Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.

IMG_8017-500
Ak ste si kúpili byt pred piatimi rokmi a poistili si ho, odvtedy cena vašej nehnuteľnosti určite stúpla, no výška vášho poistného krytia ostala rovnaká. V prípade škody na nehnuteľnosti sa môže stať, že vám poistné škodu zmierni len čiastočne.

Rastie nielen cena nehnuteľností

Data Národnej banky Slovenska za 2. kvartál 2021 hovoria, že za jeden meter štvorcový bývania zaplatíte v priemere 2052 eur. Pred rokom to bolo o 320 eur menej, v roku 2019 až o 500 eur menej ako v súčasnosti.

Ak ste kupovali byt pred piatimi rokmi, dnes stúpla jeho hodnota v priemere o 60%. Kým trojizbový byt 80 metrov štvorcových v roku 2016 stál 124-tisíc eur, dnes je jeho hodnota vyššia o 40-tisíc eur. Ak vaša poistka zostala odvtedy nemenná, v prípade jeho poškodenia sa môže stať, že opravu alebo kúpu nového bytu z poistky nevykryjete. „Bežní ľudia si súvislosti medzi rastom hodnoty svojho majetku a výškou poistnej sumy na ich poistke neuvedomujú,“ konštatuje Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie UNIVERSAL maklérsky dom. Na nových poistných zmluvách je indexácia bežne dojednávaná automaticky, inak to bolo v minulosti, keď indexácia nebola taká bežná.

Indexácia však i tak nemusí pokryť celú hodnotu nehnuteľnosti práve v takom období, aké zažívame dnes. Teda raketový rast cien nehnuteľností, prípadne, keď sa hodnota nehnuteľnosti zvýši napr. vďaka rekonštrukcii.

Kedy uvažovať o zmene?

Aj preto odborník radí, kedy by ste mali uvažovať aj o prehodnotení výšky poistenia. „Keď sa rozdiel medzi skutočnou hodnotou nehnuteľnosti a poistnou sumou blíži k desiatim percentám, odporúčame prehodnocovať jej poistenie,“ radí P. Michalec. Pri prekročení tejto hranice už totiž môže byť prípadná poistná udalosť riešená v režime podpoistenia, čo pre poškodeného vždy znamená menej peňazí od poisťovne, ako potrebuje na opravu alebo kúpu nového bytu či domu.

Na koľko nehnuteľnosť poistiť?

Ideálne je mať takú výšku poistenia, aby poisťovňa „na vlastné náklady opravila“ poškodenú časť nehnuteľnosti, prípadne pri totálnych škodách „postavila“ nový, taký istý dom, či „kúpila“ podobný byt, o aký klient prišiel.

Samozrejme, pri prudkom zdražovaní nehnuteľností treba rátať aj s rastom cien poistiek. „A to hlavne v prípade, že budú chcieť klienti krytie, ktoré ich bude skutočne chrániť, a nie iba poistenie pre poistenie, napríklad z dôvodu čerpania úveru,“ konštatuje P. Michalec.

Vyberáme z Poistovne.sk

bankovky2

Uniqa aj napriek prírodným katastrofám vlani rástla

Česko-slovenský finančný dom Uniqa dosiahol vlani pozitívne výsledky vo všetkých troch divíziách, teda v poistení, penziách a investíciách, a to aj napriek vysokému poistnému plneniu spôsobenému mimoriadnymi prírodnými katastrofami.
03.04.2025
Čítať viac o Uniqa aj napriek prírodným katastrofám vlani rástla
Doktor a peniaze-005

Úrad chce opätovne zabrániť nekalému prepoisťovaniu, apeluje na všetky tri zdravotné poisťovne

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) opakovane upozorňuje na nekalé praktiky, ktoré sú už dlhodobo spojené s prepoisťovacou kampaňou. Zorganizoval preto dňa 25. marca 2025 stretnutie so zástupcami zdravotných poisťovní, ktorého cieľom bolo nájsť zhodu a spôsob, ako sa nekalé praktiky minimalizujú či úplne odstránia.
03.04.2025
Čítať viac o Úrad chce opätovne zabrániť nekalému prepoisťovaniu, apeluje na všetky tri zdravotné poisťovne
pillow

Hospodárske výsledky poisťovne Pillow za rok 2024

Pillow poisťovňa je na českom i slovenskom trhu nováčikom. Už druhý rok po sebe ukončila hospodárenie so ziskom.
03.04.2025 | redačne upravené
Čítať viac o Hospodárske výsledky poisťovne Pillow za rok 2024

Vyberáme z banky.sk