, či dom zateplili. Cena týchto technológii sa počíta v tisícoch až desiatkach tisícoch euro. Všetky tieto investície do rekonštrukcie a technického vylepšenia rodinných domov zvyšujú ich hodnotu a menia charakteristiku technologického vybavenia domu. Ako montáž tepelného čerpadla či zateplenie menia poistné podmienky rodinného domu?

O koľko sa odporúča navýšiť doterajšiu poistnú sumu?

Pri poistení nehnuteľnosti je kľúčovým parametrom poistná suma. „Veľká časť poistených rodinných domov na Slovensku trpí podpoistením. To v praxi znamená, že ich poistná suma je nižšia ako reálna hodnota domu. Zateplením alebo aj montážou tepelného čerpadla či fotovoltických panelov sa hodnota rodinného domu ďalej zvyšuje. Ak navýšenie hodnoty nie je zohľadnené v zvýšení poistnej sumy, majiteľ domu sa nevyhnutne dostáva do podpoistenia. Tým pádom už nie je celý rodinný dom adekvátne chránený poistením,“ vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Úprava poistnej sumy na zmluve je základným krokom pri každej významnejšej investícii do nehnuteľnosti, od čiastkovej rekonštrukcie, akou je výmena strešnej krytiny a zateplenie strechy, až po komplexnú obnovu domu so zateplením. Aj pri výmene okien a dverí, montáži tepelného čerpadla, fotovoltických panelov, plynového kondenzačného kotla či peletového kotla je navýšenie poistnej sumy nutnosť. Pri rekonštrukcii domu odporúčajú poisťovne i finanční odborníci zvýšiť poistnú sumu o súčet faktúr za materiál a prácu všetkých realizovaných prác. „Štandardne môžeme vychádzať z toho, že výdavok na rekonštrukciu či technické vylepšenie domu v plnej výške navyšuje hodnotu nehnuteľnosti. Keďže cena stavebných materiálov neustále rastie, a to isté platí aj pre cenu práce, ani drahšia realizácia pripočítaná k doterajšej poistnej sume reálne nehrozí prepoistením. Inak povedané, ak niekto investuje do rekonštrukcie rodinného domu v tomto roku, hodnota danej investície sa už o rok vysoko pravdepodobne zvýši. Preto nič neriskujete, ak doterajšiu poistnú sumu navýšite o kompletné náklady aktuálnej rekonštrukcie,“ vysvetľuje Búlik.

Poistná suma má odrážať hodnotu domu bez pozemku

Poistná suma rodinného domu by mala zodpovedať tzv. východiskovej hodnote domu. Táto hodnota hovorí o tom, za aké peniaze je možné dom postaviť nanovo, pričom v tejto hodnote je zahrnutá cena materiálov aj práce. Na rozdiel od všeobecnej, teda trhovej ceny, nezohľadňuje východisková hodnota lokalitu, čiže hodnotu pozemku. Ak by sa rodinný dom poisťoval na trhovú cenu, bol by zbytočne prepoistený.

Okrem úpravy poistnej sumy poisťovni netreba hlásiť rekonštrukčné práce.

Je potrebné pripoistenie nových technológií (tepelné čerpadlo, fotovoltika,...)?

Aj keď nové tepelné čerpadlo či fotovoltika sú spotrebiče, ktoré pôvodná poistná zmluva nezahŕňa, poisťovne ich akceptujú ako stavebnú súčasť nehnuteľnosti, a preto nie je potrebné žiadne pripoistenie. Nezaškodí však, ak si túto informáciu preveríte vo vašej poisťovni, či sa poistné krytie vzťahuje aj na nové zdroje energie.

Preveriť si treba v poisťovni aj požadovanú úroveň bezpečnosti. „Vaša poisťovňa môže napríklad pre tepelné čerpadlo vyžadovať prepäťovú ochranu alebo prúdový chránič. Ak by ste tieto zariadenia nemali zaradené v elektroinštalácii, nebude tepelné čerpadlo a škody na ňom spôsobené kryté poistnou zmluvou. Je preto dôležité preveriť vo všeobecných poistných podmienkach, osobitných poistných podmienkach a zmluvných dojednaniach vášho poistenia, aké sú podmienky pre poistné krytie obnoviteľných energetických zdrojov,“ dodáva Búlik.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk