Ak zamestnanec spôsobí škodu v práci, môžu mu siahnuť na niekoľkomesačný plat

Firma v prípade zavinenia škody zamestnancom môže siahnuť na jeho mzdu. Podľa Zákonníka práce je to do výšky 4-násobku priemerného mesačného zárobku.

handymans-apron

Ak by pracovník spôsobil škodu za 10-tisíc eur a zarába 800 eur, zamestnávateľ od neho môže podľa riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslava Krajňáka požadovať náhradu škody do výšky 3 200 eur. Pri zamestnancoch štátnej služby je maximálny limit náhrady škody 3-násobok služobného platu. Špecifickou skupinou sú podľa odborníka aj dohodári, ktorí môžu prísť maximálne o tretinu dohodnutej odmeny.

Na ochranu v podobných situáciách slúži poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Ak by ste spôsobili škodu a boli by ste poistený, poisťovňa udalosť prešetrí a náhradu škody vyplatí zamestnávateľovi. Vy zaplatíte len dohodnutú spoluúčasť, ktorá je štandardne 10 %, minimálne vo výške 33 eur.

No sú aj situácie, kedy ani poistenie nepomôže a zamestnanec by musel uhradiť celú skutočnú výšku škody. Poistenie sa nevzťahuje na zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách alebo zodpovednosť za stratu zverených predmetov. Poistenie sa taktiež podľa Krajňáka nevzťahuje na situácie, kedy škoda vznikne úmyselne, pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných či psychotropných látok. Ponuky poistenia, poistné krytie a takisto ceny sú v poisťovniach rôzne.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk