Téma: Zdravotné poistenie
Otázka:

Študujem na vysokej škole a chystám sa stráviť pol roka v zahraničí (stáž Erasmus). Bude mi stačiť môj Európsky preukaz poistenca, či potrebujem vybaviť ešte niečo iné ohľadom zdravotného poistenia?

Odpoveď:
Ak ide o stáž Erasmus v krajine EÚ, EPH alebo Švajčiarka a študent alebo študentka spĺňa podmienky nezaopatreného dieťaťa (podľa §11, ods. 7, písm. a), zákona č. 580/2004 Z.z., t.j.), teda ide o stáž počas štúdia na škole na Slovensku (nie po jeho ukončení), tak za takúto osobu naďalej platí poistné štát. To znamená, že zostáva naďalej poistená na Slovensku, a môže použiť pri poskytnutí potrebnej zdravotnej starostlivosti v zahraničí platný Európsky preukaz poistenca. Európsky preukaz však nepokrýva náklady spojené so spoluúčasťou pacienta, ktorá môže byť v iných sumách, ako sme zvyknutí na Slovensku. Pre tieto prípady odporúčame zakúpiť si komerčné poistenie. Naši poistenci môžu využiť poistenie od Generali so zľavou.
Odpovedal: Matej Štepianský (18.11.2021)
Späť

Vyberáme z banky.sk